Ako stavljate hranu u kutije od sladoleda, OPASNO UGROŽAVATE ZDRAVLJE: Prof. dr Ljubinka Rajaković upozorava

 
  • 1

U potrazi za zdravijim životom, sve više pažnje posvećujemo ishrani i namirnicama koje unosimo u organizam. Međutim, često zanemarujemo jedan ključan faktor - posuđe u kojem pripremamo i držimo hranu. Prof. dr Ljubinka Rajaković, ugledna profesorka Tehnološko-metalurškog fakulteta, podelila je stručne savete koji mogu značajno uticati na naše zdravlje, razotkrivajući zablude o kuhinjskim materijalima i upozoravajući na potencijalne rizike.

Vatrostalno staklo i keramika: Prioritet u kuhinji

Prema rečima prof. dr Rajaković, vatrostalno staklo je najzdravije posuđe jer ne otpušta štetne materije prilikom upotrebe. Jedina mana mu je osetljivost na temperaturne šokove, zbog čega ga treba koristiti s oprezom.

Keramika od prirodne gline, poznata i kao zemljano posuđe, takođe predstavlja dobar izbor. Ipak, i ona zahteva pažljivo rukovanje kako bi se izbeglo oštećenje usled naglih promena temperature.

Emajl i inoks: Zdravi, ali uz poštovanje pravila

Emajlirano posuđe, koje je zaštićeno staklenom masom, vrlo je pogodno za kuvanje, a njegov kvalitet raste s brojem slojeva. Iako se može prati u mašini za sudove, svako oštećenje emajlirane površine znak je da je posuđe potrebno baciti. U suprotnom, dolazi se do metalne osnove (gvožđa) koja može biti štetna po organizam.

Hlađenje hrane frižider Foto: Shutterstock/Shurkin_son

Inoks posuđe je elegantno i efikasno provodi toplotu, ali takođe nosi određene rizike. Važno je posudu staviti na hladnu ringlu i postepeno povećavati temperaturu, jer inoks sadrži male količine teških metala poput olova i nikla, koji se nepravilnom upotrebom mogu otpustiti u hranu.

Teflon, silikon i plastika: Kada su rizični?

Teflonsko posuđe, lagano zahvaljujući aluminijumskoj osnovi, sadrži materije poput amina i fenola koje mogu biti štetne. Prof. dr Rajaković posebno upozorava da se teflonske posude ne smeju koristiti na previše visokim temperaturama niti prati u mašini za pranje posuđa. Oštećeni teflon otpušta štetne čestice u hranu, stoga je važno izbegavati zagrevanje prazne posude.

Plastika, činije, posude, hrana Foto: Shutterstock

Silikonske modle su popularne zbog fleksibilnosti i otpornosti na temperature do 220 stepeni. Međutim, i ovde je ključno pridržavati se uputstava za upotrebu i ne prekoračivati preporučene temperature pečenja, kako bi se izbegle potencijalne štetne posledice po zdravlje.

Jedan od najvažnijih saveta profesorke Rajaković odnosi se na plastiku.

Obavezno proveravajte oznake

2, 4 i 5 ukazuju na bezbednu plastiku. Poseban rizik predstavlja bisfenol A (BPA), hemikalija koja se koristi u proizvodnji plastike, a koja može imati poguban uticaj na hormonalni balans, gojaznost, sterilitet i nervni sistem. Plastiku uvek treba koristiti samo prema uputstvima proizvođača, a oštećene plastične posude treba odmah baciti. Profesorka posebno naglašava da se plastične posude od sladoleda ne smeju koristiti za skladištenje hrane, jer su namenjene isključivo za jednokratnu upotrebu. Najbolje je birati plastiku sa oznakom BPA free.

Detaljni i stručni saveti prof. dr Ljubinke Rajaković naglašavaju ključnu ulogu izbora posuđa u očuvanju zdravlja, pružajući jasan putokaz za zdravije odluke u kuhinji.

(Ona.rs / TV Prva)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Probali smo pitu sa juga Srbije na Sajmu etno hrane i pića - prpek, propeć ili prpeć

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje

Komentari

  • Tetka iz Laktasa

    25. jul 2025. | 17:50

    Koliko sam ja shvatila iz ovoga ja moram svo moje posudje baciti u smece, jeste da cu umreti od gladi ali do tada cu bar biti zdrava.

    Podelite komentar