Šećer možda ne izaziva rak, ali može da bude opasniji od slanine!
Ovih dana svi pričaju o štetnosti crvenog mesa i suhomesnatih proizvoda za organizam, a kao da zaboravljamo da postoje i druge bolesti koje nastaju od preterivanja hrani. Šećer je odličan primer
Najnovija studija pokazala je da, iako je šećer veoma važan za normalno funckionisanje organizma, ako se preteruje s njim, on postaje vrlo toksičan, jer može da izazove bolesti srca ili visok krvni pritisak. Nažalost, ovo važi i za decu.
SLANINA I KOBASICE IZAZIVAJU RAK? Da li će se suvo meso tretirati kao CIGARETE i ALKOHOL?
Šokiraćete se kad shvatite šta sve nas UBIJA!
Istraživanje su sproveli dečiji endokrinolog Robert Lastig iz bolnice u San Francisku i Žan-Mark Švarc s Medicinskog univerziteta u Kaliforniji. Svoja ispitivanja sproveli su na četrdeset troje izrazito gojazne dece, uzrasta od devet do 18 godina, koja su imala visok krvni pritisak, visok nivo holesterola i povišene masnoće u jetri.
Deca su ubačena u poseban dijetetski program koji je podrazumevao smanjivanje unosa šećera ne samo u vidu slatkiša i pića, već i raznih drugih namirnica za koje najčešće nismo ni svesni da ga sadrže.
Unos šećera je deci smanjen sa 28 odsto od ukupnog broja kalorija na 10 odsto. Fruktoza je redukovana sa 12 odsto od ukupnog broja kalorija na oko četiri odsto. Slatku hranu su zamenili proteinima i ugljenim hidratima.
- Ovaj program podrazumevao je konzumaciju hrane s veoma niskim procentom šećera. Deca su dijetu komentarisala i istakla da imaju osećaj kao da jedu mnogo više nego pre, iako su dobijali isti broj kalorija, samo sa dosta manje šećera - rekao je profesor Švarc.
Deca su primetila da se sa novom kurom ishrane osećaju manje gladnim. Po završetku dijete, ispitanici su u proseku izgubili po dva kilograma za devet dana.
- Nikada do sada nismo videli da rezultati mogu biti ovako brzi nakon samo devet dana uz jednostavno ograničavanje unosa šećera u organizam – kaže Švarc, u članku koji je objavio časopis “Obesity”.
Krvni pritisak kod dece opao je u proseku za pet bodova, a holesterol za deset. Nivo šećera u krvi je takođe opao.
U suštini, svi aspekti zdravlja su se poboljšali, a istraživači su istakli da šećer nije štetan zbog kalorija ili zbog toga što utiče na težinu, već zbog toga “što jeste šećer”.
Stručnjaci ističu da je veoma važno kako se kalorije u telu raspoređuju. One koje dobijamo iz preterane količine šećera su najgore, jer utiču na povećanje masti u jetri, povećavaju opasnost od dijabetsa, srčanih bolesti i oboljenja jetre.
Želite mišljenje stručnjaka? Konsultujte se sa sertifikovanim lekarima u samo tri klika na Eklinika.rs.
(Telegraf.rs / kliX)