Srbija je darovana mnogim prirodnim lepotama: Među brojnim spomenicima prirode, ovi se izdvajaju
Koliko je priroda bila darežljiva prema našoj zemlji, trebalo bi da budemo svi svesni. Gotovo na svakom koraku u Srbiji se mogu videti prirodne lepote. Kako one netaknute, tako i one koje su urbanizovane, ali koje svakako imaju svojih čari.
Kanjoni, vrela i pećine, samo su neki od spomenika prirode u našoj zemlji.
U članu broj 31 trenutno važećeg Zakona o prirodi je navedeno:
!Spomenik prirode je manja neizmenjena ili delimično izmenjena prostorna celina, objekat ili pojava, fizički jasno izražen, prepoznatljiv i/ili jedinstven, reprezentativnih geomorfoloških, geoloških, hidrografskih, botaničkih i/ili drugih obeležja, kao i ljudskim radom formirana botanička vrednost od naučnog, estetskog, kulturnog ili obrazovnog značaja.".
U tom smislu se razlikuju i spomenici prirode koji imaju različite karakteristike. Pa osim hidroloških i geoloških, spomenik prirode može biti i geomorfološki. Važno je imati na umu da je svaki spomenik prirode Srbije pod zaštitom i da se prema slovu pomenutog zakona zabranjuju sve one i radnje i aktivnosti koje na ma koji način mogu da ugroze bilo vrednosti konkretnog spomenika prirode, tako isto i njegova obeležja.
Đavolja varoš
U srcu Radan planine nalazi se prirodni fenomen, koji je okaraterisan kao spomenik prirode. Više od čak dve stotine zemljanih kupa, koje dostižu visinu i do 15 metara, čine Đavolju varoš posebno atraktivnom.
Sam lokalitet smešten je na 660 do 700 metara nadmorske visine i od Kuršumlije je udaljen oko 30 kilometara.
Pored toga što su zemljane kupe same po sebi interesantne, za Đavolju varoš su vezane i narodne legende, koje su još interesantnije.
Lazarev kanjon
Nedaleko od sela Zlot, nadomak Bora, Lazareva reka je produbila kanjon, koji se na istoku Srbije smatra najvećim.
Osim po fascinantnoj prirodi koja ga okružuje, Lazarev kanjon je specifičan i po geomagnetskoj anomaliji. Na prostoru kanjona se, usled te anomalije ne može koristiti kompas, prosto zato što ne funkcioniše.
Prerasti Vratne
Poznate i kao Vratnjanske kapije, tri prerasti na reci Vratni su po mnogo čemu posebne. Osim Velike i Male, tu je i Suva prerast.
Podsećanja radi, iako prerasti podsećaju na kamene mostove, smatra se da su to ostaci nekadašnjih pećina. One na Vratni smatraju se najvišim kamenim mostovima koje je isklesala priroda u ovom delu sveta.
Vrelo Mlave i Krupajsko vrelo
Mesto na kome izvire reka Mlada udaljeno je od Žagubice tek oko kilometar. Ono po čemu se ovaj spomenik prirode Srbije izdvaja jeste boja vode. Tirkizno plave nijanse deluju gotovo nestvarno.
Često se Krupajsko vrelo, koje deli oko 30 kilometara od vrela reke Mlave pominje kao možda najlepše kraško vrelo u našoj zemlji. Nalazi se podno Beljanice, a po boji vode izvorište Krupajske reke može da stane rame uz rame sa vrelom Mlave.
Slapovi Sopotnice
U ataru istoimenog sela, koje je od Prijepolja udaljeno oko 20 kilometara, na padinama Jadovnika nalazi se reka Sopotnica, koja je poznata po fascinantnim slapovima.
Koliko su slapovi Sopotnice fascinantni jasno pokazuje i podatak da sa visine od čak 25 metara pada najviši slap, dok se prosečna visina ostalih kreće u rasponu od 19 do 23 metra.
(Ona.rs/Paragraf.rs/ Serbia.travel)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Đavolja varoš, skriveno čudo prirode pod planinom Radan
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.