Mama objavila potresnu slike bebe obolele od malih boginja: "Mučio se da diše"- uputila apel svim roditeljima
Majka čija se beba mučila da diše nakon što je dobila boginje apeluje na roditelje da vakcinišu svoju decu - pošto zdravstveni zvaničnici upozoravaju na potencijalni porast slučajeva uoči nove školske godine.
Prošle godine je zabeležena velika epidemija bolesti u Velikoj Britaniji, koja je počela u Zapadnom Midlendsu i sada se proširila na sve regione zemlje odakle su ova mama i beba.
U 2023. godini u svetu je bilo 321.582 slučaja, što je povećanje od 88 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kada je zabeleženo 171.153 slučaja.
Mama Davina Baret rekla da je bilo užasno kada se njen tada tromesečni sin Ezra razboleo i da je porodica bila šokirana rapidnim pogoršanjem njegovog stanja.
Ona je rekla da se osip brzo proširio i prekrio mu celo telo i dodala: "Bilo je užasno videti ga kako se muči da diše i što je priključen na kiseonik. Nisam imala pojma da se bebe mogu tako razboleti od malih boginja".
Apelujući na ljude da vakcinišu svoju decu, ona je rekla: "Roditelji moraju da znaju da ne štite samo svoje dete, već da bi vakcina protiv malih boginja, zauški i rubeole mogla da spase život bebi poput Ezre koji je premali da bi imao telesnu zaštitu. Boginje mogu biti gadne, ali se mogu u potpunosti sprečiti".
Tromesečno dete je provelo ukupno sedam dana u bolnici i lepo se oporavilo, iako je situacija bila kritična.
Šta kažu stručnjaci
Male boginje (morbile) su teško virusno oboljenje za koje ne postoji specifičan lek, te je medicina jedini spas pronašla u sprovođenju blagovremene imunizacije. Sa uvođenjem MMR vakcine (kombinovana vakcina protiv malih boginja, zaušaka i rubeole), broj obolelih se znatno smanjio, te se bolest gotovo iskorenila.
Međutim, u poslednje vreme, sa pojavom dezinformacija i ekspanzijom društvenih mreža na kojima se te informacije pojavljuju, svedočimo određenom otporu roditelja prema vakcinaciji dece, čime dolazi do povećanog broja obolele, a samim tim i ugrožene dece.
Male boginje su izuzetno zarazno virusno oboljenje, podseća u razgovoru za eKlinika portal prim. mr sc. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije i načelnik Jedinice za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd i naglašava:
- Simptomi početka bolesti mogu ličiti na znake neke druge respiratorne infekcije. Obično se javlja povišena temperatura, bol u grlu, pojačana sekrecija iz nosa, ponekad i povraćanje. Ono što je specifično jeste pojava belih tačkastih promena na sluznici usne duplje, koju nazivamo Koplikove mrlje. Dva do četiri dana nakon pojave prvih simptoma dolazi do skoka telesne temperature (preko 40C) i pojave makulopapulozne ospe najpre na licu, iza ušiju i na vratu, koja se zatim spušta na ostale delove tela. Često je prisutan konjunktitivis (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci).
- Preporučeni obuhvat vakcinacijom da bismo izbegli ovakve situacije trebalo bi da bude 95 odsto. Najznačajnija i najefikasnija mera prevencije malih boginja je vakcinacija. Dokle god se ne postigne obuhvat imunizacijom od najmanje 95 procenata, postoji rizik za epidemijsko javljanje ove bolesti, a samim tim i češće pojave komplikacija koje mogu dovesti do smrtnih ishoda - rekla je za eKlinika portal prim. mr sc. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije.
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Zdravo sa Ivanom: Gost direktorka "Batuta" prof. dr Verica Jovanović
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.