Stotine zamkova čine ovaj deo Nemačke posebno zanimljivim za turiste iz celog sveta

Vreme čitanja: oko 2 min.

Iako u tom delu zemlje postoje pejzaži, koji turiste ostavljaju bez daha, očuvani dvorci predstavlajju osnovno obeležje Bavarske

Foto: Profimedia/Alpineguide/Alamy

Zbog ukupne površine koju zauzima, Slobodna Država Bavarska, kako glasi njen zvanični naziv, smatra se najvećom u celoj Nemačkoj i nalazi se u južnom delu zemlje.

Ujedno je i druga po broju stanovnika u zemlji.

Osim Minhena, koji je ne samo glavni, nego i najnaseljeniji grad Bavarske, značajni gradovi su i Nirnberg, Regenzburg i Augzburg, te Vircburg, navodi “Vikipedija”.

Najviši planinski vrh Nemačke, Cugšlice, čija je nadmorska visina 2.962 nalazi se na teritoriji Bavarske. Zanimljivo je pomenuti da se na području Bavarskih Alpa nalaze i svi vrhovi, koji se smatraju najvišima u celoj zemlji. I to njih 30.

Foto: Pixabay.com

Najpoznatiji dvorac u Bavarskoj

Iako u tom delu zemlje postoje pejzaži, koji turiste ostavljaju bez daha, očuvani dvorci predstavlajju osnovno obeležje Bavarske.

Ono što dodaje lepotu ovoj državi svakako je i činjenica da se na području Bavarske nalaze stotine dvoraca, navodi “Trafalgar”.

Među njima se izdvaja dvorac Nojšvanštajn, koji se nalazi u jugozapadnom delu ove nemačke države. I ne samo da je u pitanju najpoznatiji dvorac Bavarske, nego i najposećeniji.

Foto: Pixabay.com

Smatra se da je najlepši među bavarskim dvorcima, kako se često karakteriše, poslužio i kao svojevrsna inspiracija za zamak u Diznijevoj “Uspavanoj lepotici”. Ono što mu daje posebnu dozu šarma jeste i pejzaž koji ga okružuje, oličen u Bavarskim Alpima i njihovim fascinantnim planinskim vrhovima.

U vreme kada je Ludvig Drugi gradio ovaj zamak, čitava zemlja je bankrotirala, što jasno ukazuje na to koliko je i u to doba ovaj zamak bio velelepan. U njemu se i danas može videti autentični nameštaj koji datira iz 19. veka, ali i mnogi interesantni ukrasi, koji se neretko karakterišu kao ekstravagantni.

Foto: Pixabay/ChiemSeherin

Još bavarskih dvoraca

Nedaleko od dvorca Nojšvanštajn nalazi se dvorac Hoenšvangau, koji je izgrađen po nalogu Maksimilijana Drugog od Bavarske, inače oca kralja Ludviga Drugog, koji je zaslužan za gradnju danas najpoznatijeg dvorca u Bavarskoj. I on je otvoren za posetioce, a iz vrta ovog zamka pruža se fantastičan pogled na okolinu.

Palata Linderhof nalazi se nedaleko od sela Etal i po površini je najmanja od tri zdanja koja je izgradio Ludvig Drugi.

Foto: Pixabay/garten-gg

Interesantno je pomenuti da je zapravo ovo jedino zdanje koje je završeno za vreme kraljevog života. Zbog sličnosti sa arhitekturom dvoraca u Francuskoj, ovaj dvorac se naziva i “Mali Versaj”. Lepo uređeni vrtovi oko ovog zdanja su bogato ukrašeni zanimljivim fontanama, dok je unutrašnjost palate uređena u rokoko stilu.

Iznad starog grada Nirnberga nalazi se nekoliko srednjevekovnih utvrđenja, koja privlače pažnju posetilaca. I mada njegovi delovi nisu toliko velelepni kao neki drugi dvorci u Bavarskoj, dvorac Nirnberg je mnogo interesantniji u istorijskom smislu.

(Ona.rs)