Nije istina da žumanca treba izbegavati u ishrani! Evo koliko smete da ih pojedete

Vreme čitanja: oko 1 min.

Često možemo čuti da jaja treba izbegavati u ishrani, jer su štetna za nas. Međutim, to nije sasvim tačno. Saznajte o čemu je reč

Da li ste znali da postoje dva tipa holesterola - egzogeni, koji nastaje varenjem hrane, i endogeni, koji proizvodi jetra?

Veće žumance jajeta zaista sadrži 180-250 mg holesterola, a dnevni preporučeni unos za zdravu osobu je 300 mg. Međutim, činjenica je da je holesterol esencijalan za stvaranje steroidnih hormona kao što su muški i ženski polni hormoni, ali i hormona kortizola, za sintezu vitamina D.

Stoga, ishrana sa potpunom restrikcijom unosa holesterola može naneti štetu zdravlju.

Osim što treba voditi računa o kalorijskoj vrednosti žumanaca, treba znati da je jaje bogato i arahidonskom kiselinom, koja spada u esencijalne masne kiseline i ima protivupalna svojstva. Nutricionisti i većina lekara i dalje smatraju da žumanca i jaja valja izbegavati jer su rizični prehrambeni faktor za bolesti srca i krvnih sudova. No, te stavove treba preispitati i nipošto ne označiti jaja kao nezdrave namirnice, što se često događa.

Stručnjaci tvrde da žumance i jaja ne treba izbegavati jer su oni izvor nutrijenata važnih za zdravlje mozga.

Jedno jaje trebalo bi kombinovati sa izdvojenim belancima u razmeri: 4 belanca i 1 žumance, zajedno sa zdravim namirnicama bogatim ugljenim hidratima kao što je povrće, na primer spanać, špargle, paprika, luk, pečurke...

Na taj način obezbeđujemo i antioksidativnu vrednost obroka. Žumance ima svoje mesto u ishrani. Od masti u ishrani ne smemo bežati jer su one neizostavne za zdravlje čoveka. Treba izbegavati samo nezdrave masnoće kao što su transmasne kiseline.

(Telegraf.rs / VečernjiList)