
Kardiolog upozorava: Ovih 5 namirnica nikad ne bih dao svojoj deci - jedna je deo svakodnevne ishrane!
Zdrave navike stečene u detinjstvu mogu umnogome odrediti način i kvalitet života u kasnijem dobu. Na zdravlje srca moramo svi voditi računa, a tome doprinosi i to kako se hranimo. Zato kardiolozi uvek savetuju i apeluju da se određena vrsta hrane izbaci, a druga - ubaci u jelovnik.
Jedan kardiolog sa više od 20 godina iskustva u lečenju srčanih udara, govori o tome koliko navike u ishrani stečene u detinjstvu mogu da doprinesu hroničnim bolestima u odraslom dobu.
On iznosi svoju priču.
"Moja supruga i ja imamo tri ćerke koje su sada u srednjoj školi. Znam koliko je teško u ranim godinama samo izgurati večeru. Sećam se da sam kupovao pileće medaljone u obliku dinosaurusa, čips i sve što je bilo brzo, jednostavno i deci primamljivo. Svi prolazimo kroz tu fazu, ali video sam koliko ti proizvodi mogu da budu štetni.
Želim da moja deca žive dug i zdrav život, pa smo sada mnogo pažljiviji u vezi s tim šta se nalazi na našem stolu. Evo pet "toksičnih" namirnica koje nikada ne dajem svojoj deci i šta jedemo umesto njih", govori on.
1. Kokice iz mikrotalasne
Da, brzo se spremaju. Ali mnoge marke mikrotalasnih kokica sadrže hemikalije koje me kao kardiologa ozbiljno brinu.
Vrećice su često obložene PFAS-om, takozvanim "večnim hemikalijama" koje su povezane sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući potiskivanje imunog sistema i urođene defekte. A i veštačka "puter" aroma može sadržati jedinjenja štetna po pluća.
Zdravija zamena: Kokice pripremamo kod kuće u aparatu za kokice i ih prelijemo pravim rastopljenim puterom ili maslinovim uljem.
2. Voćni jogurti
Jogurti s ukusima, naročito oni namenjeni deci, često se predstavljaju kao zdravi zbog proteina. Ali ako pogledate sastav, videćete da su puni dodatih šećera i veštačkih boja. Porcije su često premale, pa deca pojedu dva-tri jogurta i unesu ogromnu količinu šećera.
Zdravija zamena: Mi dajemo običan grčki jogurt s kašičicom domaćeg meda i svežim bobičastim voćem. Podjednako je ukusan, a mnogo zdraviji.
3. Prerađeno meso
Slanina, viršle, suhomesnato - sve ono što se često nalazi u užinama. Ovo meso je puno natrijuma, konzervansa i nitrata, koji povećavaju rizik od srčanih bolesti i karcinoma.
Kao kardiolog, užasavam se efekta ovih spojeva na ćelijskom nivou. Oni remete delovanje azot-oksida, važnog za regulaciju krvnog pritiska i zdravlje krvnih sudova, i narušavaju endotelnu funkciju, što može dovesti do nagomilavanja holesterola.
Zdravija zamena: Kod nas se jedu nemasni, neprerađeni proteini - grilovana piletina, juneće meso sa pašnjaka, a često i biljni proteini poput sočiva, leblebija i kinoe.
4. Zaslađene žitarice i sokovi
Kao dete, bio sam 'onaj srećni' klinac koji je uvek imao zaslađene žitarice kod kuće. Da mogu da se vratim u prošlost, sve bih ih bacio zajedno sa gaziranim pićima.
Prosečan dečji doručak sadrži više šećera nego što dete može da obradi za tri dana! Zbog toga već sat vremena posle početka škole dolazi do pada šećera u krvi i gubitka koncentracije.
Zdravija zamena: Naše devojčice doručkuju voće, jaja s povrćem ili brzi smuti sa zdravim mastima i vlaknima. Piju filtriranu vodu sa malo prirodnog voća. Gazirana pića i fabrički sokovi su retkost.
5. Hrana pržena u dubokom ulju
Hrane koja se sprema i prži u višekorišćenim industrijskim uljima na visokoj temperaturi ima u izobilju. Ta ulja su ne samo bez hranljive vrednosti, već 'natapaju' hranu štetnim supstancama poput akrilamida i AGEs jedinjenja, koje izazivaju upale u organizmu. Ovakva hrana 'istrenira' decu da žude za prženom teksturom.
Zdravija zamena: I dalje volimo hrskavu hranu samo je drugačije pravimo. U fritezi na vruć vazduh pravimo povrće, pomfrit od batata i čips od tikvica. Hrskavo, ali bez opasnosti.
(Ona.rs/CNBC)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.