![Afrička beba Afrička beba](https://xdn.tf.rs/2024/11/25/shutterstock2133329607-670x447.jpg)
Žena tvrdi da je bila "trudna" 15 meseci: Šta se krije iza nigerijske "čudotvorne" priče o trudnoći
Čioma veoma dosledno tvrdi da je Houp, dečak kojeg drži u naručju - njen sin kojeg je dobila nakon osam godina neuspešnih pokušaja da zatrudni. Da je on njena "čudesna beba", ova Nigerijka svedoči u kancelariji državnog zvaničnika koji već satima ispituje nju i njenog muža Ajka. Komesarka za ženska pitanja i socijalnu zaštitu u Anambri navodi, Ifi Obinabo, ima dosta iskustva u rešavanju porodičnih sporova - ali ovo nije običan slučaj.
Naime, pet članova Ajkove porodice, koji su takođe prisutni u prostoriji, ne veruju da je Houp biološko dete para, kako svedoče Čioma i Ajk, jer ova nesrećna žena tvrdi da je "nosila" dete oko 15 meseci. Ni komesarka ni Ajkova porodica ne veruju u apsurdnost te tvrdnje.
Čioma svedoči da se suočila sa pritiskom Ajkeove porodice da ostane u drugom stranju do te mere da su čak tražili od njega da se oženi drugom ženom. U svom očaju, ona je posetila "kliniku" koja nudi nekonvencionalan "tretman" – neobičnu i uznemirujuću prevaru koja zavodi žene koje očajnički žele da postanu majke - a što uključuje i trgovinu bebama.
"Čudesan tretman za plodnost"
Naime, Nigerija ima jednu od najviših stopa nataliteta na svetu, pri čemu se žene često suočavaju sa društvenim pritiskom da zatrudne, pa čak i ostrakacijom ili zlostavljanjem ako ne mogu. Pod ovim pritiskom, neke od njih idu u ekstreme da ostvare svoj san o majčinstvu.
Više od godinu dana, BBC Africa Eye istražuje prevaru o "zagonetnoj trudnoći". Ispostavilo se da prevaranti koji se predstavljaju kao doktori ili medicinske sestre ubeđuju žene da imaju "čudesan tretman za plodnost" koji će im garantovati da zatrudne. Početni "tretman" obično košta stotine dolara i sastoji se od injekcije, pića ili supstance ubačene u vaginu.
Nijedna od žena niti zvaničnika ne zna sa sigurnošću šta se nalazi u ovim lekovima. Ali neke tvrde da su od njih osetile promena u telu - kao što su otečeni stomak - što ih je dodatno uverilo da su trudne.
Takođe, žene koje su podvrgnute "lečenju" su upozorene da ne posećuju konvencionalne lekare ni bolnice, jer nijedan skeniranje ili test trudnoće ne bi otkrili "bebu", za koju prevaranti tvrde da raste van materice. A kada dođe vreme za "porođaj", ženama je rečeno da će početi tek kada ih izazovu "retkim i skupim lekom", što zahteva dodatno plaćanje.
Trudnoća po 15 meseci
Prikazi o tome kako se „isporuka“ dešava razlikuju se, ali svi su uznemirujući. Neke su dobile sedative samo da bi se probudile sa žigom nalik carskom rezu. Druge kažu da im je data injekcija koja izaziva pospanost ili halucinacije da se porađaju. U svakom slučaju, žene završavaju sa bebama koje su navodno rodile.
![Afrička beba Afrička beba](https://xdn.tf.rs/2024/11/25/shutterstock2014644887-460x0.jpg)
Čioma se kune komesaru Obinabou da joj je, kada je došlo vreme za "isporuku", takozvani doktor ubrizgao injekciju u struk i rekao joj da gura. Ona ne objašnjava kako je završila sa Houp, ali kaže da je porođaj bio "bolan".
Tim BBC-a je uspeo da se infiltrira kao par koji želi da zatrudni već osam godina u jednu od ovih tajnovitih "klinika", gde su se povezali sa ženom poznatom kao "Dr Rut". Ona vodi svoju kliniku svake druge subote u mesecu u trošnom hotelu u gradu Ihiala, u jugoistočnoj državi Anambra. Ispred njene sobe čekaju je na desetine žena u hodnicima hotela, neke sa vidno izbočenim stomacima.
Cela atmosfera vrvi od pozitive. U jednom trenutku, čuju se poklici slavlja nakon što je ženi rečeno da je trudna. Kada je stigao red na novinare na tajnom zadatku "dr Rut" im saopštava da će tretman garantovano uspeti. Ona nudi ženi injekciju, tvrdeći da će to omogućiti paru da "izabere" pol buduće bebe - što je medicinski nemoguće.
Sve za novac
Nakon što su odbili injekciju, "dr Rut" im daje kesicu zdrobljenih pilula, kao i još neke pilule koje treba da uzmu kod kuće, zajedno sa uputstvima kada treba da imaju snošaj. Ovaj početni tretman košta 350.000 naira (205 dolara). Novinarka naravno nije popila lekove, ali se vratila četiri nedelje kasnije na kontrolu.
Nakon pokretanja uređaja koji izgleda kao ultrazvučni skener preko stomaka reporterke, čuje se zvuk poput otkucaja srca i "dr Rut" joj čestita na trudnoći. Nakon "dobrih vesti" saopštava da će dalje morati da se plati "oskudan" i skup lek koji je neophodan da bi se beba rodila, a košta između 1,5 i dva miliona naira (1.180 dolara).
Bez njega trudnoća bi mogla da se produži i duže od devet meseci, tvrdi "dr Rut” ne obazirući se na naučne činjenice, dodajući: "Beba će postati neuhranjena – trebalo bi da je ponovo izgradimo".
![Afrička beba Afrička beba](https://xdn.tf.rs/2024/11/25/shutterstock1805607529-460x0.jpg)
Nejasno je u kojoj meri uključene žene iskreno veruju u ove tvrdnje. Ali naznake zašto bi bile podložne takvim drskim lažima mogu se delimično naći u onlajn grupama u kojima su dezinformacije o trudnoći široko rasprostranjene.
Sinhronizovana prevara sa društvenim mrežama
Kriptična trudnoća je priznati medicinski fenomen, u kojem žena nije svesna svoje trudnoće do kasnih faza. Ali tokom istrage, BBC je pronašao široko rasprostranjene dezinformacije u Fejsbuk grupama i stranicama o ovoj vrsti trudnoće.
Jedna žena iz SAD, koja je posvetila celu svoju stranicu "zagonetnoj trudnoći", tvrdi da je trudna "godinama" i da se njeno iskustvo ne može da se objasni naukom. U zatvorenim grupama na Fejsbuku, mnogi postovi koriste religioznu terminologiju da bi pozdravili lažno "lečenje" kao "čudo" za one koji nisu mogli da zatrudne. Sve ove dezinformacije pomažu da se učvrsti verovanje žena u prevaru.
Članovi ovih grupa nisu samo iz Nigerije, već i iz Južne Afrike, Kariba i SAD. Prevaranti takođe ponekad upravljaju ovim grupama i postavljaju u njih, omogućavajući im da dopru do žena koje su zainteresovane za "lečenje"“. One koje ih kontaktiraju pozvane su u privatne WhatsApp grupe gde administratori dele informacije o "kriptičnim klinikama" i šta taj proces uključuje.
Beba košta 450 dolara
Sa druge strane, prevaranti ciljno traže očajne i ranjive žene, od kojih su mnoge mlade i trudne, u zemlji u kojoj je abortus nezakonit.
U februaru 2024., državno ministarstvo zdravlja Anambra izvršilo je raciju u objektu u koji je Chioma „isporučio“ Hope, u ogromnom kompleksu sastavljenom od dve zgrade. U jednoj su bile sobe sa medicinskom opremom - očigledno za klijente - dok je u drugoj bilo nekoliko trudnica koje su držane protiv njihove volje. Neke su imale po 17 godina.
Prema svedočenjima, mnoge su bile prevarene da odu tamo, nesvesne da će njihove bebe biti prodate. Druge, poput Uju, koje nije njeno pravo ime, osećale su se previše uplašeno da kažu svojoj porodici da su trudne i tražile su izlaz. Rekla je da joj je ponuđeno 800.000 naira (470 dolara) za bebu.
Upitana da li se kaje zbog odluke da proda svoju bebu, ona kaže: „Još sam zbunjena".
Na kraju napetog ispitivanja, komesarka Obinabo preti da će oduzeti bebu Houp od Čiome, koja je i sama žrtva i nije shvatila šta se dešava. Na osnovu toga ona dozvoljava Čiomi i Ajku da zadrže bebu - osim ako se biološki roditelji ne jave da je potraže.
(Ona.rs / BBC.com)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Slađa Alegro: Zbog trombofilije, morala sam na carski rez
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.