Čudo u Londonu! Beba rođena iz transplantirane materice: "Nismo se usuđivali ni da zamislimo kakav je osećaj!"
Rođenje baš ove bebe nije samo lična pobeda jedne porodice, već i istorijski trenutak za britansku medicinu. Ova priča o ljubavi, požrtvovanju i naučnom napretku pruža nadu hiljadama žena širom sveta koje sanjaju o majčinstvu.
Naime, u februaru ove godine, u bolnici Kraljice Šarlot i Čelsi u Londonu, rođena je devojčica Ejmi Izabel, teška nešto više od 2 kilograma. Njena majka, 36-godišnja Grejs Dejvidson, postala je prva žena u Velikoj Britaniji koja je rodila dete nakon transplantacije materice. Grejs je rođena bez materice zbog retkog genetskog poremećaja poznatog kao Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) sindrom. U februaru 2023. godine, njena starija sestra, Ejmi Pardi, donirala joj je svoju matericu, omogućivši Grejs da ostvari svoj san o majčinstvu.
Put do majčinstva
Grejs i njen suprug Angus, poreklom iz Škotske, godinama su se suočavali s izazovima neplodnosti. Nakon što je Ejmi završila sa planiranjem svoje porodice, odlučila je da donira svoju matericu sestri. Operacija je trajala 17 sati i uključivala je tim od preko 30 medicinskih stručnjaka u bolnici Čerčil u Oksfordu. Dve nedelje nakon transplantacije, Grejs je imala svoju prvu menstruaciju, a ubrzo nakon toga, zatrudnela je putem vantelesne oplodnje.
Grejs je opisala trenutak kada je prvi put držala svoju ćerku kao "neverovatan" i "nestvaran". U emotivnom intervjuu, izjavila je:
"Bilo je prilično previše emocija, jer do tada nikada nismo ni dozvolljavali sebi da zamislimo kako bi bilo da je ona ovde, da držimo naše dete u rukama. Bilo je zaista divno."
Ime koje nosi priču
Devojčica je dobila ime Ejmi, u čast svoje tetke i donorke materice, dok srednje ime Izabel nosi po dr Izabel Kirogi, hirurgu koja je predvodila tim za transplantaciju. Grejs je opisala trenutak kada je prvi put držala svoju ćerku kao "neverovatan" i "nestvaran", dodajući da su ona i Angus godinama potiskivali nadu da će jednog dana postati roditelji.
Medicinski proboj
Transplantacija materice je kompleksna procedura koja nosi rizike za oba učesnika. Međutim, dr Kiroga je istakla da je ova operacija bila "život-olakšavajuća i život-stvarajuća". Nakon rođenja drugog deteta, planirano je uklanjanje transplantirane materice kako bi Grejs mogla da prestane sa uzimanjem imunosupresivnih lekova, koji dugoročno mogu povećati rizik od određenih bolesti.
Prva uspešna transplantacija materice izvedena je u Švedskoj 2014. godine. Od tada je širom sveta obavljeno oko 135 ovakvih operacija, rezultirajući sa približno 65 rođenih beba. U Velikoj Britaniji, oko 15.000 žena reproduktivnog doba nema funkcionalnu matericu, a oko 5.000 njih je rođeno bez nje. Organizacija Womb Transplant UK, koju predvodi profesor Ričard Smit, planira da izvede još 15 transplantacija u okviru kliničkog ispitivanja.
Snaga sestrinske ljubavi
Angus Dejvidson je istakao da nikada neće moći dovoljno da zahvali svojoj šurakinji Ejmi za dar koji im je omogućio da postanu roditelji. Grejs je dodala da je bilo izuzetno teško prihvatiti da njena sestra učini tako veliku žrtvu za nju, ali da je to bio čin ogromne sestrinske ljubavi.