Da li je dobro da beba spava pored vas? Stručnjaci daju nedvosmislen odgovor

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovo se naziva kontaktno dremanje

Foto:Shutterstock

Jedna od najslađih stvari po dobijanju bebe jeste kada je držite u naručju i gledate kako bezbrižno spava. Novorođenče spava i do 18 sati dnevno, a u čestim situacijama će samo dremati. Međutim, nije baš toliko dobro da je stalno kod vas i da spava "na vama", piše "Baby center".

Mnogi ovo nazivaju kontakt dremkama i sigurno je da ste se nekad zapitali da li je to bezbedno i da li može da oteža spavanje tokom noći.

Šta je kontaktno dremanje?

- To je najpribližnije rečeno ono kada vaša beba spava uz vas ili na vama ili kod bilo koje druge osobe koja je budna - rekao je pedijatar Čandani de Zure.

Ovaj period može početi čim se beba rodi i nastavlja se sve dok se roditelji osećaju prijatno. Ovaj način se razlikuje od zajedničkog spavanja, odnosno perioda kada i vi i beba spavate.

- Zajedničko spavanje se ne smatra bezbednim i treba ga izbegavati po svaku cenu - kaže doktor plućnih bolesti i specijalista za spavanje doktor Tomas Kilkeni.

A šta je sa kontaktnim dremkama?

Ovo se smatra sasvim u redu i prema ovom doktoru samo treba da se budete sigurni da ste budni, da sedite uspravno dok vaša beba drema, jer ako i vi zaspite, to može vašu bebu dovesti u opasnost.

Koliko god vi možda želeli da vaša beba zaspi u kolicima ili u krevecu, ovakav način spavanje može imati mnogo koristi. Posebno u početku bebinog života, ovo može poboljšati konekciju između roditelja i bebe. Uz to, dete će brže zaspati kada je kod vas u naručju.

  • Ovo može da pomogne u regulisanju otkucaja srca i disanja kod vaše bebe
  • Smanjuje stres
  • Bliskost između bebe i mame
  • Mama će biti srećnija
  • Proizvodi se hormon oksitocin

Međutim, postoje i negativni uticaji:

  • Povećan je rizik da zaspite
  • Gubite vreme umesto da uradite određene obaveze po kući
  • Beba će kasnije odbijati da spava sama pa će se "preseliti" kod vas u krevet

(Ona.rs)