Poznati kuvar Erhan gostuje u Srbiji i oduševiće vas njegova jela: Evo zašto mu se sviđaju Beograd i naša jela

J. V.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto: Nikola Rudić

Svetski poznati kuvar Erhan Ozkaya, koji je stekao međunarodnu slavu kroz rad u restoranima širom sveta, trenutno se nalazi u Beogradu, gde je pozvan da doprinosi kulinarskoj ponudi restorana Grafičar. Erhan, koji je bio ključna figura u prestižnim restoranima u Majamiju, Istanbulu i širom sveta, podelio je svoja iskustva i uvide u kuvarstvu, kao i svoju strast prema turskoj kuhinji, koja je i dalje njegova najveća inspiracija.

„Turska kuhinja nije samo anadolijska. Njene korene nalazimo i u Aziji, na Bliskom istoku, a tokom vremena je u velikoj meri oblikovana uticajem evropskih i drugih kultura. Turska kuhinja je prava fuzija, ne samo između Azije i Evrope, već i između različitih nacionalnosti koje su kroz istoriju dolazile u Tursku. U zemlji se govori 36 jezika, a svaka nacionalnost donosi svoju hranu, začine i tradicije, što je čini neverovatno bogatom i raznovrsnom“, objašnjava Erhan Ozkaya, naglašavajući koliko ga inspiriše bogatstvo turske kulinarske baštine.

Njegova karijera započela je u Istanbulu, gde je radio u prestižnim hotelima, a zatim se preselio u Majami, gde je postao izvršni šef kuhinje u restoranu Quattro Gastronomia Italiana, član grupacije KNR Hospitality. U tom periodu, Erhan je usavršavao veštine severnoitalijanske kuhinje, a posebno se usmerio na saradnju sa vrhunskim italijanskim šefovima kuhinje.

„Rad sa italijanskim šefovima Fabrizijem i Nikolom Karom otvorio mi je oči za duboko razumevanje tradicionalnih i sofisticiranih tehnika italijanske kuhinje. Iako je severnoitalijanska kuhinja bila moj fokus, u tom periodu sam se upoznao sa mnogim tehnikama koje sam kasnije primenio u svom radu“, priča Erhan za Ona.rs.

Njegov rad u restoranu Soho Beach House i saradnja sa najpoznatijim šefovima kao što su Aitor Zabala i Ruben Garcia iz El Bulli restorana omogućili su mu da se specijalizuje u molekularnoj gastronomiji, ali i da zadrži duboko poštovanje prema klasičnoj kuhinji.

„Molekularna gastronomija nije samo tehnologija, to je mentalni okvir koji omogućava modernizaciju tradicionalnih jela. Iako sam imao priliku da radim sa najboljima u tom polju, uvek se trudim da tehnike molekularne gastronomije primenim na jela koja imaju duboke korene u klasičnim receptima“, objašnjava Erhan. Ovaj pristup mu je omogućio da spaja modernu tehniku sa bogatstvom ukusa svojih korena, što je posebno primenjivao u radu sa turskom, španskom i mediteranskom kuhinjom.

Hrana mora biti priča

Za mene je najvažniji element u svakom jelu emocija. Ako jelo ne izaziva osećanja, ono nije uspešno. Hrana mora biti priča, iskustvo, nešto što vas podseća na mesto i vreme, nešto što vas vodi kroz uspomene. To je tajna dobrog jela“, kaže Erhan, ukazujući na važnost emocije i sećanja koje jelo budi kod gosta. On veruje da je za svakog kuvara najvažnije da se poveže sa hranom na dubljem nivou, da razume njen značaj i vrednost.

Erhan je tokom svojih godina rada stekao bogato iskustvo i u restoranima kao što su Mandolin Aegean Bistro i Wynwood Diner u Majamiju, ali i na brojnim prestižnim gastronomskim događanjima, poput Art Basel-a i Miami Food and Wine Festival-a. Njegova sposobnost da spaja tradiciju sa modernim pristupom omogućila mu je da stvori jedinstven kulinarski pečat, koji se sada pojavljuje i u Beogradu, u restoranu Grafičar.

Beograd je grad koji mi se jako dopada. Tradicija je tu veoma važna, ali grad takođe brzo usvaja nove pristupe. Mislim da je to kombinacija koja daje veliki potencijal za kulinarske inovacije“, ističe Erhan.

„Srpska i turska kuhinja imaju mnogo zajedničkog. Iako često govorimo o tradicijama koje sežu daleko u prošlost, mnogi osnovni sastojci i jela, poput ćevapa, koje u Turskoj zovemo köfte, su iz srpske kuhinje“, kaže Erhan, dodajući da je za njega kulinarsko bogatstvo Balkana upravo u njegovoj jednostavnosti i upotrebi prirodnih, svežih sastojaka. „Uvek sam verovao da je ključ u jednostavnosti i kvalitetu, i kada se radi o srpskoj i turskoj kuhinji, to je posebno izraženo“, dodaje on.

„Kada sam prvi put kuvao za Art Basel, nisam bio siguran kako će moj rad biti prihvaćen, ali iskustvo mi je pokazalo da je hrana više od same tehnike; ona mora komunicirati sa ljudima. To je, zapravo, moj pravi zadatak kao kuvara“, priseća se Erhan. U njemu je prepoznat izuzetan talenat, a njegov pristup je vrlo brzo stekao veliku pažnju na prestižnim događanjima, kao što je Wine Spectator: Best of the Best događaj na Miami Food and Wine Festival-u 2015. godine, gde je kuvao zajedno sa Gabrijelom Hamilton i Skotom Konanom.

Ovo najviše privlači turiste u Beogradu

Takođe, komentarišući kulinarski pejzaž Beograda, Erhan je istakao kako vidi grad kao tradicionalan, ali i u fazi modernizacije.

„Srpska kuhinja ima neverovatno bogatstvo i tradiciju, ali, kao i svuda, svet se menja. Važno je održati tradicionalne ukuse, ali takođe je važno osvežiti tehnike, predstavu jela i prilagoditi ih 21. veku. U Beogradu se sada oseća ta promena. Postoje restorani koji uspešno spajaju tradicionalno sa modernim, a to je ono što privlači i lokalne ljude i turiste“, zaključuje Ozkaya.

Erhan Ozkaya, sa svojom bogatom karijerom i dubokim poštovanjem prema turskoj kuhinji, sigurno će doprineti daljoj kulinarskoj evoluciji i inovacijama u Beogradu, dok istovremeno ostaje veran svojim korenima. Nakon višegodišnjeg rada u prestižnim restoranima i sa vrhunskim kuvarima širom sveta, sada se potpuno posvećuje širenju svog kulinarskog uticaja u Beogradu.

(Ona.rs)