Zašto se REN I MESO toliko dobro slažu?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Barena kolenica s renom, šunka s renom, rinflajš sa sosom od rena, pečenje s renom, riba u umaku od rena... Kako to da ovaj ljutkasti koren ide tako dobro uz apsolutno svako meso?

Odvajkada je u našoj tradiciji običaj da se jača jela služe s renom. Nisu naši stari bili nimalo glupi – jer koren rena ne samo da je sam po sebi vrlo zdrava namirnica i ukusan začin, već i ima moć da učini da nam teška, slavska ili praznična hrana mnogo lakše padne na stomak.

Ljuti koren čisti organizam i ubrzava metabolizam, zbog čega ga treba jesti što češće, a to posebno važi za dijabetičare i one koji konstantno osećaju umor. Koristi se i kao lek protiv začepljenja krvnih sudova, poboljšava varenje, a vrlo je cenjen i kao antiseptik i diuretik.

Specifičan ljut miris i ukus potiče od sastojka singrina, a ren sadrži i kumarine, fenole, eterično ulje, aspargin, peroksidazu, smolu, skrob i saharide. Zbog svih ovih sastojaka poznavaoci narodne medicine ga preporučuju kao lek za imunitet, protiv kašlja, bronhitisa, astme, reume...

Najčešće se služi kao umak uz masna, jaka i kisela jela. Najbolji prijatelj mu je kuvana i pečena govedina, ali fenomenalno ide i uz jagnjetinu, ribu ili svinjsko pečenje.

Takođe, mladi ljudi obožavaju da u umak od rena umaču pohovano meso, pomfrit ili grickalice poput čipsa.

Jedina mana koju ren poseduje, jeste to što štipa oči dok se renda, pa ga je vrlo neprijatno spremati u kućnoj radinosti.

Na sreću, Dijamant je napravio gotovi “Preliv od majoneza sa dodatkom mariniranog rena, umak koji možete da nosite svuda sa sobom i u omiljenom renu uživate u svakoj prilici.

(Telegraf.rs)