Mesto tajnih manastira, orlova i banje starih Rimljana: Tu jednom nogom stojite u Srbiji, a drugom u Bugarskoj
Ima u Srbiji planina i planina. Neke od njih su mnogima i te kako poznate. Najpre zbog turističkih potencijala koji se obilato koriste, a odmah zatim i zbog prirodnih lepota kojima obiluju. Na svu sreću, i dalje ima o onih planina koje su poznate samo ljubiteljima gotovo netaknute prirode i planinarenja.
Jedna od planina koja je svrstana u red manje poznatih nalazi se tik uz granicu sa teritorijom susedne Bugarske.
I ne samo da je priroda obilato darovala taj deo naše zemlje, pa je u uspon na Ruj planinu zanimljiv zbog brojnih znamenitosti u okolini, nego se ova planina i po još nečemu izdvaja.
Budući da je najviši vrh ove planine, koji dostiže nadmorsku visinu od 1.706 metara, zajednički, odnosno da ga dele teritorije Srbije i Bugarske, to je dovoljno da oni koji se uspenju samo zakorače i da se nađu na bugarskoj teritoriji. Kako to slikovito predstavlja Nenad Andrić na „Planine.net“, uspon na ovaj vrh omogućuje i kretanje baš po graničnoj liniji i to „sa jednom nogom u Bugarskoj, a drugom u Srbiji“.
Uspon na Ruj
Iako je mnogima poznatija aktivnost uspona na mističnu planinu Rtanj, ništa manje zanimljv nije ni uspon na Ruj, koji se godinama unazad organizuje. Tada se ljubitelji planinarenja kreću sa obe strane planine, i srpske i bugarske, te se obično sreću na vrhu, tako da ova aktivnost ima međunarodni karakter.
Na oko 40 kilometara udaljenosti od Pirota nalazi se i selo Rakita, koje je polazna tačka uspona na ovu planinu.
Posebno su zanimljive znamenitosti tog kraja, koje se mogu posetiti. Osim prirodnih, brojne su i kulturno-istorijske. Manastir Sukovo, kanjon reke Jerme, Zvonačka banja i manastir Poganovo, samo su neke od njih.
Češće se za uspon na Ruj koristi markirana staza, koja vodi prema vrhu Vetren, pa dalje prema grebenu planine Ruj, mada postoji i druga, koja još uvek nije propisno obeležena.
Zanimljive lokacije
Brojni elementi koji su otkriveni u vodama Zvonačke banje čine je fantastičnim lečilištem. Kada se tome dodaju i klimatske karakteristike koje preovlađuju na tom području, sasvim je jasno zašto su za ovu vazdušnu banju znali i drevni Rimljani.
Deli je oko 40 kilometara od Niša, dok se Babušnica i Dimitrovgrad nalaze na udaljenosti od oko 30 kilometara.
Uz manastir Sukovo, jedna od znamenitosti u blizini Ruj planine je i srpski srednjevekovni manastir Poganovo. Smatra se da je izgrađen krajem 14. veka, a glavna manastirska crkva posvećena je Svetom Jovanu Bogoslovu.
Većim delom svog toka reka Jerma protiče kroz teritoriju naše zemlje, a manjim kroz susednu Bugarsku. Bez sumnje, kanjon ove reke jedna je od prirodnih atrakcija tog kraja. I ne samo zbog fascinantne prirode, nego i zbog litica koje nalikuju grčkom Termopilskom klancu u određenim delovima.
Sem ostataka utvrđenja na lokaciji koja nosi naziv Asenovo kale, na 1.032 metara nadmorske visine, mogu se videti i suri orlovi, što samo doprinosi atraktivnosti te lokacije.
(Ona.rs)