Zašto na Vaskrs ne valja zaspati pre ponoći? Ovu stvar nikako nemojte da preskočite kada se probudite
Kad stignu vaskršnji dani, ne dolazi samo praznik - dolazi pamćenje, kolektivno, duboko, nasleđeno kroz vekove. Dolazi vreme da se setimo da jaje nije samo ukras, već zavet. Da Vaskrs nije samo dan, već most - između smrti i života, tuge i radosti, tame i svetlosti.
U srpskoj tradiciji, Vaskrs je više od hrišćanskog simbola. On je ritual života. On je tiho "Hristos vaskrse" koje šapatom prolazi kroz generacije, kroz usne naših baka, majki, i nas. I u tom šapatu, jaje postaje amajlija, a običaji dobijaju snagu zakona.
Zvona vaskrsenja, počinje slavlje
Kad svane dan Vaskrsenja Hristovog, pravoslavni hramovi grme. Zvona zvone dugo, široko, da obeleže dolazak najvećeg hrišćanskog praznika. Domaćin sa porodicom ide na svetu liturgiju. Po povratku kući, pozdravlja se:
"Hristos vaskrse!" - "Vaistinu vaskrse!"
Pozdrav traje sve do Spasovdana. Ljube se ukućani, pali se sveća, kadi se dom, moli se pred ikonom, a zatim svi sedaju za svečanu trpezu.
Crveno jaje, prva mrsna hrana i molitva
U sredini stola - činija s jajima - ofarbana i ukrašena. Domaćin uzima prvo jaje, pa redom svi. Počinje kucanje jajima, igra i takmičenje, radost dece, osmeh starijih.
Ali nije to samo igra - to je stari kod zdravlja. Na Vaskrs se prvo jede kuvano vaskršnje jaje, pre nego što se bilo čime omrsi. Ko dođe u goste, prvo dobije jaje - pa tek onda kafu, kolače, rakiju.
I još nešto: dete treba se dodirne crvenim jajetom. Lagano, preko čela, preko obraza. Da bude crveno, zdravo, veselo cele godine. Verovalo se da jaje ima magičnu moć života.
Nemojte spavati do ponoći!
Jedan od manje poznatih običaja nosi ozbiljno upozorenje:
Na Vaskrs ne valja zaspati pre ponoći. Ako se ode u san ranije, verovalo se da će osoba biti pospana, spora i lenja čitavog leta. I ništa, ama baš ništa, neće uspeti da završi.
Zato bi se u mnogim krajevima ostajalo budno, dočekivao se praznik uz sveće, pesmu, molitvu. U Rusiji je čak postojao običaj da onog ko se uspava neizostavno poliju vodom ili bace u reku. Sinod Ruske crkve je u 17. veku taj običaj morao zvanično da zabrani - toliko je bio rasprostranjen, i, ponekad, opasan.
Jutarnje umivanje
Kad se ustane, a treba ustati u ranu zoru, valja se umiti vodom u kojoj su potopljeni dren, zdravac, bosiljak i crveno jaje.
Ta voda nije obična, to je eliksir vaskršnjeg jutra. Time se deca prskaju po licu da bi bila zdrava i rumena, a devojke umivaju da bi bile lepe i cvetne kao proleće.
Vaskrs u srpskoj tradiciji nije samo verski praznik - to je obnavljanje duha. To je dan kad je jaje više od simbola: ono je lek, blagoslov, molitva, dar i svetlost.
(Ona.rs)