Šestočlana porodica dobila trihinelozu od mesa crnog medveda: Koji simptomi ukazuju na prisustvo parazita
Jedna od najrasprostranjenijih zoonoza, bolesti koje se prenose sa životinja na ljude
Šestoro članova porodice u SAD zaraženi su trihinelozom, parazitskom bolešću poznatom kao "moždani crv", nakon što su jeli meso crnog medveda, saopštio je Centar za kontrolu i prevenciju (CDC).
Jedan član porodice je ranije ulovio tog medveda, a smatrao je da je meso bezbedno za jelo jer ga je držao u zamrzivaču 45 dana pre nego što je servirano, u julu 2022. godine, prenosi "Njujork post".
Iz CDC je rečeno da bi meso bilo bezbedno mora da je termički obrađeno na temperaturi od oko 70 stepeni Celzijusa.
"Meso je najpre slučajno servirano živo, navodno zbog njegove tamne boje, zbog čega je porodici bilo teško da procene nivo spremljenosti", navodi se u saopštenju CDC.
Troje članova porodice je hospitalizovano, a svih šestoro se oporavilo, piše Tanjg.
Šta je trihineloza i koji su sumptomi?
Trihineloza je infekcija koju uzrokuje parazit Trichinella spiralis. Zaraza je posledica konzumacije nedovoljno kuvanog i obrađenog svinjskog mesa, koje sadrži larve ili nezrele crve, koji mogu dospeti u creva i izazvati bolove u zglobovima, piše "eklinika.telegraf.rs".
U piztanju je jedna od najrasprostranjenijih zoonoza, bolesti koje se prenose sa životinja na ljude. Odlikuju je:
- pojava crevnih manifestacija
- otok lica i očnih kapaka
- eozinofilija (visok broj eozinofila, ćelija alergijskog zapaljenja, u krvi)
- bolovima u mišićima.
Inkubacija se traje od pet do 20 dana. Rana faza (prva nedelja bolesti) se odlikuje gađenjem, povraćanjem, prolivima, bolovima u trbuhu, gubitkom apetita, vrtoglavicom, nesanicom i preznojavanjem. Druga faza (druga nedelja) se manifestuje otežanim žvakanjem, govorom, edemom mišića, dispnejom (otežano disanje), otežanim hodom i dr. Treća faza se odlikuje otokom gornjeg dela tela i lica, očnih kapaka, konjunktiva, krvarenjem u očnim uglovima, na koži. U krvnoj slici se zapaža povećan broj belih krvnih zrnaca i eozinofila. Bolest protiče za od četiri do šest nedelja.
Dijagnoza se postavlja na osnovu epidemioloških podataka, kliničke slike, a potvrđuje se laboratorijskim pregledima.
Za lečenje se koriste albendazol, mintezol ili mebendazol. Paralelno se daju glikokortikoidi, preparati kalcijuma, rastvor glikoze, analgetici, kardiotonici, vitamini, piše "Stetoskop.info".
(Ona.rs)