U ovom parku prirode na severu Srbije nalazi se i spomenik prirode: Čini ga više od 30 stabala jednog drveta
Iako su prirodne vrednosti, bez sumnje najznačajnije kada je u pitanju Park prirode Palić, koji se nalazi nedaleko od Subotice, odnosno granice sa susednom Mađarskom, ne treba zaboraviti ni kulturne vrednosti tog područja.
Izuzev istoimenog jezera, ovaj park prirode zauzima i deo istoimenog naselja. Prostire se na površini od 712 hektara, uz zaštitnu zonu od gotovo 1.700 hektara.
Palićko jezero i stari park, ali i Veliki park, te čuvene vile i drugi objekti značajne vrednosti u arhitektonskom smislu, odnosno staništa vrsta koje su pod zaštitom, sve su to vrednosti ovog parka prirode.
Palićko jezero
Centralni deo Parka prirode Palić je svakako jezero, koje ima dužinu nešto veću od pet kilometara. Ujedno je i to i najveće jezero u našoj zemlji koje je nastalo prirodnim putem, a njegova najveća dubina je 3,5 metara.
Za nastanak jezera vezuju se dve, vrlo zanimljive legende.
Nekada poznato pod nazivom Paligo Palus, zapravo je deo nekadašnjeg Panonskog mora, ako je verovati jednoj od legendi.
Budući da je kasnije jezero bilo poznato kao Pavlova bara, onda je i očekivano da je glavni akter druge legende upravo Pavle. Bio je pastir koji je na području na kome je danas jezero Palić, čuvao ovce. I kako to obično u legendama biva, Pavle je izgubio jedno jagnje. Ali ono nije bilo obično, već je njegovo runo bilo zlatno.
Nedugo nakon što je pastir Pavle shvatio da njemu omiljenog jagnjeta nema, on je počeo da roni suze. I baš od njegovih suza nastalo je i jezero, prema toj legendi.
Vrednosti Parka prirode Palić
Neke od životinjskih vrsta koje se nalaze pod zaštitom, obitavaju baš u ovom parku prirode. Takođe, na ostrvima u Palićkom jezeru gnezda vije značajan broj ptica, među kojima su i galebovi i čaplje.
Ono što je posebno zanimljivo pomenuti jeste da se vrsta poznata kao crnoglavi galeb gnezdi samo tu trenutno na području cele Srbije.
U dvema ulicama u naselju Palić, Šandora Petefija i Bele Bartoka, kao i na trgu nazvanom po Laslu Mađaru, nalaze se i stabla hrasta lužnjaka.
Ukupno ih je 31. Upravo ta stabla spadaju u zaštićeno područje od lokalnog značaja, poznato pod nazivom Spomenik prirode Stabla hrasta lužnjaka na Paliću. Čitavo područje nalazi se pod trećom kategorijom zaštite.
(Ona.rs / „Visitsubotica“ / „Palic.rs“ )