3 jednostavna pravila kako da izbegnete mamurluk tokom praznika: I nije samo da pijete vodu
Iako ne postoji način da se u potpunosti garantuje da nećete iskusiti simptome mamurluka nakon konzumacije alkohola, postoje načini da smanjite njegov uticaj.
Zdravstveni stručnjaci podelili su nekoliko saveta za izbegavanje mamurluka tokom praznika, koji ne uključuju samo pijenje više vode. Tokom praznične sezone mnogi od nas uživaju u većim količinama alkohola nego inače.
Iako nekoliko čaša omiljenog pića može biti prijatan dodatak uz ukusnu hranu, preterivanje može izazvati nelagodnost koja će vam pokvariti ostatak praznika. Potpuno uzdržavanje od alkohola je jedini siguran način da izbegnete mamurluk.
Međutim, ako smatrate da to nije opcija za vas, postoje trikovi koji mogu ublažiti posledice konzumacije alkohola.
Šta uzrokuje mamurluk?
Mamurluk je čest kod osoba koje prekomerno konzumiraju alkohol. Smatra se da oko 75% ljudi koji piju prekomerno doživi simptome mamurluka poput glavobolje, poremećenog sna, mučnine i lošeg raspoloženja.
Ovi simptomi su posledica različitih faktora, kao što su dehidratacija, upale i neravnoteža elektrolita koje alkohol izaziva. Da biste ublažili ove efekte, stručnjaci iz klinike Mayo iz SAD-a predlažu sledeće:
Birajte pića pažljivo
Možda ne znate, ali određena alkoholna pića izazivaju ozbiljnije simptome mamurluka od drugih. Konkretno, klinika Mayo savetuje da birate pića sa manjim sadržajem kongenera – jedinjenja koja nastaju tokom fermentacije i destilacije alkohola.
„Pića svetlije boje, poput vodke, džina, svetlog piva i belog vina, obično izazivaju manje ozbiljne simptome mamurluka,“ navode stručnjaci. „Tamna pića sa visokim nivoom kongenera, poput burbona, viskija, tekile, konjaka, tamnog piva i crvenog vina, izazivaju ozbiljnije simptome.“
Pijuckajte polako
Ako uživate u gaziranim alkoholnim pićima poput šampanjca ili proseka, trebalo bi da ih pijete polako. Klinika Mayo upozorava: „Ugljen-dioksidni mehurići mogu ubrzati apsorpciju alkohola u krvotok i takmičiti se sa apsorpcijom kiseonika.“
Postavite tempo
Vaše telo može da obradi oko jedno piće na sat, zato pokušajte da se držite tog tempa. „Na taj način ćete pomoći da nivo alkohola u krvi ne dostigne tačku intoksikacije,“ objašnjavaju stručnjaci.
Dodatni saveti za izbegavanje mamurluka
Stručnjaci iz klinike Mayo preporučuju još nekoliko praktičnih saveta za smanjenje simptoma mamurluka:
- Pijte manje alkohola u startu.
- Pijte vodu tokom večeri.
- Jedite hranu pre nego što počnete da pijete.
Preporuke o konzumaciji alkohola
Iako ne postoji bezbedna količina alkohola za konzumaciju, savetuje se i muškarcima i ženama da ne piju više od 14 jedinica alkohola nedeljno na redovnoj osnovi. Ova količina odgovara šest krigli piva srednje jačine ili deset malih čaša vina sa nižim procentom alkohola.
(Ona.rs / Mirror)