OTKRIVAMO: Naše babe lažu, hleb od juče nije zdraviji od današnjeg! (FOTO)

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ako želite dobro vašem stomaku, nemojte jesti polubuđav lebac; mikroorganizmi koji daju buđ mogu takođe proizvesti mikotoksine

Ako ste i vi čuli mit da je jučerašnji hleb zdraviji od današnjeg, zaboravite tu informaciju, jer tu nema mnogo istine.

Mnogima su bake govorile: "Pojedi sine, nema veze što je od juče, to je još zdravije". Ne slušajte baku, već skoknite do prodavnice po svež hleb.

- Po ovako velikim vrućinama najbolje je da hleb zagrejete u rerni ili držite u frižideru. Zbog toplote, posebno ako se hleb drži u najlonskim kesama, plesan se brže razvija - kaže nutricionistkinja Branka Mirković.

Inače, još pre oko 150 godina je pokazano da učvršćivanje mrvica hleba ne predstavlja fenomen sušenja.

Učvršćivanje se dešava čak iako se ne izgubi vlažnost. U svežim mrvicama hleba, tanak sloj proteina glutena odvaja nabubrele, želatinizovane granule skroba. Bajatost hleba obuhvata, između ostalog, ponovnu kristalizaciju skroba.

Pečeni proizvod nema gljive kada se vadi iz peći. Ipak, on se može kontaminirati tokom hlađenja, sečenja ili pakovanja. Buđ se može razviti za oko tri dana pod idealnim uslovima. Hlebovi sa višim sadržajem vlage i tanke kore su podložniji nego oni sa nižom vlagom i tvrdom, debelom korom.

Buđavi hleb ima nepoželjan ukus i miris, i mora se odbaciti usled bezbednosnih razloga pošto mikroorganizmi koji daju buđ mogu takođe proizvesti mikotoksine.

Ako konzumirate hleb od celog zrna pšenice ili od raznih vrsta integralnih žitarica, možete u značajnoj meri smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, određenih vrsta kancera ili smanjiti svoju telesnu masu.

Veoma je važno da prilikom kupovine hleba obratite pažnju na ono što piše na deklaraciji. Izaberite hleb sa što više razlicitih žitarica koje bi trebalo da vam obezbede makar 2 g vlakana po porciji. Takođe, preskočite one vrste koje imaju previše aditiva, poboljšivača ukusa, soli..

Tako da - bako, hvala, ali ne hvala!

(Telegraf.rs)