Jungova teorija nezdravog odnosa majka - sin: Dete od roditelja mora da se odvoji
Najveći psiholog svih vremena izneo je svoje viđenje
Jedan od možemo slobodno reći najvećih psihologa svih vremena Karl Jung, podario je ovoj planeti mnogebrojne mudrosti i činjenice koje se pretežno tiču porodice i odnosa roditelja i dece.
On je posvetio mnogo pažnje proučavanju uticaja odgoja i odrastanja na mušku decu. Došao je do zaključka da nepravilno odgajanje može dovesti do kompleksa poznat kao muškarac/dete.
Šta znači ovaj kompleks?
Muškarac/dete je stanje u kojem muškarac ostaje vezan za majku i ne može da se osamostali i postati nezavisan muškarac. Nastaje onda kada majka ne pruža dovoljno pažnje i ljubavi svom mužu, dečakovom ocu, što automatski znači da tako traži veću povezanost sa sinom i to više nego što je potrebno. Njena prevelika briga, umesto na muža, usmerena je na sina što onda dovodi do sinovljeve jake povezanosti s njom i nemogućnosti da se odvoji od nje.
Ovakav odnos može dovesti do toga da sin ne razvije osećaj samostalnosti i da mu nedostaje hrabrost i odlučnost da napravi važne promene u životu, piše "Medium".
Jasno je onda da ovaj stav sina može uticati na njegovu muškost i sposobnost da preuzme kontrolu nad svojim životom koja uključuje i rizik.
Ne treba napominjati da ovakva veza može biti štetna za obe strane: majka se previše emotivno vezuje za dete i ne dozvoljava mu da postane nezavisan muškarac, dok sin može imati problem da razvija kvalitetnu vezu sa ženom. To kod njega može značiti da traži preveliku brigu i pažnju od partnerke što se, logično, može odraziti na razvijanje zdravog odnosa u budućnosti.
Kako bi muškarac postao nezavisan i samostalan, potrebno je da prekine vezu sa majkom, a to je ponekad u nekim zrelim godinama - prekasno.
(Ona.rs)