U selu gde su šorovi širi od ulice, potekao je jedan od najvećih naučnika sveta: Tu se rodila ideja za telefon
Možda i ne bi ovo pitomo vojvođansko selo postalo planetarno poznato, da u njemu nije rođen jedan od, svetski najpoznatijih naučnika. U svom rodnom Idvoru, Mihajlo Pupin je i započeo školovanje. I to u pravoslavnoj školi, a zatim ga nastavio i obližnjem mestu Crepaja, u kome je pohađao nemačku školu. Put ga je potom vodio u Pančevo, gde je pohađao srednju školu, pa u Prag i dalje do Amerike.
No, iako se školovao na prestižnim fakultetima i bio profesor američkog Univerziteta Kolumbija, Pupn nijednog trenutka nije zaboravio ni svoje rodno selo, ni zemlju u kojoj je rođen i u kojoj je započeo školovanje.
I danas se u Idvoru mogu videti ostaci prvobitne seoske škole, koju je pohađao i Mihajlo Pupin a koja datira iz 1843. godine.
Naaučnik svetskog glasa, Mihajlo Pupin je mnogo toga učinio za svoje selo, ali i za svoj narod.

Pitomo banatsko selo
Teritorijalno, Idvor pripada Južnobanatskom okrugu. Kao i mnoga druga vojvođanska sela, tako je i Idvor svrstan u pitoma sela. U njemu se i danas čuva uspomena na velikog naučnika, koji je u Idvoru i rođen i u kome je pohađao niže razrede osnovne škole.
Šorovi i široki sokaci, ali i na oko lepi koševi namenjeni čuvanju kukuruza, prvo su što svaki posetilac ovog banatskog sela primeti. Podsećanja radi, u početku većinsko srpsko selo, Idvor je naseljavan počev od 1743. godine.
Građeno je po ugledu na naselja, namenjena stanovanju vojnika i njihovih prorodica. Tim pre što su mnogi graničari u to doba živeli upravo u Idvoru i brinuli o bezebdnosti tada banatske vojne granice, koja se u blizini nalazila.
Svaka kuća imala je i koš za kukuruz. I to ne makar kakav. Pored toga što su na oko bili lepi i sa puno pažnje uklopljeni u okruženje, njihova veličina je varirala od domaćinstva do domaćinstva. Razlog je bio taj što su koševi za kukuruz po veličini, zapravo predstavljali koliko oranica članovi tog domaćinstva obrađuju.
Iako zarđale, u Idvoru se i danas može videti kako su izgledale javne pumpe, koje su meštani u prošlosti koristili za snabdevanje vodom.
Rodno selo se ne zaboravlja
Koliko je čuveni srpski naučnik svetskog glasa bio okrenut svom selu naveo je u autobiografiji, čiji naslov je preveden kao „Od pašnjaka do naučenjaka“ (engl. From immigrant to Inventor). Upravo tu je lično Mihajlo Pupin zabeležio da su pastiri u njegovom rodnom selu i način njihove međusobne komunukacije pomogli da razvije ideju, koja je kasnije omogućila i telefoniranje.
Danas se u njegovom rodnom Idvoru nalazi Memorijalni kompleks „Mihajlo Pupin“.
Osim već pomenute zgrade stare škole, u okviru ovoog memorijalnog kompleksa nalazi se i crkva, kao i građevina iz 1936. koja je poznata kao Narodni dom. Seoka crkva je posvećena prazniku Blagovesti presvete Bogorodice. Upravo u njoj je Pupin i kršten.
(Ona.rs / „Srbijaplus“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Godišnjica rođenja Pupina i Andrića obeležena na Kuli Beograd
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.