6 atrakcija koje bi obavezno trebalo posetiti u gradu na Bosforu: Riznica turističkih bisera
Nije jednostavno među tako brojnim atrakcijama i zanimljivim mestima izdvojiti ona koja bi obavezno trebalo posetiti. Za bolje upoznavanje Grada nad gradovima biće potrebno mnogo više vremena nego što turisti u prvi mah planiraju
Činjenica da je u pitanju grad izuzetno duge i po mnogo čemu fascinantne istorije, te da se prostire na dva kontinenta, dovoljne su da bude jasno zašto je Istanbul tako poseban.
Značajne istorijske građevine i neverovatan spoj tradicionalnog i modernog ono je što na prvi pogled karakteriše ovaj turski grad.
Nije jednostavno među tako brojnim atrakcijama i zanimljivim mestima izdvojiti ona koja bi obavezno trebalo posetiti. Za bolje upoznavanje Grada nad gradovima biće potrebno mnogo više vremena nego što ste možda isplanirali.
Ipak, među brojnim atrakcijama u Istanbulu, izdvajaju se one koje su i najposećenije.
1. Crkva Svete Mudrosti
Sasvim sigurno jedna od najpoznatijih, ako ne i najpoznatija građevina u Istanbulu je i crkva Agia Sofia. Izgrađena kao hrišćanska bogomolja, tokom vekova je funkcionisala i kao muzej, a danas je to islamska svetinja.
Koliko je ovo zdanje fascinantno jasno pokazuje i podatak da se neretko karakteriše kao osmo svetsko čudo, navodi Travel.earth.
2. Plava džamija
Izgrađena u prvim decenijama 17. veka u blizini crkve Svete Mudrosti, ne bi li nadmašila njenu velelepnost, Plava džamija ipak stoji rame uz rame sa njom i danas.
Zbog zidova obloženih pločicama karakteristično plave boje, koje su ručno rađene, džamiju sultana Ahemta prati ovaj naziv.
3. Cisterna bazilika
U blizini pomenute dve atrakcije Istanbula nalazi se i podzemna cisterna, izgrađena tokom trećeg veka. Počev od šestog veka, stanovnici Istanbula su upravo zahvaljujući ovim cisternama imali vodu.
Do jednog od ulaza u ovo fascinantno mesto pod zemljom, vodi 52 stepenika. Podzemna komora koja zauzima površinu od čak 9.800 kvadratnih metara u najmanju ruku deluje nestvarno.
4. Crkva Svetog Spasa
Znana i kao crkva Hora, ova građevina datira iz 11. veka. Grčka pravoslavna crkva Svetog Spasa čuva neverovatne freske i mozaike, na kojima je prikazan život Isusa Hrista i Device Marije. Veći deo mozaika, koje je jedan od turskih sultana tokom istorije obložio, danas je restaurirana.
5. Dolmabahče palata
Najveća palata ne samo u ovom gradu na Bosforu, već i u celoj zemlji, prostire se na površini od 45.000 kvadrata. U njoj postoji ukupno 285 soba i 46 sala, te 68 toaleta i šest kupatila.
Zdanje karakterišu različiti stilovi arhitekture, a kristalni luster koji se nalazi u svečanoj sali palate Dolmabahče smatra se najvećim takve vrste u celom svetu.
6. Galata kula
Pogled sa 67 metara visokog tornja, koji je jedan od simbola Istanbula, može se u najmanju ruku okarakterisani kao nestvaran.
Izgrađena tokom 14. veka, u jednom trenutku je služila kao kasarna, ali i kao tamnica. Danas je Hristova kula, kako je nekada bila nazivana, prilagođena turističkoj poseti, pa se na njenom vrhu nalaze ugostiteljski objekti.
(Ona.rs)