
Na području jednog od nacionalnih parkova Srbije nalazi se i mnoštvo crkava i manastira starih vekovima
Nedaleko od Novog Sada, na području Nacionalnog parka Fruška gora se, osim prirodnih lepota nalaze i brojne srednjevekovne svetinje. Zato se to područje neretko naziva i Mala Sveta Gora ili Srpska Sveta Gora.
Mada prvi pisani trag o fruškogorskim manastirima datira iz druge polovine 15. veka, smatra se da su mnoge svetinje koji vek starije, ako je verovati narodnom predanju.
Pripadnici porodice Branković su mahom zaslužni za gradnju manastira i crkava na Fruškoj Gori. Uz despota Stefana i despoticu Angelinu, bili su to i Đorđe i Jovan, njihovi sinovi, a kasnije i sami despoti.
Od ukupno 35 svetinja, koliko ih je bilo izgrađeno na području Fruške gore, do današnjih dana ih je 17 očuvano. Među njima, dva su novijeg datuma. Svi manastiri, izuzev Feneka raspoređeni su na području koje je široko 10 i dugo oko 50 kilometara. Smatra se da su svi, osim ta dva novija, nastali u periodu između 15. i 18. veka.
Manastir Privina glava
Proglašen za Spomenik kulture od izuzetnog značaja, manastir Privina glava nalazi se nedaleko od Šida. Glavna manastirska crkva posvećena je Saboru Svetih Arhangela Mihaila i Gavrila, a deo manastirskog kompleksa su i dve crkve novijeg datuma.
Dve su legende očuvane o nastanku naziva manastira, za koji se smatra da je možda izgrađen još tokom 12. veka, iako postoje teorije o tome da je izgrađen zapravo nekoliko vekova docnije. Prema jednoj od njih, despot Vuk Branković zaslužan je za gradnju ove svetinje.
Manastir Šišatovac
Nekada znan kao Remetski manastir, ali i Remetica, manastir Šišatovac dobija novu crkvu u prvim decenijama 16. veka. Tačnije, nedugo nakon što su monasi iz manastira Žiča najpre porušili crkvu Svetog Nikole, koja se na tom mestu nalazila, a zatim i izgradili današnji manastir.
Glavna manastirska crkva posvećena je Rođenju Presvete Bogorodice. U njoj se nalazio i kivot, u kome su čuvane mošti Svetog Stefana Štiljanoviča, koje se u beorgadskoj Sabornoj crkvi nalaze počev od 1942. godine.

Manastir Kovilj
Istorijskih podataka o ktitoru manastira Kovilj, smeštenog na području istoimenog novosadskog naselja nema, ali je očuvano narodno predanje koje ga vezuje za Stefana Prvovenčanog, prvog srpskog kralja, kao i za Svetog Savu.
Prema tom predanju, manastir Kovilj na Fruškoj gori podignut je tamo, gde su se zaslugom brata Rastka, kasnije Svetog Save, pomirila njegova braća, Stefan i Andrija Nemanjić.
Manastir Novo Hopovo
Pored toga što je poznat kao mesto, na kome se zamonašio Dimitrije Obradović, čije je monaško ime bilo Dositej, manastir Novo Hopovo na Fruškoj gori znan je i još po nečemu.
U žitiju Angeline Branković, majke despota Đorđa pominje se da je upravo manastir Novo Hopovo bio prvi koji je, kao svoju zadužbinu izgradio njen sin Đorđe.

Manastir Mala Remeta
Arhitektura mnogih fruškogorskih manastira sadrži i primese baroka. Ali ne i arhitektura manastira Mala Remeta.
Ova fruškogorska svetinja je specifična i po zvoniku, koji je drugačiji u odnosu na druge, budući da je zvono ovog manastira smešteno ispred glavne crkve, koja je posvećena Pokrovu Presvete Bogorodice.
(Ona.rs / “TO Novi Sad” / “Fruskac.net” )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pogledajte kako teče rekonstrukcija i obnova manastira Hilandar
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.