Ovde su Turci tražili srebro, a konj otkrio podzemne tajne: Srpsko selo koje morate videti
Iako jedna od najstarijih banja u Srbiji može mnogo toga da ponudi posetiocima, oni malo znatiželjniji koji krenu put Sokobanje, potrudiće se da istraže i okolinu ovog poznatog srpskog leičilišta.
Planina Rtanj i Sokograd, samo su neke od zanimljivih lokacija u okolini Sokobanje.
Na oko 15 kilometara udaljenosti od ovog lečilišta nalazi se selo, u čijem ataru je i jezero čiji naziv je jedinstven. Obrazloženje za naziv sela Vrmdža postoji i nalazi se u lokalnom govoru. Čak se dovodi u vezu i sa poreklom naziva Vrnjačke banje, odnosno naselja koje je poznatoji je poznat kao Vrnjci.
Naime, kako je objašnjeno sa zvaničnoj internet prezentaciji sela, nekada su ljudi termin, od koga vodi poreklo i današnji nazivi sela i jezera, koristili kako bi označili lokaciju na kojoj postoji mnoštvo izvora vode. U tom smislu se smatra da i selo Vrmdža, ali i čuveno lečilište, Vrnjačka banja, odnosno Vrnjci, zapravo poreklo vode od tog pojma.
Selo jedinstvenog naziva
Starinske kuće, ali i one novijeg datuma, te očuvana priroda i Vrmačko ili jezero Vrmdža, obeležja su ovog sokobanjskog sela.
Iako se poreklo naziva sela Vrmdža dovodi u vezu i sa prethodno pomenutim terminom, ne treba zaboraviti ni to da je kolokvijalni izraz „navrnuti vodu“ takođe prisutan u tom kraju. U tom smislu se upravo taj izraz i može dovesti u vezu sa poreklom naziva i sela i jezera, koje se u njemu nalazi.
No, bilo koja od verzija da je istinita, jasno je da se radi o selu, koje leži na lokaciji, na kojoj postoji značajan broj izvora vode.
Zanimljive lokalne legende
U centralnom delu ovog sokobanjskog sela, odakle ljubitelji avanture mogu početi uspon na magični Rtanj, nalazi se Latinski grad. Utvrđenje je poznato i kao Vrmaški grad, a smatra se da je izgrađeno u vreme kada je car Justinijan bio na čelu Rimskog carstva.
Verovanje da je negde na području Vrmdže zakopano blago, inspirisano je pričom o značaju koji je selo imalo tokom srednjeg veka. U to doba su tovari, vrlo skupocenog srebra iz rudnika u Novom Brdu bili slati upravo u ovo sokobanjsko selo. O tome gde je posle otpremano, nema podataka, što je bilo sasvim dovoljn oda se od usta do usta počne šaputati da je blago skriveno upravo na području sela Vrmdža.
Da bi Musa Kesedžija 1413. godine uspeo da osvoji ovaj grad, turska vojska se poslužila lukavstvom, o čemu svedoči jedna od očuvanih legendi o ovom mestu i istoimenom jezeru, koje se tu nalazi.
Nekoliko dana su oni jednog konja hranili, i to ni manje ni više, nego slanom hranom. Međutim, u tih par dana oni nisu davali konju da se napoje. Činili su to ne bi li im konj pomogao da osvoje Vrmdžu.
I pomogao im je tako što je uspeo da otkrije gde se nalazi lokacija, koja je zaslužna za snabdevanje naselja vodom. Kada je krenuo da traži vodu, ne bi li utolio žeđ izazvanu najpre slanom hranom, koja mu je davana, konj je zapravo uspeo da pronađe podzemne kanale, koji su korišćeni kako bi nesmetano funkcionisalo vodosnabdevanje u Vrmdži.
Tada su turski vojnici, jednostavno presekli dotok vode naselju, što je rezultiralo prilično teškom godinama koje su nakon tog događaja usledile.
Osim Vrmaškog ili jezera Vrmdža, kako se još naziva i koje je tek par kilometara udaljeno od sela, u Vrmdži se nalazi i Parohijski dom, u kome se posetiocima nudi uvid u muzejske eksponate koji čine stalnu muzejsku postavku.
Glavna crkva u mestu posvećena je prazniku Svete Trojice i podignuta je 1818. godine. Na tom mestu nekada je postojala svetinja, izgrađena najverovatnije još tokom 13. veka.
Prilikom obilaska ovog sokobanjskog sela, jezero Vrmdža predstavlja lokaciju, koju ne treba propustiti.
(Ona.rs / „Sokobanja.org“)