Zašto je duže spavanje tokom praznika dobro? Idealan period da ustalite red spavanja, a dozvoljena je i dremka

B. P.
B. P.  
  • 0

Baš u ovom periodu praznika, dosta se opuštamo i odmaramo, a zbog načina i stila života, mnogi dozvole sebi i nešto duže spavanje jer im je idealna prilika za ovaj mnogima omiljenu "aktivnost". Kako bi mnogi rekli da je to gubljenje vremena jer imamo šansu da se družimo sa porodicom i prijateljima, istraživanja pokazuju da je duže spavanja tokom praznika - poželjno i dobra stvar.

Naime, prema istraživanju iz 2015. godine, 62% nas ima nivo stresa oko praznika koji je "veoma ili donekle" povećan. Samo 10% navodno nije doživelo stres tokom sezone praznika. Srećom, postoje načini na koje možete upravljati nivoima stresa, a jedan od njih je i planiranje i organizovanje vremena.

Zašto je duže spavanje tokom praznika dobro za nas?

Spavanje tokom praznika nam omogućava da dobijemo potrebnu količinu sna

Za osobe od 18 do 65 godina, raspon spavanja je od sedam do devet sati, ali to ne znači da većina odraslih ovo i poštuje. U stvari, trećina svih odraslih ne spava dovoljno svake noći. Naši životi su jako užurbani, pod stresom ili brojnim zdravstvenim problemima što može biti uzrok da se ne naspavamo dovoljno.

Praznici su jednaki odsustvu sa posla

Praznici su vreme kada imamo nekoliko slobodnih dana da predahnemo od posla, a uobičajeno je, ukoliko je to moguće, da ljudi uzmu nekoliko dana odmora tokom praznika, pa da spoje i naprave možda neki mini-odmor, piše "Nest bedding".

To znači da možete kreirati raspored u kojem sebi dozvoljavate da spavate dok se ne probudite prirodno, bez alarma. Definitivno ćete osetiti razliku sledećeg jutra kada se probudite, a da ne morate negde da žurite.

Vaš imuni sistem će bolje funkcionisati

Dok spavate, imuni sistem oslobađa proteine koji se nazivaju citokini, a neki od njih pomažu u poboljšanju sna. Drugi citokini pomažu kod infekcija, upale ili stresa i trebalo bi da se povećaju u vremenima kada osećate ove simptome. Međutim, kada ste lišeni sna, proizvodnja ovih zaštitnih citokina može se smanjiti.

Antitela za borbu protiv infekcije i proizvodnja ćelija se takođe smanjuju kada ne spavate dovoljno, jer spavanje pomaže telu da se bori protiv zaraznih bolesti.

Dijabetes tip 2 Foto: Shutterstock/Ahmet Misirligul

Povećan rizik od zdravstvenih problema

Što više vremena provodite sa manjkom sna, u opasnosti ste od sledećih zdravstvenih problema:

  • Bolesti srca
  • Kardiovaskularne bolesti
  • Dijabetes

Zapamtite, trebalo bi da spavate dovoljno, a ne previše ili premalo. Ako ste odrasla osoba koja spava duže od devet do 10 sati po noći, možda ćete primetiti nedostatak kvalitetnog sna i imati problema da duže ostanete budni ili da teže noću zaspite.

Manje ćete jesti

Drugi način na koji nedostatak sna utiče na vaše telo je da može izazvati gojaznost. Iscrpljenost podiže hormon koji se zove grelin, a kada je jednom povišen, čini da osećamo glad. Zbog toga je još teže odoleti poslasticama koje su prisutne tokom praznične sezone.

Međutim, dovoljno sna ili dremanje tokom dana može nam pomoći u borbi protiv umora. To nas može dovesti do toga da manje grickamo i izbegnemo zastrašujuće povećanje telesne težine za praznike.

Povećani nivoi energije

Kada ima manje sati spavanja, prirodno je da se osećamo kao da smo umorniji. Nažalost, zahvaljujući našim užurbanim rasporedima, nemamo toliko vremena da se dodatno odmorimo. Ali ako se dovoljno odmorite, za početak ćete se buditi svakog jutra sa više energije i sa poboljšanim motoričkim performansama.

Dnevna dremka od 20 ili 90 minuta

Ako spavate preko dana, ciljajte onda na vreme od 20 ili 90 minuta; 20 minuta je sasvim dovoljno da vam se poboljšaju pažnja ili fokusiranije, ali nije dovoljno vreme da nas san pošalje u REM fazu.

S druge strane, dremanje u trajanju od 90 minuta omogućava vam da uđete u REM fazu, što može pomoći u kreativnosti. Bilo koje vreme dremanja između ove dve "satnice", može samo da vas učini još umornijim.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Šetnja će nam razbistriti um i spasiti depresije, a san od 8h dati zdravu energiju

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje