Nova mizogina praksa: Šta je "butsukari otoko" i zašto muškarci u svetu napadaju i udaraju žene usred dana?
U poslednje vreme, žene u Londonu sve češće prijavljuju napade koji se naizgled dešavaju bez ikakvog povoda: nepoznati muškarci ih nasilno udaraju telom dok prolaze pored njih, a zatim nastavljaju svojim putem, kao da se ništa nije dogodilo.
Ova zabrinjavajuća praksa, za koju se veruje da potiče iz Japana, dobila je naziv "butsukari otoko" - što u bukvalnom prevodu znači "muškarac koji se sudara". Reč je o ponašanju koje uglavnom povezuju sa incel (nevoljno celibatnim) muškarcima - pripadnicima mizoginog pokreta koji krive žene za svoje lične frustracije i društvenu izolaciju.
Kako je sve počelo
Ovaj fenomen je prvi put zapažen u maju 2018. godine, kada se na društvenim mrežama proširio video-snimak sa stanice Šindžuku u Tokiju, na kojem nepoznati muškarac namerno i brutalno udara žene ramenom dok prolazi pored njih. Na snimku, koji traje 43 sekunde, vidi se kako muškarac sa crnim rancem "bira mete" i udara ramenom najmanje četiri žene bez ikakvog razloga.
Iako identitet napadača sa snimka nikada nije otkriven, u julu 2020. japanska policija je uhapsila muškarca po imenu Daisuke Nagata, tada 45-godišnjaka, pod sumnjom da je na železničkoj stanici Keikju-Kamata u tokijskom okrugu Ota nasrnuo na šest žena tokom četiri različita dana. Među žrtvama je bila i jedna devojka od 19 godina.
Nagata je, prema navodima lista Tokyo Reporter, policiji rekao:
- Jednom prilikom sam slučajno rukom dodirnuo ženu u predelu grudi kad sam izlazio iz voza i to mi je prijalo. Onda sam razmišljao kako da to ponovim a da ne budem optužen. Radio sam to više puta.
Širenje "trenda"
Nažalost, čini se da se ovaj opasni "trend" iz Japana polako širi i u Velikoj Britaniji. Sve više žena u Londonu prijavljuje da su doživele fizičke napade na javnim mestima - bilo da su šetale, trčale ili putovale gradskim prevozom.
Jedna od žrtava je i Ajla Melek, influeserka koja je putem TikToka podelila svoje traumatično iskustvo. Dok je sa prijateljicom šetala duž kanala u naselju Majl End u istočnom Londonu, napao ju je muškarac za kojeg kaže da je bio ogroman - visok oko 195 cm, mišićav i obučen u plavo.
- Trčao je ka meni, a ja sam se pomerila u stranu da prođe. Bilo je mesta da se mimoiđemo. Umesto da prođe pored, on je punom snagom udario u mene i bacio me na zemlju. Udario me je u grudi toliko snažno da sam se okrenula u vazduhu i pala licem na beton - ispričala je Ajla.
Dodala je da je, nakon udara, čula kako napadač ispušta zvuk zadovoljstva. Pomogli su joj trkači koji su se zatekli u blizini, ali je napadač već bio nestao. Ruke su joj bile crvene satima posle pada, a trauma će ostati još duže.
Povezanost sa mizoginijom i incel kulturom
Prema mišljenju psihologa i stručnjaka za bezbednost, ovakvi napadi nisu slučajni niti impulsivni. Oni su izraz duboke mizoginije i potrebe za dominacijom. Žene se, prema incel ideologiji, "drsko ponašaju", "zauzimaju prostor" i "zaslužuju kaznu".
Kreatorka sadržaja @sandyinjapannn, koja živi u Istočnoj Aziji, snimila je seriju videa o ovom fenomenu. U jednom od njih opisuje kako ju je muškarac pokušao udariti dok je hodala ulicom, a da je pre toga gledala kako bira žene u gomili kao mete.
- To je način da pokažu nadmoć. Rade to tako da izgleda kao slučajno, ali nije. Ovo mora da se shvati ozbiljno.
Šta žene mogu da urade?
U Londonu, policija je počela da beleži ovakve napade kao fizičke napade, a ne kao slučajne nesreće. Ženama se savetuje da prijave svaki incident, da traže pomoć prisutnih i koriste sigurnosne tačke (Help Points) u javnom prevozu.
Jedna uspešna preduzetnica, takođe napadnuta u metrou, apelovala je na vlasti da preispitaju funkcionisanje ovih sigurnosnih sistema jer je na pomoć čekala više od pola sata.
Ajla Melek je svoj slučaj prijavila policiji i zahvalila nepoznatoj osobi koja joj je, saosećajući sa njenim iskustvom, platila obrok u kafiću gde se sklonila nakon incidenta.
- Imala sam sreće što nisam glavom udarila o neki metalni predmet, a duž kanala ima mnogo brodova i metalnih kuka - rekla je kasnije.
Fenomen "butsukari otoko" nije bezopasna slučajnost niti prolazna "internet senzacija". To je sistematsko, planirano nasilje nad ženama, maskirano u urbano ponašanje, koje se hrani tišinom i strahom.
(Ona.rs)