8 znakova da stres šteti vašem telu i saveti šta treba da uradite sa tim: Prosti znakovi koji će svima značiti
U današnjem društvu koje se brzo razvija i stalno je u pokretu, biti u konstantnom stresu je donekle postalo norma. Međutim, život u zoni visokog stresa može značajno uticati na vaše zdravlje i to ne na dobar način. Prema istraživanju, hronični stres može dovesti do promena u mozgu, anksioznosti i depresije. Pronalaženje načina za efikasno upravljanje i kanalisanje stresa je ključno, a ovo su samo neki od znakova da vam je stres zaposeo telo.
1. Počeli ste da dobijate na težini
Ako primetite da dobijate višak kilograma, znak je da stres utiče na vaše telo.
- Postoji mnogo razloga zbog kojih stres može doprineti povećanju telesne težine, uključujući stvari kao što su nebriga o sebi i nedostatak vežbanja žudnja za udobnom hranom i slatkišima - rekli su stručnjaci.
Šećer, kao i veliki obroci sa visokim sadržajem masti, dodatno opterećuju telo i obično ne obezbeđuju hranljive materije koje telo brzo iscrpljuje tokom stresa, uključujući magnezijum, vitamin B i antioksidanse.
Kako to da popravite:
Ažurirajte listu za kupovinu kako biste bili sigurni da imate pri ruci razne namirnice koje sadrže puno vlakana i proteina. Ova zdrava kombinacija može održati nivo šećera u krvi stabilnim i pomoći vam da izbegnete umor usled pada šećera.
2. Počela je da vam opada kosa
- Prvo, kada ste pod stresom, velika količina folikula dlake prelazi u fazu mirovanja, što znači da je samo mala količina kose zapravo u fazi rasta, tako da sve dlake u faza mirovanja nestaju tokom samo nekoliko meseci. Još jedan razlog zbog kojeg stres može da izazove opadanje vaše kose je taj što uzrokuje disbiozu, neravnotežu bakterija u crevima - kažu stručnjaci, piše "Eat this".
Kako to da popravite:
Konzumirajte ishranu punu probiotika, poput fermentisanu hranu (kiseli kupus, kimči i kiseli krastavci) i jogurt da biste vratili "dobre bakterije" u crevima. Pored toga, kupujte hranu koja nudi prebiotička vlakna, kao što su špargle, crni luk, banane i beli luk, zajedno sa celim žitaricama i nemasnim proteinima.
3. Imate žgaravicu
Kada se osećate pod stresom, varenje se usporava dok telo kanališe odgovor "bori se ili beži".
- To znači da se hrana ne vari kako bi trebalo, i da duže stoji u stomaku i/ili opušta sfinkter jednjaka, omogućavajući i stomačnim kiselinama da ostanu duže u stomaku, stvarajući veće šanse da se vrate nazad u jednjak i izaziva refluks - kažu stručnjaci.
Kako to da popravite:
Izbegavajte začinjenu i prženu hranu, citrusno voće, proizvode od paradajza, masno meso, sir, kofein i gazirana pića.
4. Javljaju vam se glavobolje
- Sa stanovišta ishrane, glavobolje od stresa su obično posledica dehidracije ili pada šećera u krvi koji se javljaju jer neko uzima manje vremena da se brine o sebi u stresnoj situaciji (pauza na poslu) - smatraju stručnjaci.
Kako to da popravite:
Uradite neke vežbe dubokog disanja, meditirajte ili nanesete losion od magnezijuma na zategnute mišiće. Isto tako, ostanete hidrirani, pa ako je potrebno napravite podsetnik kada treba da pijete vodu.
5. Često ste bolesni
Kada ste pod stresom, vaše zdravlje može biti gurnuto u drugi plan. Umesto da pripremate hranljive obroke prepune vitamina, možete se odlučiti za brze, manje hranljive opcije. Ove namirnice vam daju brzu energiju za kojom žudite, ali uskoro ćete se srušiti i trebaće vam još jedan podsticaj.
Kako to da popravite:
Uvek držite smrznute bobice u zamrzivaču kako biste ih mogli ubaciti u jutarnju ovsenu kašu, jogurt ili smuti ili držite pri ruci kesicu smrznutog spanaća ili brokolija koje biste mogli da kuvate na pari.
6. Vaš san je poremećen
Ako vam je teško da zaspite i/ili se trudite da se probudite ujutro, stres može biti krivac.
Kako to da popravite:
Odlična praksa za upravljanje stresom i poboljšanje sna je duboki odmor bez spavanja (NSDR), oblik meditacije koji nudi restorativne prednosti slične dubokom snu. Možete da vežbate NSDR uveče da biste se smirili ili tokom popodneva.
7. Teško vam je da se koncentrišete
Lako ometanje i teškoća fokusiranja ili zadržavanja fokusa na određenom zadatku je još jedan znak da stres može uzeti svoj danak.
Kako to da popravite:
- Poboljšajte mentalnu oštrinu kroz praksu meditacije svesnosti. Pokazalo se da čak i kratke meditacije smanjuju nivo stresa i poboljšavaju fokus - kažu stručnjaci.
8. Vaši mišići su napeti
Stres može dovesti do fizičkog bola, uključujući napete i zategnute mišiće.
Kako to da popravite:
Dodatno kretanje tela je siguran način da mu pomognete da se oseća bolje. Najbolji deo? Ne morate da izvodite opsežnu vežbu za rezultate. Probajte jogu ili laganu šetnju ako vam vreme i obaveze to dozvoljavaju.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Psiholog objašnjava kako živeti sa stresom i kako nas potisnute negativne emocije uništavaju
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.