• 0

Vreme čitanja: oko 4 min.

Recept za prave kroasane oko kojih su se otimale Austrija i Francuska: Napravite sami i procenite

M. P.

Vreme čitanja: oko 4 min.

Ovaj recept zahteva preciznost i strpljenje, da bi kroasani bili savršeni

  • 0
Francuska, Austrija, kroasan Foto-kolaž: Shutterstock

Francuska, osim po zanimljivoj i bogatoj kulturi i arhitekturi, romantičnom jeziku i mimičarima, ponosi se i svojom fantastičnom kuhinjom. No, sigurno je mnogima Francuska na listi putovanja iz snova, u paketu sa scenarijom kako pijete kafu na terasi sa pogledom na Ajfelovu kulu, dok u ruci držite poznati kroasan.

Iako ovo pecivo zaista zaslužuje pohvale, nekada se vodio "rat" oko njega i kome pripada - Austriji ili Francuskoj.

U različitim izveštajima o istoriji kroasana, većina izvora se slaže da potiče iz Austrije i da se prepoznaje po imenu kipferl. Napravljen od kvasnog pšeničnog testa, kipferl je pečena kiflica uobičajena u srednjoj Evropi. Zapisi kažu da je kipferl postojao još u 13. veku, ali mnogi veruju da je možda čak i stariji. Popularni mitovi pripisuju njegov pronalazak proslavi poraza Osmanskog carstva u bici kod Beča; oblik polumeseca predstavljao je mesec na osmanskoj zastavi.

To je donekle negirao i izvrsni asutrijski šef Jurgen. Bilo kako bilo, kipferl je svoj put do romantične zemlje pronašao u 19. veku.

Još jedna poznata legenda kaže se da je Marija Antoneta uvela kipferl na francuski dvor, čeznuvši za hranom iz Austrije. Iako je to romantična priča, ostala je samo kao legenda, piše "Ice.edu".

Najranije zabeleženo uvođenje kipferla u Francusku dogodilo se 1839. godine, kada je austrijski artiljerijski oficir August Zang osnovao bečku pekaru u Parizu. Parižani su se zaljubili u kipferl (i u bečko pecivo).

Naziv "kroasan" je takođe počeo da se pojavljuje u istorijskim zapisima, za oblik polumeseca-hleba. Godine 1915. Silven Klaudije Goj je snimio prvu poznatu francusku verziju recepta za kroasan. Umesto testa za brioš, kako je koristio August Zang, Goj je transformisao recept da koristi laminirano testo sa kvascem. Laminacija uključuje savijanje putera i testa kako bi se stvorili tanki, ljuskavi slojevi peciva.

I tako je rođeno kultno francusko pecivo koje danas poznajemo i volimo. Iako "borba" za kroasan nije podrazumevala austrijskog i francuskog oficira koji se spremaju da za žestok okršaj ispred pekare sa kroasanima, obe strane izašle su kao pobednici - sa svojim načinima pripreme kroasana ili kipferla.

Ove pričice su vas sigurno inspirisale da napravite sami ovo čuveno pecivo oko kojih se vekovima unazad polemisalo. Zato, za vas smo pripremili recept za ovakve kroasane i da donesete svoj sud - vredi li ovo pecivo ovolike pažnje?

Prenosimo vam originalni recept, koji, kako piše "Theflavorbender", zahteva preciznost i strpljenje za savršene kroasane!

Francuski kroasan Foto: Shutterstock

Sastojci za francuske kroasane:

  • trećina šolje mlakog mleka
  • četvrtina šolje mlake vode
  • 6 g suvog kvasca, oko 2 kašičice
  • 5 g meda, 1 kašičica ili koristite šećer ako nemate ni jedno ni drugo
  • 25 g putera, oko jedna i po kašika otopljenog i ohlađenog
  • 20 g belog šećera
  • 250 g brašna
  • 5 g soli, oko 1 kašičica

Posebno izdvojte:

  • 140 g putera, 10 kašika - tanko isečen na listiće
  • umućeno jedno žumace i 2 kašike mleka dok ne bude glatka 

Priprema francuskih kroasana:

U činiji rastvorite med u mleku, a zatim umutite kvasac. Ostavite po strani da stoji oko 10-20 minuta.

Dodajte ostale sastojke u činiju redosledom navedenim na listi sastojaka. Mešajte dok ne dobijete testo.

Rukom mesite testo oko tri minuta, zatim ga još mesite na radnoj površini dok ne postane glatko.

Vratite testo u posudu za mešanje i pokrijte plastičnom folijom.

Čuvajte posudu na toplom mestu i ostavite da se bar udvostruči (ovo može potrajati oko sat vremena).

Nakon prvog ispitivanja, izvucite testo na lagano pobrašnjenu površinu i poravnajte ga da izbaci vazduh. Prebacite testo papir za pečenje i oblikujte ga u pravougaonik, opa ga drugom polovinom papira preklopite.

Testo dobro pokrijte plastičnom folijom i stavite ga u pleh, pa ga ostavite da prenoći u frižideru ili da u njemu odstoji nekoliko sati.

Sada koristite turaž, tačnije, tanko isečene listiće hladnog putera

Poređajte ih kao i testo na papir za pečenje i preklopite.

Pomoću oklagije razvaljajte puter unutar papira, pa ga stavite da odstoji u frižideru isto kao i testo.

Izvadite testo i puter, a zatim poređajte puter po testu i preklopite ivice trougla testa. Pritiskajte da biste izbacili vazduh.

Testo razvucite na pravougaonik i preklapajte ga. Ovo ponovite nekoliko puta.

Ako se testo previše opusti, vratite ga u frižider.

Sada isecite testo tako da dobijete šest trougla. Razvucite pomalo ivice. Jednu ivicu lagano urolajte ka sredini, dok dve na dnu razvlačite pomalo, da bi kroasan bio duži. Uvucite krajeve ka unutra ako štrče.

Zagrejte fuboki tiganj na slaboj vatri. Stavite papir zapečenje i položite kroasan, a zatim preklopite tiganj ili šerpu. Ostavite ga četiri minuta, a ako se udvostručio, znači da je testo savršeno i spremno za pečenje. U svakom slučaju, ako se ne udvostruči, kroasani neće biti nimalo loši, samo neće biti vazdušasti i zto znači da je naravljena greška.

Ubacite kroasane u 30 minuta dugo grejanoj rerni na 190 stepeni i pecite kroasane 20 do 30 minuta. Ne zaboravite da ih premažete žumancetom.

Prijatno!

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Spremili smo mladenčiće: Pratite naš recept i uživajte u najlepšem prazničnom kolaču

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Recepti