5 pećina u Srbiji koje sa razlogom očaravaju posetioce: Stavite ih obavezno na listu za obilazak
Posebnu draž ima poseta nekoj od pećina u Srbiji. Što zbog legendi koje ih prate, u kojima se obično pominje skriveno blago, što zbog fantastičnog pećinskog nakita ili zanimljive priče o otkriću.
Kada se uzme u obzir procenjena starost mnogih pećina kojima se Srbija može podičiti, jasno je kolika je zapravo snaga prirode.
Stvaranje pećinskih ukrasa koji fasciniraju posetioce proces je koji traje milionima godina, što im sve daje posebnu dozu mističnosti.
1. Lazareva pećina
Na kraju Lazarevog kanjona nalazi se i istoimena pećina. Ono po čemu je najpre posebna jeste njena dužina. Procenjeno je se pećinski kanali protežu dužinom od 16 kilometara, što je svrstava među najduže u celoj Srbiji. Dužina istraženih kanala iznosi 1,5 kilometara.
Izuzev bogatih stalaktita i stalagmita, u Lazarevoj pećini postoje i draperije i zavese, ali i pećinsko jezero čija se dubina procenjuje na oko tri metra. Materijalni ostaci koji su otkriveni u ovoj pećini vezani su za tri istorijska perioda i to počev od bronzanog doba, od pre oko pet hiljada godina, pa do prvih vekova naše ere.
2. Resavska pećina
Iako je istraživanjima utvrđeno da je u Resavskoj pećini u dalekoj prošlosti postojao vodotok, danas on ne postoji, ali je utvrđeno da je erozija zaslužna za nastanak ove fantastične pećine, koja se smatra i najpoznatijom u našoj zemlji.
Divljakovačka pećina, kako se još naziva, udaljena je oko 20 kilometra od Despotovca. Sem obilja stalaktita i stalagmita, krase je i interesantni stubovi, ali i pećinski ukrasi specifičnih formi, koji nose zanimljive nazive.
Posetiocima je na raspolaganju 800 metara pećinskih hodnika, dok je istraženo oko 2,8 kilometara od procenjenih oko 4,5 kilometara. Zanimljivo je pomenuti da je upravo Resavska pećina svrstana među najstarije, jer se procenjuje da je “stara” oko 80 miliona godina.
3. Stopića pećina
Rečna pećina, kroz koju protiče Trnavski potok, Stopića pećina se sa pravom smatra jednom od atrakcija planine Zlatibor, od čijeg centra je deli oko 20 kilometara.
Pažnju posetilaca osim lepo osvetljenih bigrenih kada privlači i ulaz u ovu pećinu, budući da je izuzetno prostran.
Svetla i Tamna dvorana, te Sala i Kanal sa kadama, kao i Rečni kanal delovi su ove pećine. U Rečnom kanalu nalazi se vodopad koji, uz bigrene kade neretko oduševi posetioce. Sa leve strane od prostranog ulaza nalazi se i deo poznat kao Pseće groblje, tako nazvan jer su tu 1984. godine otkriveni na samom vrhu takozvane siparske kule ostaci šest mumificiranih pasa. Pretpostavka je da je taj pećinski otvor korišćen za odlaganje tela uginulih životinja.
Do pećine se lako dolazi, budući da postoji lepo uređena staza koja do samog ulaza vodi.
4. Rajkova pećina
Jedna od pećina u Srbiji za koju se vezuje tajna o skrivenom blagu je i Rajkova pećina, koja se nalazi nedaleko od Majdanpeka. Prema predanju, junak iz narodnih pesama, vojvoda Rajko, koji je noću pljačkao turske karavane, zaslužan je za to predanje.
Nedaleko od reke Mali Pek nalazi se pećina, kroz koju protiče i reka, pa važi za rečnu. Do sada je istraženo 2.380 metara hodnika, a za posete je dostupno 1,4 kilometara pećinskih hodnika.
Specifična je po zadivljujućem pećinskom nakitu, ali i po nazivima kompozicija, poput Zimske bajke, Obešenog hajduka Rajka i sličnih.
5. Ceremošnja
U ataru sela Ceremošnja, nedaleko od Kučeva, na 533 metara nadmorske visine nalazi se ova pećina. Od 775 metara istraženih pećinskih kanala, za posete je dostupna staza koja se proteže dužinom od 431-og metra.
Stalaktiti i stalagmiti, ali i pećinski stubovi, draperije i galerije, te okamenjeni vodopadi kao najlepši deo Ceremošnje, neretko je svrstavaju među najlepše u našoj zemlji.
(Ona.rs)