12 vrsta crvenih tačkica na koži: Šta mogu biti uzroci njihovih pojava i kako se leče

B. P.
Vreme čitanja: oko 6 min.

Vodite računa da li vas svrbe ili ne

Foto: Shutterstock/pumatokoh

Sigurno je da ste nekad primetili na svojoj koži crvene tačkice, možda i mrlje. One mogu nastati same, ali se mogu pojaviti i ukoliko ste bili u kontaktu sa nečim što vas iritira pa izaziva dermatitis, gljivičnu infekciju i pucanje krvnih sudova.

Najčešće bi trebalo da se otkrije šta je njihov uzrok i da li treba da imate razlog za zabrinutost. Ovo je mogućih 12 rešenja za vaše crvene tačke na telu.

Toplotni osip (milarija)

Crvene mrlje na koži posle izlaganja suncu mogu biti uzrokovane stanjem koje se naziva "osip od toplote" ili milarija. Ona se dešava kada su znojne žlezde blokirane ispod kože. Ovo uzrokuje male, crvene izbočine na koži koje mogu izazvati svrab ili biti bolne.

Obično se pojavljuje u naborima kože ili na delovima gde se akumulira znoj, kao što su pazusi, grudi, leđa, ruke i prepone. Milarija se može lečiti snižavanjem temperature pomoću kućnih lekova kao što su kupke, hladne obloge i nošenje široke odeće. Pokušajte da izbegnete guste hidratantne kreme koje zadržavaju toplotu na koži.

Toplotni osip obično nestaje za nekoliko dana, međutim, ako je koža povređena, to može dovesti do sekundarne infekcije. U teškim slučajevima, oralni ili lokalni antibiotici će biti potrebni.

Angiom trešnje

Crvene mrlje na koži ponekad mogu biti angiom trešnje (ili hemangiom trešnje), mala izraslina na koži koja se pojavljuje kao okrugla crvena ili ljubičasta tačka sastavljena od krvnih sudova. Izbočine mogu biti podignute ili ravne.

Angiomi trešnje su česti kod starijih od 30 godina. Često se pojavljuju na trupu, ali se mogu razviti i na rukama, nogama i glavi. Ponekad se menjaju u veličini i mogu krvariti, ali to ne znači da postoji problem. Lekar bi trebalo da ih dijagnostifikuje i ne zahteva lečenje. Međutim, ako vam izgled izrasline smeta ili ima tendenciju da krvari, možete ih ukloniti.

Kontaktni dermatitis

Crvene mrlje na koži mogu biti i od kontaktnog dermatitisa, uobičajenog stanja kože. Pojavljuje se kada koža dođe u kontakt sa nečim što vas iritira ili na šta ste alergični. Obično se pojavljuje kao crveni osip sa izbočinama i može izazvati otečenu, suvu kožu koja se ljušti.

Postoje dve glavne vrste kontaktnog dermatitisa:

  • Iritativni kontaktni dermatitis - nastaje kada je zaštitna barijera kože oslabljena i koža postane iritirana nekom supstancom.
  • Alergijski kontaktni dermatitis - nastaje kada imuni sistem nenormalno reaguje na supstancu koja izaziva alergiju (alergen).

Ako niste sigurni šta je izazvalo osip, vaš lekar će možda želeti da uradite "patch test" da biste saznali da li ste alergični na nešto. Kontaktni dermatitis će često nestati sam od sebe za nekoliko nedelja sve dok izbegavate supstancu koja ga je izazvala. Lečenje kontaktnog dermatitisa zavisi od uzroka, ali može uključivati hidrokortizonsku kremu bez recepta (OTC) ili oralne antihistaminike na recept koji pomažu kod svraba.

Foto: Shutterstock/Prostock-studio

Atopijski dermatitis (ekcem)

Crvene mrlje na koži mogu biti i od hroničnih stanja kože. Na primer, atopijski dermatitis ili ekcem je uobičajen kožni poremećaj koji uzrokuje crvene i svrabom iritirane osipe obično u kožnim naborima kao što su laktovi, vrat, ručni zglobovi i iza kolena ili ušiju. Ekcem se može naći na stopalima i prstima, piše "Very well health".

Obično se javlja kod dece mlađe od pet godina i lekar ga može dijagnostikovati pregledom. Njegovo lečenje uključuje topikalne steroidne kreme, antihistaminike ili oralne steroide za teže slučajeve. Stručnjaci takođe preporučuju da se koža dobro vlaži kako bi se smanjile upale.

Pitiriasis rosea

Crvene mrlje na koži dece i tinejdžera mogu biti od stanja koje se zove pitiriasis rosea. To je uobičajen osip koji obično pogađa adolescente, tinejdžere i mlade odrasle osobe i nije ozbiljno stanje.

Obično počinje sa jednom većom crvenom tačkom na grudima, trupu ili leđima koju prate manje crvene mrlje oblika prstena. Mogu se ljuštiti ali i svrbeti.

Stručnjaci ne znaju šta uzrokuje pitiriasis rosea, ali se veruje da je povezana sa virusnom ili bakterijskom infekcijom. Ponekad osobu prati glavobolja, bol u grlu i groznica. Obično se dijagnostifikuje po izgledu, ponekad će nestati sam za šest do osam nedelja. Lekar može da vam da steroide, antihistaminike ili antivirusne lekove.

Krvave mrlje (purpura)

Ove crvene ili dešava kada mali krvni sudovi pucaju i krv se nakuplj ljubičaste mrlje mogu se pojaviti na koži ili u ustima u malim ili velikim mrljama zvane purpura. Purpura sea ispod kože i same po sebi nisu nužno problem, ali mogu biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog stanja. Na primer, kada su rasprostranjeni to može biti znak poremećaja zgrušavanja krvi.

Lekar će obaviti fizički pregled i naručiti testove krvi (uključujući proveru broja trombocita) kako bi pomogao u dijagnostici uzroka krvnih fleka. Intravenski lekovi mogu pomoći osobi koja ima nizak broj trombocita.

Svrab plivača (cerkarijski dermatitis)

I posle plivanja se mogu pojaviti crvene tačkice odnosno "svrab plivača". Kao što ime sugeriše, to je svrab i crveni osip koji se javlja posle plivanja u vodi koja je kontaminirana parazitima poznatim kao šistozomi. Paraziti mogu da se nalaze i u slatkovodnim i slanim staništima.

Obično se razvija u roku od jednog dana posle izlaganja kontaminiranoj vodi. Nije zarazan, ali ga je potrebno lečiti, a u tome mogu pomoći lokalni steroidi i oralni antihistaminici mogu lečiti simptome, a antibiotici će možda biti potrebni ako se infekcija ne popravi.

Psorijaza

Crvene mrlje na koži mogu biti uzrokovane hroničnim autoimunim poremećajem koji utiče na kožu, poput psorijaze. Ovo stanje je izazvano stresom, lekovima, infekcijama, povredama ili faktorima okoline. Psorijaza svrbi i izaziva crvenilo sa srebrnastim plakovima, najčešće na laktovima i kolenima.

Foto: Shutterstock

Da bi se otkrila, ponekad se koristi biopsija kože, a njeno lečenje zavisi od toga koliko su teške lezije. Može uključivati topikalne steroidne kreme, lekove za suzbijanje imuniteta i terapiju UV svetlom. Od pomoći su i hladne obloge, hidratantne kreme i kupke od ovsene kaše.

Lichen planus

Lichen planus izaziva crvene mrlje na unutrašnjoj strani usta, noktiju, vlasištu, genitalijama, očima, grlu i digestivnom traktu. Obično se pojavljuje kao ravan, ljubičasti osip koji svrbi.

Uzrok nije pronađen, ali neki stručnjaci smatraju da bi to stanje moglo imati genetske komponente. Interesantno je da je češći kod žena i osoba između 30 i 60 godina. Važno je da nije zarazan i ponekad će se rešiti sam od sebe i bez lečenja ali budite spremni da se vrati.

Lišaj (Tinea corporis)

Crvene mrlje na koži mogu biti od infekcija poput lišaja (tinea corporis). Lišaj je uobičajena gljivična infekcija kože koja uzrokuje crveni, mrljasti, kružni osip sa podignutim ivicama. Lišaj može izazvati i ljuštenje kože, ali obično ne boli.

Možete ga dobiti na bilo kom delu tela, ali se najčešće pojavljuje na rukama i nogama.

Lišaj je veoma zarazan i lako ga je proširiti sa kože na kožu ili dodirivanjem kontaminiranih predmeta ili površina. Kućni ljubimci mogu preneti gljivicu koja izaziva lišaj. Ako se ne leči kako treba, lišaj se može proširiti i zahtevati oralni antifungalni lek da se očisti.

Petehije

Može vam delovati da imate osip, a zapravo možda imate petehije. To su male crvene tačke koje nastaju kada puknu sitni krvni sudovi ispod kože. Imaju tendenciju da budu manje i difuznije od angioma trešnje.

Često se pojavljuju iznenada na rukama, nogama, stomaku i zadnjici. Mogu se proširiti na različite delove tela i formirati veće mrlje i ne svrbe. Predstavljaju simptom infekcije, traume, poremećaja tokom krvarenja ali i alergije. Ako nema znakova infekcije i pege se ne šire, petehije možda neće biti potrebno lečiti. Međutim, ako osoba ima i temperaturu, to može biti znak ozbiljne infekcije koju treba lečiti.

Bubuljice (acne vulgaris)

Najčešće ljudi imaju crvene tačkice i to su bubuljice ili upaljene crvene mrlje na licu, grudima i gornjem delu leđa. Nastaju kada pore začepe mrtve ćelije kože i bakterije.

Često se mogu lečiti kod kuće pomoću proizvoda za akne bez recepta, a teži oblik (cistične akne), može zahtevati lečenje od dermatologa.

(Ona.rs)