Kako da savršeno skuvate testeninu: 7 zlatnih pravila u koja se Italijani kunu

   ≫ 
  • 2
Špagete, testenina, pasta, italijanska kuhinja, kuvanje, taljatele Foto: Pixabay

Tradicionalna italijanska namirnica, koja se može pronaći u čak 600 različitih oblika i ima čak i svoj dan - testenina, predstavlja sveti gral za svakog stanovnika "zemlje po meri čoveka".

Mnogi drugi misle da je kuvanje testenine veoma jednostavan posao i da tu nema baš mnogo greške, međutim, retko ko se usudi da to i saopšti Italijanima.

Oni tvrde da se i te kako može pogrešiti i da neke, drugima naizgled sitne greške u toku kuvanja mogu u potpunosti da upropaste jelo, čak i ako je sos napravljen fantastično.

Italijani se drže nekoliko zlatnih pravila, od njih ne odstupaju i prenose ih sa kolena na koleno, pa svima preporučuju da ih dobro pročitaju pre nego što se upuste u spremanje testenina.

1. Ulje u vodu - ne, nikako

Prva stvar koju ne bi trebalo da radite pri kuvanju testenine je da sipate ulje u vodu. Ulje se odvaja i pluta po površini, pa zamisao da se spreči lepljenje nije utemeljena u praksi.

Takođe, pošto skuvanu testeninu ocedite, ulje će se zalepiti na nju, što će sprečiti zadržavanje sosa.

2. Sačekajte da voda provri

Ukoliko testeninu volite "al dente", onda je od velike važnosti da sačekate da voda provri. Kipuća voda će skrob pretvoriti u neku vrstu želatina, pa će biti lakša za varenje.

Špagete, testenina, pasta, italijanska kuhinja, kuvanje, taljatele Foto: Pixabay

3. Šta znači "al dente"?

Ovaj pojam sigurno ste čuli bezbroj puta i znate da on označava savršeno kuvanu testeninu, ali retko ko zna kada je došlo do te tačke u toku kuvanja. Ukoliko vreme kuvanja nije naznačeno na pakovanju, to jednostavno možete proveriti sami.

U italijanskom jeziku postoji još jedan pojam za kuvanje testenine "punto verde", što znači "zelena tačka". Ovaj pojam označava tanku crticu ili tačkicu koja se može videti kada se komad testenine slomi na pola. Ta tačka je bleđa od ostatka i znači da je testenina kuvana taman koliko treba, odnosno "al dente".

Špagete, testenina, pasta, italijanska kuhinja, kuvanje, taljatele Foto: Pixabay

4. "Neka voda bude slana kao more"

Postoje dva pravila vezana za so. Prvo - da bi voda trebalo da bude slana kao more, a drugo da se ovaj začin dodajte tek pošto voda provri.

So u hladnoj vodi odlaže vreme ključanja, a kada je stavite u kupiću vodu ona će povisiti temperaturu i biće idealna za kuvanje.

5. Ne lomite špagete

Špagete i slična testenina nisu toliko dugačke bez razloga. Ovakva testenina bi trebalo da se obmota oko viljuške i obloži sosem. Lomljenjem se uništava njihova namena.

Špagete, testenina, pasta, italijanska kuhinja, kuvanje, taljatele Foto: Pixabay

6. Ne ispirajte testeninu

Velika greška je kada na kraju kuvanja testeninu isperete vodom. Tako uklanjate skrob sa njene površine koji pomaže da se testenina dobro sjedini sa sosom.

7. Sos mora da bude spreman pre testenine

Čim je testenina gotova, trebalo bi je dodati u već spremljen sos. Jelo zatim nekoliko minuta mešajte na isključenoj ringli.

Ako je sos suviše gust, dodajte mu vode u kojoj se kuvala testenina; ona sadrži skrob i obogatiće ukus sosa i pri tom mu pomoći da se bolje zalepi za testeninu.

Video: Specijalitet za oči u dušu: Napravite sami taljatele od jestivog cveća

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Branko Babić, kralj obrva, organizovao svinjokolj u svom selu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Recepti

Komentari

  • Bg

    26. oktobar 2021. | 16:08

    Ulje će dati mnogo bolji rezultat u vodi kod jeftinih testenina koje se lepe u sekundi. Kada voda vrije ulje ne ostaje na povrsini nego se mesa sa vodom. Na površini je dok ne provrije. U svakom slucaju nemamo svi potrosacku korpu za skupe paste koje se ne lepe. Pozz

    Podelite komentar