Pogledajte svoju majku i saznaćete kako ćete ostariti: Nauka došla do šokantnih otkrića o intenzitetu starenja
Kako starimo, naše ćelije se menjaju i oštećuju. Istraživači sa Instituta "Karolinska" i Instituta "Maks Plank", za biologiju starenja, pokazali su da starenje nije određeno samo nagomilavanjem promena tokom našeg života, već i genima koje dobijamo od naših majki.
Rezultati studije objavljeni su u časopisu "Nature". Mnogo je uzroka starenja koji su determinisani gomilanjem raznih vrsta promena koje narušavaju funkciju telesnih organa. Međutim, čini se da su od posebne važnosti, u starenju, promene koje se dešavaju u ćelijskoj elektrani - mitohondriji.
Ova struktura se nalazi u ćeliji i generiše većinu ćelijske zalihe ATP-a koji se koristi kao izvor hemijske energije.
"Mitohondrije sadrže sopstvenu DNK, koja se menja više od DNK u jezgru, i to ima značajan uticaj na proces starenja", rekao je dr Nils-Goran Larson, profesor na Institutu "Karolinska", glavni istraživač na Institutu "Maks Plank" i vođa trenutne studije na odeljenju za doktora nauka "Neuro Olrs".
"Mnoge mutacije u mitohondrijama postepeno onemogućavaju proizvodnju energije ćelije", rekao je Larson. Istraživači su po prvi put pokazali da na proces starenja utiče ne samo akumulacija oštećenja mitohondrijske DNK tokom života osobe, već i DNK nasleđena od majki.
- Ako nasledimo mDNK sa mutacijama od naše majke, brže starimo. Normalna i oštećena DNK se prenosi između generacija. Međutim, pitanje da li je moguće uticati na stepen oštećenja mDNK intervencijom u načinu života tek treba da se istražuje - naglašava on.
Sve što istraživači sada znaju je da blago oštećenje DNK preneto sa majke doprinosi procesu starenja.
- Studija takođe pokazuje da nizak nivo mutirane mDNK može imati razvojne efekte i izazvati deformitete mozga - rekao je glavni autor dr Džejm Ros sa Instituta Karolinska.
"Naši nalazi mogu baciti više svetla na proces starenja i dokazati da mitohondrije igraju ključnu ulogu u starenju; oni takođe pokazuju da je važno smanjiti broj mutacija“, rekao je Larson.
"Ovi nalazi takođe sugerišu da terapeutske intervencije koje ciljaju mitohondrijalnu funkciju mogu uticati na vremenski tok starenja", rekao je dr Bari Hofer, koautor studije sa Odeljenja za neurohirurgiju u Univerzitetskim bolnicama "Case Medical Center" i "Case Western Reserve University School of Medicine".
(Ona.rs/Sciencedaily)