I jedan i drugi su ostavili značajan trag među verujućim ljudima: Vezuje ih jedan beogradski manastir

 
  • 0

Pored toga što je među brojnim vernicima manastir Rakovica poznat kao mesto na kome počivaju zemni ostaci srpskog patrijarha Njegove svetosti gospodina Pavla, istorija ove beogradske Svetinje beleži i dva značajna događaja.

I jedan i drugi akter tih događaja su ostavili značajan trag u istoriji i među vernicima. Svaki na svoj način.

Nikolaj Velimirović, kasnije vladika, koji je i kanonizovan za Sveca je zamonašen dana 20. decembra 1909. godine upravo u manastiru Rakovica.

Oko tri decenije kasnije, na dan 3. februara 1938. godine je u manastiru posvećenom Svetim Arhangelima Mihailu u Gavrilu u Beogradu i starac Tadej rukopoložen u čin jeromonaha.

Grob patrijarh srpski  Pavle Foto: Marko Todorović

Nastanak rakovičkog manastira

Dugo je bilo prisutno uverenje da je ova Svetinja izgrađena u vreme vladavine srpskih kraljeva Dragutina i Milutina Nemanjića.

Međutim, zahvaljujući novijim istraživanjima, pretpostavlja se da je manastir Rakovica izgrađen u vreme vladavine srpskog kneza Lazara Hrebeljanovića. Tačnije, da je u pitanju zadužbina vlaškog vojvode koji je istorijski upamćen kao Radul Prvi Crni.

Ipak, ne može se sa sigurnošću reći čija je zadužbina ova Svetinja. Pouzdano se, međutim zna da iz 1502. godine datira prvi pisani podatak o manastiru.

Zbog ne tako povoljnog položaja, pred kraj 16. veka mu je promenjena lokacija. Razlog je bio krajnje opravdan, jer su turski osvajači često pljačkali manastir, pa je odabrano mesto koje je skrovitije.

Grob patrijarh srpski  Pavle Foto: Marko Todorović
Grob patrijarh srpski  Pavle Foto: Marko Todorović

Istorija manastira, kao i mnogih drugih širom naše zemlje, nije bila ni malo laka. Ipak, bilo je i povoljnih događaja, poput onoga kada je zaslugom kaluđera po imenu Grigorije, manastir beležio napredak. Zbilo se to u vreme sklapanja Karlovačkog mira pred sam kraj 17. veka, kojom prilikom je posrednik bio i taj kaluđer, nakon čega su ruske diplomate darovale ne samo njega, nego i manastir.

Kasnije je manastir Rakovica ponovo stradao, da bi u vreme vladavine kneza Miloša Obrenovića bila započeta njegova obnova.

Većno počivalište znamenitih ljudi

Iako je beogradski manastir Rakovica mnogima poznat kao mesto na kome počiva srpski patrijarh Njegova svetost gospodin Pavle, ne treba zaboraviti ni mnoge druge znamenite ljude koji su u toj Svetinji sahranjeni.

Zapravo, osim Vase Čarapića, u manastiru Rakovica sahranjen je i nekadašnji srpski patrijarh Dimitrije i nekoliko članova dinastije Obrenović. I upravo zbog toga je knez Miloš posebnu pažnju posvećivao ovom manastiru, što je kasnije nastavio i njegov sin, knez Mihailo Obrenović.

Grob patrijarh srpski  Pavle Foto: Marko Todorović
Grob patrijarh srpski  Pavle Foto: Marko Todorović

Osim Teodora Obrenovića, jednog od sinova kneza Miloša i kneginje Ljubice, u priprati manastirske crkve su, pored ostalih i grobnice Jevrema, Miloševog brata i njegove supruge Tomanije Obrenović. Uz njihove, tu su i grobnice njihove dece, ali i supruga njihove unuke Katarine, Milivoja Petrovića Blaznavca.

Sve do 1932. godine je u manastiru Rakovica funkcionisala i monaška škola, koja je bila prva takve vrste u Srbiji, navedeno je na sajtu Gradske opštine Rakovica. Iako je te godine škola prebačena u Visoke Dečane, tokom narednog perioda se u rakovičkom manastiru nalazila i Beogradska bogoslovija.

(Ona.rs / „Kaldrma“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Pre 9 godina zemaljsku Srbiju napustio je patrijarh Pavle

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja