Da li i koliko vode treba davati bebama koje su na mlečnoj ishrani: Pogrešno je verovati da je zabranjeno
Da li je voda neophodna bebinom razvoju?
Novopečeni roditelji imaju mnogo nedoumica, pa savete često traže na internetu ili od iskusnijih roditelja. Neretko se kao jedna od glavnih tema nameće i ona u vezi sa unosom vode kod beba, odnosno da li im treba davati vodu uopšte, ako da - koja je to količina u pitanju. Za svaku nedoumicu u vezi sa bebinim rastom, razvojem i ishranom uvek treba konsultovati pedijatra, te smo mi na ovu temu razgovarali sa prim. dr Ružom Bajić.
- Ukoliko je beba na podoju, do četiri meseca joj ne treba voda, jer u majčinom mleku je najviše vode. U slučaju da je u nekom toplom prostoru, u nekoj zemlji gde je previše toplo, može se ponuditi voda, na kašičicu, ali ako beba ne uzima rado vodu, ne treba forsirati - započinje dr Bajić.
Kada su velike vrućine ili je u prostoriji previše toplo - bebi tada treba voda. Dakle, nije greška detetu nuditi vodu, ali doktorka napominje da joj ne treba davati na flašicu, jer u tom slučaju beba flašicu vuče kao cuclu, a kada pije toliko vode, razvodnjava enzime u želucu ili mleko koje je već posisala.
Ukoliko stalno nudimo bebi vodu i ona prihvati da je pije, misleći da je to mleko ili pak cucla, dešava se da ona onda uzima manje mleka, jer će voda napraviti sitost, a samim tim će beba manje sisati. Dakle, dolazi do lančane reakcije - beba manje sisa, dojke se manje prazne, što za posledicu ima manje nadolaženje mleka.
- Beba će lošije napredovati, njoj mesto u želucu zauzima voda, a ne mleko, voda nema ulogu u detetovom razviću - napominje dr Bajić.
Kada beba konzumira adaptirano mleko, onda se pak savetuje voda, jer je ono kaloričnije. U tom slučaju se može ponuditi, ali nikako ne insistirati.
- Nije zabranjeno, to je loša konstrukcija rečenice da je voda zabranjena. Voda nije zabranjena, nego prosto nema svrhu, nema potrebe da beba dobija vodu kada sisa - zaključuje pedijatar i navodi da roditelji pogrešno tumače šta nije preporučljivo raditi, a šta je strogo zabranjeno.
Sa četiri meseca beba počinje da uzima nemlečnu hranu, prema Američkoj pedijatrijskoj akademiji i Evropskom udruženju pedijatara.
- To nije kalorična hrana, prvo idu voće i povrće, koji nisu kalorični. Međutim, kada se detetu nudi meso, žumance, maslinovo ulje, tada treba ponuditi vodu - sat vremena posle obroka - kaže dr Bajić.
Ona još jednom napominje da ni bebe, ali ni odrasli ne treba da piju vodu tokom obroka i neposredno posle obroka, jer se razvodnjavaju enzimi koji vare hranu.
(Ona.rs)