Ne samo da je u ovom manastiru lečio ljubavne rane čuveni pesnik, nego je u njemu sahranjena i srpska kneginja

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Nedugo nakon što je shvatio da će njegova Lenka ostati samo nedosanjani san, čuveni srpski pesnik, Laza Kostić se povukao. I to baš u manastir Krušedol na Fruškoj gori. Priča veli da je tamo jedino uspevao da pronađe, koliku-toliku utehu zbog ljubavi prema mlađanoj Lenki Dunđerski, koja je iznedrila, možda i najlepše ljubavne stihove u srpskoj poeziji, oličene u pesmi “Santa Maria della Salute”.

Iako je ovaj fruškogorski manastir poznat upravo po tome, ništa manje nije značajan ni podatak da je večno počivalište srpske kneginje Ljubice Obrenović, supruge knjaza Miloša u Krušedolu.

Sahranjen je u ovom manastiru i kralj Milan iz dinastije Obrenovića, ali i dvojica srpskih patrijarha. Osim za Arsenija Trećeg Čarnojevića, ova Svetinja večno je počivalište i za patrijarha Arsenija Četvrtog Šakabentu. Uz njih, u Krušedolu su sahranjeni i srpski vojvoda Stevan Šupljikac i mitropolit Isaija Đaković.

Ne treba zaboraviti ni to da se u Krušedolu i danas čuvaju ostaci moštiju članova porodice Branković. Budući da su ih turski osvajači spalili, to se u ovom manastiru nalaze ostaci spaljenih moštiju ktitora ove Svetinje, despotice Angeline Branković i njenog sina, despota Đorđa, kao i mošti despota Stefana, Angelininog supruga.

Foto: Shutterstock

Zadužbina Brankovića

Glavna crkva manastira Krušedol posvećena je prazniku Blagoveštenja. Iako se često navodi da je Krušedol zadužbina despota Đorđa Brankovića, postoje indicije da je zapravo ova Svetinja zadužibina i njegove majke, despotice Angeline Branković.

Smatra se da je podignut početkom 16. veka i to u periodu od 1509. do 1514. godine.

Foto: Shutterstock

Manastir je podignut na posedu Jakšića, koji su srpskoj despotici taj posed i darovali. Baš na tom mestu, ona podiže crkvu, koju posvećuje prazniku Sretenja Gospodnjeg, koja se nalazi nedaleko od današnjeg manastira.

U gradnji manastira su im pomogli kako vlaški vojvoda po imenu Jovan Njagoj, tako i jedan od rođaka Jakšića, veliki ruski knez čije je ime bilo Vasilije.

Foto: Shutterstock

Značajni posedi Krušedola

Prema dostupnim podacima, tokom 1546. godine je zabeleženo i prvo zvanično pominjanje ove fruškogorske Svetinje. I ne samo da su posedi Krušedola u ono vreme bili najveći među manastirima, koji su deo Srpske Svete gore, kako se to područje naziva, nego je i manastirsko bratstvo u drugoj polovini 17. veka bilo najbrojnije.

Krušedolski monasi su tokom Velike seobe Srba stigli do Sentandreje, grada u današnjoj Mađarskoj. Tom prilikom su poneli i značajne dragocenosti, koje su bile pohranjene u riznici manastira. Krajem 17. veka se, ipak monasi vraćaju u Krušedol.

Foto: Shutterstock

Tom prilikom su u ovaj fruškogorski manastir prenete i mošti vođe seobe, srpskog patrijarha Arsenija Trećeg Čarnojevića i to zaslugom mitropolita Isaije Đakovića.

Izuzev glavne crkve, kompleks ovog, danas ženskog manastira na Fruškoj gori čine i konaci i zvonik.

Po završetku Svete liturgije dana 13. avgusta 2009. godine je manastir Krušedol ovenčan Orednom Svetog Save prvog stepena odlukom Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

(Ona.rs / “Manastiriusrbiji” )