Razlog što toliko obožavate sir vam se nimalo neće dopasti

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovo je prava zavisnost - kad jedemo sir, u mozgu se aktiviraju isti centri ka kad se uzimaju teške droge

Naučnici s Jejla pokušali su da objasne zašto smo od nekih namirnica više zavisni nego od drugih. Njihova studija pokazala je da, na primer, konzumiranje sira aktivira isti deo mozga kao teške droge zbog istog hemijskog sastojka sadržanog u siru i u drogama koje izazivaju zavisnost, a zove se kazein.

Ako volite da jedete sir, za vas imamo sjajne vesti

JEZIVA ISTINA O PARMEZANU: Kad čujete šta je u pitanju, smučiće vam se život!

Naziv kazein potiče od latinske reči "caseus" što znači sir. Reč je o supstanci čijim se zgrušavanjem omogućava proizvodnja sira i predstavlja njegov osnovni protein. To je sporo razgradiva belančevina koja je korisna i igra veliku ulogu u prevenciji propadanja mišića.

Naučnici su objasnili da se kazein iz sira vezuje za opijatne receptore u mozgu, koji se uglavnom nalaze u centralnom nervnom sistemu i u probavnom sistemu, a oni se povezuju sa zavisnošću.

Ustanovili su i da se prerađena hrana češće povezuje sa zavisničkim ponašanjem, s obzirom na to da je najteže odreći se namirnica koje sadrže puno masnoća, a među njima prednjači upravo sir. U prvom delu istraživanja učestvovalo je 120 studenata koji su morali da odaberu jednu od 35 namirnica različite nutritivne vrednosti, a u drugom 384 osobe kojima su prikazane iste namirnice poređane po prehrambenoj vrednosti.

Ustanovili su da je hrana koja je sadržavala puno masnih materija bila povezana s problematičnom ishranom bez obzira na to jesu li učesnici istraživanja bili zavisni od hrane.

- Hrana bogatija mastima predstavljala je jednak problem svim učesnicima studije, bez obzira na to jesu li bili podložni simptomu zavisnosti od hrane - objasnila je jedna od autorki studije Erika Šult.

Sir poput ostalih mlečnih proizvoda sadrži kazein u velikim količinama. Kad stigne do digestivnog trakta, ispušta opijate koji se zovu kazomorfini, a oni "zaista deluju na receptore dopamina i stvaraju zavisnost", potvrdila je Kameron Veles, prehrambeni stručnjak, za Tech Times. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu PloS One.

(Telegraf.rs)