Da li se izgled vagine menja posle porođaja, zanima svaku zenu koja nije rađala!

 
J. V.
J. V.
 
  • 0

Mnoge telesne promene se dešavaju nakon porođaja, uključujući promene vezane za vaginu.

I dok neke nestanu tik nakon što se na njih naviknete, druge će postati deo vašeg života. Ovo je sve ono što treba da znate o svojoj vagini, ali svakako, o svemu, naširoko, popričajte sa svojim lekarom.

Ulaz u vaginu mora da se istegli, da bi beba mogla da izađe napolje, pa se logično vagina proširi onoliko kolike je veličine najveći deo bebinog tela, odnosno glava. U nekim situacijama se dešava da se koža između vagine i anusa pocepa ili lekari ženu na porođaju moraju da seku kako bi beba lakše izašla. Ovo se zove epiziotomija.

Neposredno nakon porođaja biće rastegnuta, natečena i bolna. U idućih nekoliko dana, mogući otoci će se smanjivati, a mišići vagine početi da vraćaju svoj tonus, pa će sledećih nekoliko nedelja postepeno da postaje sve manja. U tome će pomoći redovno izvođenje Kegelovih vežbi za jačanje mišića karlice.

U slučaju epiziotomije (sečenja međice) ili razdora tkiva, međici je potrebno vreme da zaceli. Bolovi bi mogli da stvaraju probleme kod sedenja i mokrenja. Dok čekate da međica zaceli, izbegavajte sedenje ili umanjite nelagodnost stiskanjem mišića stražnjice prilikom sedenja, kao i primenom toplih ili hladnih obloga. Posebnu pažnju posvetite higijeni međice, naročito kada se pojave lohije (vaginalni iscedak karakterističan za razdoblje babinja), da ne dođe do upale.

Žene posle porođaja mogu da osete da im vagina nije ista kao ranije, odnosno da je veoma otvorena i mekša. Takođe može da bude otečena. To je uobičajeno, a otok i otvorenost vagine bi trebalo nakon nekoliko dana da se smanje.

Ginekološki pregled ginekološka ordinacija žena devojka na ginekološkom pregledu Foto-ilustracija: Shutterstock

1. Izgled vagine

Ipak, vagina se neće u potpunosti vratiti u svoj prvobitni oblik, kao što je bila pre rođenja deteta. Lekari u tim situacijama preporučuju Kegelove vežbe, koje pomažu da se tonus vaginalnih mišića i mišića karlice vrate koliko toliko u normalu. Vežbe prvenstveno pomažu kod inkontinencije (nevoljno oticanje mokraće), a mogu da pomognu da se vagini vrate čvršći mišići. Ove vežbe takođe mogu da pomognu boljem osećaju tokom seksualnih odnosa.

2. Suvoća vagine

Nakon porođaja, žene osećaju suvoću intimnog područja, što je normalno, s obzirom na to da telo odjednom proizvodi manje estrogena nego u trudnoći te na taj način reaguje na tu radikalnu promenu. Zbog dojenja, nivo estrogena je niži nego kod onih žena koje ne doje. Kada prestanete da dojite nivo estrogena će se vratiti u normalno stanje, kakvo ste imale pre trudnoće.

3. Bol i šavovi na perineumu

Vaginalno područje može biti bolno neposredno posle porođaja, a bol nestaje u roku šest do 12 nedelja. I u ovom slučaju lekari preporučuju Kegelove vežbe. Epiziotomija, rana od porođaja, može da vas zateže, pecka i da vam u određenom položaju bude neugodno. Normalno je. Vodite računa o adekvatnom odevanju koje omogućava komfor, da ne bi došlo do iritacije rane i okolnog tkiva. Konsultujte se sa vašim akušerom nakon porođaja, kakvim koncima je rana ušivana i kada se očekuje njihovo ispadanje (najčešće od 5-15 dana). Izbegavajte korišćenje kozmetičkih preparata u predelu genitalija i održavajt ranu suvom. Ako se pojavi otok , crvenilo, bol rane, kao i temperatura, jeza, drhtavica, obavezno se obratite svom ginekologu.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Pavle je beba džin: Sa mesec i po ima skoro 8kg i nosi odeću za dete od 6 meseci

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Trudnoća i beba