Marakeš pre zemljotresa: Grad koji su turisti voleli i kakvom žele da se vrate

Vreme čitanja: oko 1 min.

Od 1985. godine Stari deo grada Marakeš je na Unesko listi Svetske baštine

Foto: Pixabay/pcjvdwiel

Kaže se da, ako ne odete u Marakeš, kao da niste ni bili u Maroku. Grad u podnožju planina Atlas poznat je po nadimcima „Crveni grad“ (al hamra) i „Biser juga“, a uz Fes, Meknes i Rabat, ubraja se u četiri „kraljevska grada“ Maroka.

Naziv ovoga grada potiče iz jezika Berbera i znači „Božja zemlja“. Upravo od njega potiče i ime države Maroko - špansko ime Marakeša: Marruecos.

Snažan zemljotres jačine 6,8 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je Maroko u petak uveče, usmrtivši više od 600 ljudi i oštetivši zgrade u istorijskom gradu Marakešu. Kako je Geološki zavod Sjedinjenih Država (USGS) rekao, to je najjači potres koji je pogodio taj deo severnoafričke nacije u više od jednog veka, prenosi CNN.

Od 1985. godine Stari deo grada Marakeš je na Unesko listi Svetske baštine. Više od dva miliona turista godišnje poseti Marakeš, a ovo su neke od atrakcija grada koje turisti pamte.

Mnogi su mišljenja da se nigde ne može doživeti egzotičnost arapskih noći tako autentično kao u uskim, krivudavim ulicama i šarenim tržnicama Marakeša.

Zato je stari grad najbolje obići peške i uživati u svakoj njegovoj uličici.

Džamije Kutubija iz sredine 12. veka, visoka 77 metara, smatra se obeležjem grada. Nalazi se u južnom delu medine Marakeša. Nažalost, u samu džamiju ne smeju da uđu nemuslimani, prenosi "Franks-travelbox.com".

U gradu je i palata Dar el-Glaui, gde je nekada boravio paša od Marakeša.

Najstarija kuća u medini Marakeša, Dar Cherifa renovirana je u skladu sa starim tradicijama, mesto je susreta pisaca i umetnika.

Još mesta koja turisti ne zaboravljaju i na koja žele da se vrate pogledajte u našem nedavno objavljenom tekstu.

(Ona.rs)