Za Dragicu iz Šapca kažu da je "čelična dama": Jedina Srpkinja koja je savladala dvostruki "Ironman" triatlon

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Privatna arhiva

Šapčanka Dragica Pavlović (48), viši fizioterapeut u ovdašnjoj bolnici, prva je i jedina Srpkinja koja je savladala dvostruki "Ironman" triatlon dugačak 451,5 kilometara. Za 35 sati preplivala je 7,6, vozila bicikl 360 i istrčala 84 kilometra.

Samo prilikom nabrojanja kilometra koji su bili prepreka laiku zastane dah. Dragici je, međutim, ovaj poduhvat bio samo jedan u nizu izazova u poslednje četiri godine.

- Jesu velike cifre ali, verujte, imala sam treninge koji su bili teži, kada sam se iskidala da odradim sve kako treba. Ova je za mene bila kao svaka trka. Praktično nisam je ni osetila, više mi je bilo teško da sakupim novac za učešće. Od preko 30 mejlova koje sam poslala obraćajući se za pomoć samo jedna picerija i kozmetička linija odlučili su da me podrže, uz prijatelje koji su mi pozajmili rezervni točak i osvetljenje za bicikl, kao i Nikolu Cara, direktor Gradskog bazena koji mi je omogućio da treniram u slobodnim terminima.

Tako se dogodilo da umesto na trku koja je dvostruko kraća i za koju se plaća veće učešće odem na dupli Ironman jer je jeftinija kotizacija - kaže Dragica.

Za sebe kaže da je rekreativac koji se ni protiv koga ne takmiči već u svakoj novoj trci pronalazi zadovoljstvo i sreću, a samopouzdanje koje raste briše granice novih izazova.

- Nema sile koja bi me odvratila da učinim ono što želim. To me prati kroz ceo život. Ništa ne može da me zaustavi na putu do cilja. Počela sam da trčim rekreativno, najviše zbog zdravlja, a onda mi je to prešlo u naviku i počela sam da učestvujem na atletskim takmičenjima. Imala sam povredu kičme i polomljen pršljen, pa navodno, ne bih smela da trčim, podižem težak teret, da se istežem. Telo i um su mi slali drugačije poruke i mada zvuči čudno, ali od kako se bavim sportom mene ništa ne boli - nastavila je Dragica.

Šabačka "čelična dama" je primer kako sport i rekreacija utiču na jačanje ličnosti, "podižu" mentalnu i fizičku izdržljivost i pružaju zadovoljstvo i duševni mir.

- Sve negativno se izbacuje fizičkom aktivnošću, kao i stres kada naiđu teške životne situacije i problemi. Sve se lakše podnosi. Posle treninga, ma koliko bio isrpljujući, ja sam odmorna - priča Dragica i napominje da ne zamišlja kako bi bilo da je drugačije.

U njenom slučaju dan izgleda ovako: prepodne je na poslu u bolnici, posle toga dva puta dnevno posećuje i neguje bolesne roditelje, u kući završva sve poslove, a veče je rezervisano za duge vožnje biciklom, plivanje ili trčanje.

- Plivanje topi masne naslage, vaja telo da bude vitko, biciklizam daje mišićnu masu i skida kilograme, a trčanje zateže podjednako sve mišiće. Kada je ishrana u pitanju, ne robujem ni čemu, volim i jedem sve. Kada sam se vratila na posao posle trke dugačke skoro 460 kilometara i na poslu uzela uniformu, izgledalo je kao da sam uzela nečiju dva-tri broja veću.

Ni grama nisam smršala, samo sam se nekako suzila, ako bih tako mogla da opišem. Napor je trajao 35 sati, imala sam kaloričnu ishranu koja mi je davala snagu, nisam gubila energiju niti kilograme - objasnila je Dragica kako sportom neguje "fit" figuru i održava težinu od 57 kilograma.

Osim zadovoljstva uspehom u Austriji, za koji je, kako kaže, podjednako zaslužan trener Jovan Ponjević, prijaju joj poruke brojnih žena sa društvenih mreža kojima je inspiracija i koje, kako joj pišu, motiviše i ohrabruje da ne odustaju od zdravih životnih navika.

- Pišu mi da ih bude stid kada se umore posle četiri kilometra trčanja, ali nastave dalje kada im kroz glavu prođe da sam ja istrčala 84. Nastaviću sa učešćem na trkama, a verujem da ću, kad napunim 90 godina, otputovati u Ameriku i oboriti svetski rekord na pet kilometara - rekla je

na kraju sa osmehom.

(Ona.rs)