Belmuž je specijalitet na kom su odrasle generacije: Spremite ga po jednostavnom receptu
Od Negotina, preko Svrljiga do Pirota, u svakoj domaćinskoj kući priprema se belmuž, tradicionalno jelo od brašna i sira. Ovo jelo su ranijih decenija mahom spremali muškarci, jer je bila potrebna snaga kako bi se sir i brašno što bolje sjedinili tokom pripreme.
Neki su koristili samo belo brašno, neki samo kukuruzno brašno, a neki su ih kombinovali, kao što su kombinovali i vrste sireva koje su stavljali u belmuž. Ovčiji, kravlji i/ili kozji sir završavali su u kazanu, a jedino što je bilo važno jeste da sir bude od punomasnog mleka i ne stariji od dva dana.
Poslednjih godina belmuž je ponovo postao popularno jelo na trpezama širom Srbije, ali i u restoranima - porcija košta od 400 dinara u kafanama, do čak 1.000 dinara u restoranima koji posluju u okviru turističkih centara.
Ukoliko ste ljubitelj kombinacije brašna i sira, belmuž možete pripremiti na jednostavan način.
Sastojci:
- 400 gr sira
- 200 gr kukuruznog brašna
- 100 gr belog brašna
- soli po ukusu
Priprema:
U posudu sa debljim dnom stavite masniji sir, pa ga topite na tihoj vatri. Kad se sir rastopi, lagano dodajte brašno - najbolje kašiku po kašiku, i energično mešajte tako da se sjedini sa sirom. Temperatura ringle sve vreme bi trebalo da bude niska kako sir ne bi zagoreo.
Kad utrošite brašno i na površini jela se izdvoji masnoća, belmuž je gotov. Ukoliko je sir neslan, belmuž možete da posolite po ukusu.
Služite jelo dok je toplo, uz kiselo mleko.
Prijatno!
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Branko Babić, kralj obrva, organizovao svinjokolj u svom selu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slobo
To jelo se kod mene u Zapadnoj Slavoniji zvalo Cicvara.
Podelite komentar
lea
A nije to ni cicvara ovo je vise sir.
Podelite komentar
Srpsko-kanadski pisac iz Makaa
Ovo jelo se sasvim sigurno ne pravi između Negotina i Zaječara nego tek počinje na pola puta između Zaječara i Knjaževca i danje na jug do Pirota. Znači kraj sa prizrensko-timoćkim dijalektom, poddijalekat Torlak.
Podelite komentar