Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
Sport igra ključnu ulogu u zdravom rastu i razvoju dece, ali je jako važno da fizička aktivnost bude prilagođena individualnim potrebama svakog deteta. U razgovoru sa dr Marijom Kostić – Vučićević, specijalistom pedijatrije iz Acibadem Bel Medic-a, razgovarali smo o značaju fizičke aktivnosti u detinjstvu i njenim preporukama o sportu koji deca treba da praktikuju prema uzrastu.
Brojne studije ukazuju na zabrinjavajući trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo je da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja treniraju neki sport smanjio za čak 50% kod devojčica i 30% kod dečaka. (Cross T. Medical considerations for children in sport. Sports Pyisio. 2008; 3 (18-21)).
Kako navodi doktorka, ranije su timski sportovi bili široko zastupljeni, posebno kroz neobaveznu igru u školi i slobodno vreme, dok danas dominira sedentaran način života i nepravilna ishrana. Sve više dece je fizički neaktivno, a povećava se broj onih sa prekomernom telesnom masom i gojaznošću. Sa druge strane, deca koja se bave sportom često treniraju više sportova istovremeno, imaju intenzivne i dugotrajne treninge koji mogu iscrpiti njihov organizam i dovesti do povreda.
Umerena fizička aktivnost ključna je za zdravlje dece, jer doprinosi pravilnom razvoju koštano-mišićnog sistema i prevenciji deformiteta, poboljšanju telesne kompozicije i razvoju motoričkih veština. Takodje, kako navodi dr Kostić – Vučićević, sport povećava snagu i izdržljivost, jača imunski sistem, pomaže u prevenciji metaboličkog sindroma i hroničnih oboljenja. Fizička aktivnost takođe pomaže u psihološkom blagostanju, smanjenju stresa, anksioznosti i depresije, a povećava samopouzdanje i unapređuje kognitivne funkcije.
Koji sportovi su preporučeni u kom uzrastu?
Fizička aktivnost treba da bude prilagođena uzrastu deteta:
- Predškolski uzrast (3–6 godina): Deca ovog uzrasta uživaju u aktivnostima koje podrazumevaju igru i jednostavne pokrete. Preporučuju se plivanje, gimnastika, trčanje, igre sa loptom i vožnja trotineta, bicikla.
- Školski uzrast (7–12 godina): Ovo je period kada su deca savladala osnovne i razvijaju prelazne i složene sportske veštine. Preporučuju se, pored prethodno navedenih, timski sportovi poput fudbala, košarke, odbojke, kao i tenis, klizanje, ples i beskontaktne borilačke veštine.
- Adolescencija (13–18 godina): U ovom uzrastu deca su sposobna da učestvuju u strukturiranim sportskim programima sa povećanim intenzitetom. Preporučuju se atletika, plivanje, biciklizam, borilački sportovi i kompleksni timski sportovi.
Prema Američkom udruženju za srce (AHA) i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), deca uzrasta od 5 do 18 godina bi trebalo da imaju najmanje 60 minuta umerene do intenzivne aerobne fizičke aktivnosti svakodnevno. To može uključivati vožnju bicikla, trčanje, ples ili timske sportove poput fudbala i košarke.
Međutim, važno je izbeći preopterećenje dece intenzivnim treninzima, višestrukim sportovima istovremeno ili treniranjem sportova koji prevazilaze njihove razvojne sposobnosti. Preterana fizička aktivnost može dovesti do:
- neraspoloženja i rasejanosti
- popuštanja u školi
- učestalih povreda
- čestih infekcija
- izraženog zamaranja tokom i nakon treninga.
Dečiji organizam se razlikuje od organizma odraslih u fiziološkom, neurološkom i psihološkom pogledu. U ranom detinjstvu sistem za termoregulaciju je nezreo, što povećava rizik od dehidratacije i hipertermije. Takođe, povrede poput preloma kostiju i kontuzija su češće kod dece.
Individualan pristup je ključan, jer se deca istog uzrasta mogu značajno razlikovati po razvojnim sposobnostima. Fizička aktivnost mora biti prilagođena polu, uzrastu, zdravstvenom stanju i sportskoj spremnosti deteta.
Sport ima ključnu ulogu u zdravom rastu i razvoju dece, ali je jako važno da fizička aktivnost bude prilagođena individualnim potrebama svakog deteta. Naš pedijatrijski tim u Acibadem Bel Medic-u posvećen je pružanju najbolje moguće nege za najmlađe pacijente. Za zakazivanje pregleda ili konsultacije kod dr Marije Kostić-Vučićević, specijaliste pedijatrije i doktora nauka sportske ishrane, pozovite naš call centar na broj 060 309 1000.
(Ona.rs/PR)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: "Prestala sam da se smejem jer je njemu smetalo": Jelena je preživela psihičku torturu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.