Nije bilo drugog načina: Građena je kao “kuća za popa” i imala je ognjište i dimnjak, a danas je jedinstvena
Mnoge svetinje širom naše zemlje prate posve zanimljive narodne legende o osnivanju. Ipak, jedna među svima njima je jedinstvena, jer ima i ognjište, ali i dimnjak. I to nije sve, jer je čuvena Odžaklija, kako se naziva crkva koja je posvećena prazniku Rođenja Presvete Bogorodice u Leskovcu, ukopana u zemlju. Sve to je čini zaista jedinstvenim sakralnim objektom u Srbiji.
Odgovor na pitanje kako je došlo do toga da crkva bude ukopana treba tražiti u narodnom predanju, koje je opstalo do današnjih dana. Naravno uz priču o tome otkud to da na crkvi bude izgrađen i odžak.
Ali da krenemo redom...
Dovitljivi Leskovčani
Osveštana 1992. godine, crkva Odžaklija datira iz prvih godina 19. veka, odnosno iz perioda po završetku Prvog srpskog ustanka. Pretpostavka je da je na tom mestu i ranije postojala svetinja koja je upravo tokom ustanka bila ili značajnije oštećena ili potpuno uništena.
Da bi nekako nadmudrili turske osvajače, dovitljivi Leskovčani odlučuju da izgrade “kuću za popa”. Tačnije da Turcima gradnju crkve predstave kao gradnju kuće za lokalnog sveštenika.
Budući da se ne može reći da je u pitanju manji prostor, to su Turci graditelje, sasvim očekivano pitali i zbog čega je sveštenička kuća toliko velika? Odgovor je bio krajnje jednostavan - da bi svi vernici koji žele da posete svog sveštenika, to i mogli nesmetano da učine.
Kakva bi to “kuća” bila kada ne bi imala ognjište i odžak, pa tako i crkva posvećena Presvetoj Bogorodici, odnosno Njenom rođenju, dobi i odžak.
Još legendi o Odžakliji
Kako je u pitanju zaista jedinstvena svetinja na našim prostorima, a slobodno se može reći, i u svetu, nekako je za očekivati da se za nju vezuju još neke pretpostavke i legende.
Jedna od njih objašnjava zbog čega je Odžaklija oko metar ukopana u zemlju.
Zapravo su u pitanju vrlo praktični i realni razlozi, kada se uzme u obzir istorijski period o kome govorimo i dešavanja koja su ga pratila. Naime, nije tajna da su turski vojnici palili i rušili manastire po Srbiji, a znali su i da konjima uđu u svetinju, ne bi li tako unizili porobljeno stanovništvo još više. Pa da se to ne bi desilo i sa Odžaklijom dovitljivi Leskovčani donose, posve neobičnu odluku - crkva će biti oko jedan metar ukopana u zemlju. Tek toliko da nekom turskom vojniku, čak i ako padne napamet da sa konjem pokuša da uđe u svetinju, to jednostavno bude onemogućeno.
Iako su uspeli da potplate turske vlasti, ne bi li im dozvolili da izgrade crkvu, Leskovčani nisu računali na to da ih Turci ipak mogu u njihovom naumu ometati. Zato su lokalnom stanovništvu naredili da i ako grade crkvu, njena veličina “ne sme biti veća od bivolje kože”.
I još jednom domišljatost ljudi tog kraja dolazi do izražaja. Uzeli su kožu bivola i raširili je, a zatim i isekli u trakama. Sad se verovatno pitate šta su sa tim trakama zapravo radili? Jednostavno, iskoristili su ih kako bi obeležili mesto, na kome su odlučili da podignu crkvu.
Iako se pretpostavlja da je tu ranije takođe postojao zvonik, na dan kada je 1879. godine Leskovac oslobođen od turske valsti, na Odžakliji je podignut i zvonik. Koliko je narodni stvaralac vodio računa prilikom gradnje govori i podatak da su zemljani, odnos glineni lonci bili ugrađeni u unutrašnjosti crkve. Naime, da bi u Odžakliji bila bolja akustika, dovitljivi Leskovčani su ugradili takve posude u zidove i okrenuli im grliće prema unutrašnjosti ove crkve.
(Ona.rs / “Kulturajuga” )