Beograđanka Ivana je bila u magičnoj zemlji o kojoj svi Srbi sanjaju: Tamo kobre igraju i ljudi hrane majmune
Kao jedna od, po mišljenju mnogih, možda i najzanimljivija zemlja na afričkom tlu, Kraljevina Maroko sa pravom privlači pažnju turista iz celog sveta. Jedna od njih bila je i Ivana Bušić Janković, diplomirani filolog grčkog jezika i književnosti iz Beograda.
Za čitaoce Ona.rs otkriva kako su tekle pripreme za putovanje, sa kojim se izazovima suočila i šta je to zbog čega treba posetiti ovu zemlju.
- Maroko je zemlja živopisnih kontrasta u kojoj su stare tradicije savršeno uklopljene sa modernim uticajima. Rijadi, sukovi, berberske kasabe, kanjoni, vodopadi i očaravajuće dine pustinje Sahare, privukli su me, a verujem i većinu ljudi, da istražim ovu impresivnu zemlju. Miris Orijenta i mogućnost primene stečenog znanja arapskog jezika godinama me vuku u ovu, za mnoge stanovnike Evrope nedovoljno istraženu zemlju – započinje priču o svom putešestviju naša sagovornica.
Priprema za putovanje u Maroko
Budući da ima dovoljno iskustva, Ivana svako putovanje samostalno organizuje. Tako je bio slučaj i sa ovim.
- Najpre sam poslala upit na mejl adresu Ambasade Kraljevine Maroka za više informacija o potrebnoj dokumentaciji za ulazak u ovu neobičnu zemlju. Za svega nekoliko dana, celokupna dokumentacija je bila predata ambasadi za dobijanje marokanske vize. U iščekivanju poziva iz ambasade da je viza dobijena, vreme sam provodila na internetu tražeći neki autentičan smeštaj u Maroku – objašnjava Ivana Bušić Janković.
Odabrala je smeštaj u Marakešu, u francuskoj četvrti Gueliz.
- Šetajući ovom francuskom četvrti nisam stekla utisak da se nalazim izvan granica Evrope, sve dok nisam naišla na zidine starog dela grada, Medine. Ušavši unutra za mene kao da je vreme stalo i tada zapravo počinje prava avantura – nastavlja naša sagovornica i dodaje:
- Tradicionalne i prelepo dekorisane kuće zvane rijadi, mahom su danas pretvorene u hotele. Bezbroj malih, uskih ulica u kojima se nalaze zanatske radnje, stare džamije, istorijska zdanja i sinagoga, sigurno su dovoljan razlog da Medina bude pod zaštitom UNESCO-a.
Posebno je bila oduševljena susretom sa lokalnim stanovništvom. Nasmejani i srdačni, Marokanci važe za dobre domaćine.
Osim uživanja u ukusu sveže ceđenih voćnih sokova, Ivana je imala priliku i da vidi svašta nešto zanimljivo u tom delu Marakeša. Na tom mestu turisti imaju priliku da vide ne samo kako kobre igraju dok lokalno stanovništvo svira, nego i da drže, ali i hrane majmune.
- Nemojte zaboraviti na čuveno marokansko cenkanje kao vid poštovanja lokalne tradicije – podseća naša sagovornica.
I naravno, marokanska kuhinja
Jednom rečju Ivana hranu u Maroku opisuje kao fenomenalnu.
- Nikako ne bi trebalo propustiti tradicionalno jelo Tažin, što je zapravo meso koje se sprema u kupastim, zemljanim posudama sa marokanskim, nezaobilaznim začinima. Može se reći da je nalik našem mesu koje se priprema pod sačem. Takođe, moja preporuka je da obavezno probate čuveni marokanski Kus - kus i Hariru, marokansku supu.
Mnogo toga još naša sagovornica ima da kaže o marokanskoj kuhinji. Kao nezaobilani deo trpeze lokalnog stanovništva izdvaja se Bistilla, što je najpoznatija marokanska pita.
- Tradicionalno piće Maroka je zeleni čaj od nane. Ispijanje čaja u Maroku predstavlja najvažniji ritual u toku dana. Čaj se sipa u šoljice sa određene visine kako bi se napravili mehurići, što tom ritualu daje posebnu draž – napominje Ivana Bušić Janković.
Šta treba videti još u Maroku?
Što se snalaženja tiče, iako je službeni jezik Kraljevine Maroko arapski, lokalno stanovništvo se koristi i engleskim, ali i francuskim i berberskim jezikom. Zahvaljujući tome što su izuzetno dobronamerni prema strancima, to komunikacija ne bi trebalo da bude nikakav problem.
- Deset dana, koliko sam imala na raspolaganju, želela sam da iskoristim na najbolji mogući način, posetivši vodopade Ouzud, gde sam imala priliku da se na planini Atlas susretnem sa majmunima u njihovom prirodnom staništu – ističe naša sagovornica i dodaje:
- Prelepi gradić Esauira na obalama Atlanskog okeana ne ostavlja nikoga ravnodušnim, Mesto je na kome se prepliću portugalska, francuska, arapska i berberska kultura. Šetajući ovim životpisnim gradićem, videćete i staru luku iz 17. veka. Miris sveže ribe, privući će vas da probate najukusnije sardele koje su i zaštitni znak ovog grada na severu Afrike.
I to nije sve što treba videti u Maroku...
- Na samo 200 kilometara od Marakeša, obavezno posetite Dolinu argana, gde se mogu videti koze koje brste arganovo lišće. Takođe, možete posetiti i lokalnu manufakturu i videti kako izgleda proizvodnja čuvenog arganovog ulja, kako onog za jelo, tako i onog koje se koristi u kozmetici – navodi naša sagovornica, uz napomenu da baš tu možete i kupiti proizvode od ove biljke, podsećajući da je marokansko arganovo ulje za kosu najcenjenije u celom svetu.
Odlazak u pustinju
Jednostavno, ne može se poseti Kraljevina Maroko, a da se ne vidi fascinantna pustinja Sahara.
- Prva stanica je Ait Benhadou. Čuveni grad-tvrđava pod zaštitom UNESCO-a. U nastavku puta, imate priliku da zavirite na tlo kojem ni holivudska kinematografija nije odolela. Prolazeći kroz Dolinu ruža, imate priliku da kupite neke od tradicionalnih proizvoda sačinjenih od te biljke. Uz to, spektakularni kanjoni u dolini Dades nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Našoj sagovornici ovo nije bio prvi susret sa Saharom, ali priznaje da jeste deo Sahare koji je na nju ostavio najjači utisak.
- Peščane dine, karavani kamila, gostoprimstvo beduina, ubrzo učine da zaboravite na kratko iz kog dela sveta ste došli. Imajući priliku da noć prespavam u pustinji i da me probudi izlazak sunca, a da me prilikom otvaranja šatora izjutra dočeka i kamila, učinili su to iskustvo nezaboravnim. Posebno mi je bio zanimljiv odlazak na safari u pustinju, na leđima kamile, gde se “čuje” samo tišina i uživa u nepreglednom peščanom prostranstvu.
Da li biste preporučili čitaocima Ona.rs putovanje u Maroko?
- Apsolutno! Iako moram da priznam da sam u razgovoru sa prijateljima često imala utisak da mnogi imaju određene predrasude i neku vrstu nepoverenja prema ovoj zemlji. No, bez obzira da li će neko biti saglasan sa time ili ne, moja preporuka za sve one koji žele da dotaknu neobičnu Afriku, jeste sigurno Maroko, kao spoj različitih kultura i jezika.
- Shvativši da im turizam donosi mnogo, Marokanci će se potruditi da vam na najlepši način načine predstave i približe svoju zemlju, na koju su i te kako ponosni – zaključila je Ivana Bušić Janković.
(Ona.rs)