
Ovih 5 tvrđava u Srbiji moraš da vidiš bar jednom u životu: Imaju više vekova i bezbroj tajni
O bogatoj i dugoj istoriji naše zemlje i dan danas svedoče ostaci brojnih utvrđenja, građenih i u različitim istorijskim periodima i od strane različitih osvajača.
O nastanku mnogih od njih mogu se pročitati zanimljive legende, ali ono što im je svima zajedničko jeste viševekovno trajanje.
Mnoga utvrđenja koja su se našla u top pet tvrđava u Srbiji po našem izboru, danas su obeležja gradova, u kojima se nalaze. Poput Niške tvrđave, koja se nalazi u neposrednoj blizini centra grada i reke Nišave, Petrovaradinska i Beogradska tvrđava simboli su Novog Sada i Beograda. Mada ima i onih koje se nalaze u neposrednoj blizini današnjih gradova, a koje su, slobodno se može reći, nadaleko čuvene, poput recimo Golubačke ili Ramske tvrđave.
1. Niška tvrđava
Na obali reke Nišave, nedaleko od centra grada nalazi se ulaz u Nišku tvrđavu. U vreme rimske vladavine tim područjem je tu postojalo utvrđenje, na čijim temeljima niče u prvim decenijama 18. veka današnja tvrđava.


Uz džamiju Bali bega i Spomen kosturnicu, na području Niške tvrđave se nalazi i spomenik Milošu Obrenoviću, ali i kompleks Pašinog konaka.
Jedno je od najbolje očuvanih utvrđenja te vrste na Balkanu. Uz nešto više od dva kilometra duge bedeme, očuvane su i dve kapije i to Beogradska i Stambol kapija, a mogu se videti i ostaci druge dve kapije i to Vidin i Jagodinske.
2. Petrovaradinska tvrđava
Ko god poseti Novi Sad, ne može da ne primeti moćnu tvrđavu, koja je poznata i kao „Gibraltar na Dunavu“.

Pogled na Dunav sa Petrovaradinske tvrđave, ali i na Novi Sad, teško se može rečima opisati. Jedna je od najvećih tvrđava u Evropi, a svrstava se i među najbolje očuvane tvrđave na reci Dunav. Takođe je i domaćin jednom popularnom muzičkom festivalu.
I mada je nadzemni deo ovog utvrđenja neosporno interesantan i to kako zbog pogleda, tako i zbog čuvenog „Pijanog sata“, turstima su zanimljivi i podezmni hodnici ovog utvrđenja, koji su otvoreni za javnost tokom organizovanih tura.

3. Novopazarska tvrđava
Ne samo da je Novopazarska tvrđava okarakterisana kao spomenik kulture, nego je uz Staru čaršiju, ali i kompleks koji se nalazi u okolini Altun-alem džamije, ovo utvrđenje deo prostorne kulturno-istorijske celine. Shodno tome, kula koju čine tri bastiona je okarakterisana i kao nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja u našoj zemlji.

Nekada je ovo utvrđenje korišćeno u svrhu odbrane, a danas je jedno od obeležja Novog Pazara i to upravo Kula motrilja, odnosno Stara izvidnica, koja je i jedina očuvana od prvobitnog utvrđenja, najverovatnije podignutog pred sam kraj 17. veka.
4. Beogradska tvrđava
Kao jedna od najznačajnijih turističkih atrakcija glavnog grada, Beogradska tvrđava poznata je i kao mesto na kome se nalazi spomenik, koji je simbol grada smeštenog na ušću dveju velikih reka.
Osim spomenika „Pobedniku“, na području Beogradske tvrđave nalaze se, pored ostalog i park Kalemegdan, zatim Vojni muzej i crkva Ružica, te kapela Svete Petke. Tu je i Spomenik zahvalnosti Francuskoj, kao i Beogradski zoološki vrt i Rimski bunar.



Podeljena je na dve celine, nazvane Donji i Gornji grad. Nekoliko je kapija na ovoj tvrđavi, kao i česma Mehmed paše Sokolovića, zatim Planetarijum Astronomskog društva „Ruđer Bošković“, ali i bedemi sa kojih se pruža, verovatno i najlepši pogled na beorgadske reke.
5. Tvrđava Ram
Često se među tvrđavama na Dunavu upravo Ramska izdvaja ne samo kao najlepša, nego kao tvrđava odakle se može uživati u najlepšem zalasku sunca.
Ramska tvrđava ima pet kula i 36 topovskih otvora.


Predanje koje je očuvano o nastanku tvrđave Ram, poznate i pod nazivom „Dunavska lepotica“, svedoči da je lokacija na kojoj se ovo utvrđenje nalazi sa razlogom izabrana. Turski sultan Bajazit Drugi je, posve slučajno seo baš na to mesto da dane dušom. A kako je i zaspao na tom mestu, to se i probudio čio i veseo, te je shvatio da je to mesto posebno. Zato izdaje naredbu da se baš tu, nedaleko od današnjeg Velikog Gradišta, izgradi utvrđenje.
Postoje i druge legende i predanja o nastanku ovog utvrđenja. Kao jedno od zanimljivijih pominje se da je Rem, jedan od osnivača grada Rima, zaslužan za osnivanje naselja na mestu, na kome se danas nalazi tvrđava Ram. Mada se pominje i keltsko naselje, koje je u davna vremena na tom prostoru postojalo.
(Ona.rs / „TO Novi Pazar“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Misteriozno i veličanstveno srpsko mesto iz bajke u Dolini jorgovana: Lepota tvrđave Maglič
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.