Srpska pevačica se požalila kako je "brzo propala": O ovom stanju poznatom samo ženama se retko javno priča

J. V.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Kada se govori o perimenopauzi, tema koja je i dalje pomalo tabu u društvu, najčešće se zaboravlja da se iza tih promena u telu krije niz emotivnih, fizičkih i psiholoških izazova. Pevačica i kompozitorka Kristina Kovač otvoreno je podelila svoje iskustvo sa perimenopauzom na društvenim mrežama, pružajući tako dragocen uvid u to kako ovaj period života može izgledati. U njenoj objavi, ona je iskreno otkrila simptome koje doživljava, ali i svoje misli o tome kako se nosi sa promenama koje nastupaju.

Otvoreni uvid u simptome perimenopauze

U objavi na Instagramu, Kristina Kovač je podelila ličnu priču o tome kako se oseća poslednjih meseci, govoreći o simptomima koji su se pojavili u njenom životu. Pevačica je iznela da, iako nije imala mnogo simptoma perimenopauze, jedan koji je osvestila jeste nagli nalet kortizola ujutro, koji se manifestuje kao brzo lupanje srca kada se okrene u krevetu. Osećanje ubrzanog pulsa, koje se, kako kaže, jasno oseća kao "nalet kortizola", naglašava da estrogen i progesteron u njenom organizmu padaju, što dovodi do ovog stanja.

Ova promena nije samo fizička; Kristina je primetila i da joj je san postao poremećen, što je uticalo na njen izgled. S obzirom na to da je obično imala stamen san, sada, kako kaže, san se "prekinuo prerano", što je dovelo do pojave braon podočnjaka i opšteg umora. Pevačica se iskreno zapitala da li je moguće da samo taj mali poremećaj sna može izazvati toliku promenu u njenom izgledu.

- Koga ne zanima, nek preskoči. Nikad u životu nisam brže "propala" nego u poslednja dva meseca. Nemam mnogo simptoma ubrzo nastupajuće menopauze, ali jedan koji zasad imam tek nekoliko meseci je ranojutarnji nalet pretpostavljam kortizola, pošto me u rano jutro probudi kada se okrećem sa jedne strane na drugu u krevetu brzo i jako lupanje srca. Nikakva anksioznost, niti osećaj napetosti, samo jak i brz puls, i tačno se oseća kao pojačan nalet kortizola koji inače služi za naše budjenje, samo kad su estrogen i progesteron u padu, onda bude valjda jači taj udar. Samim tim, moj san, koji je inače jako dobar i stamen, oduvek bio, sada biva prekinut pomalo prerano za moje standarde. I onda od kad se to dešava, ja dobijam braon podočnjake i izgledam kao da sam umrla juče. I sve vreme sam u fazonu - da li je moguće da samo od tog malog poremećaja sna ja počnem da izgledam ovako propalo, da nije nešto drugo u pitanju... Ali doktor ovde kaže - ih, pa to je potpuno logično. Nadam se da je u pravu. Ima li koja od vas tavko iskustvo? Čisto da znam da li se ikome to baš tako desilo i poklopilo ili? Tek me čeka svašta, a eto ova stavka, koja je jedna od prvih, nije mi baš dobrodošla, haha. :) Jeste činjenica i da sam bila na ivici burnout-a sa poslom ali...pre mislim da je ovo drugo.

Kako su drugi reagovali na Kristinu Kovač

Kristina je dobila mnoštvo komentara i podrške od svojih pratilaca. Neke žene su podelile svoja slična iskustva, potvrđujući da su i same suočene sa problemima poput lupanja srca, valunga i nesanice. Među komentarima su se našli i saveti za ublažavanje simptoma, poput upotrebe vitamina, magnezijuma, omega-3, kao i saveta o fizičkoj aktivnosti i meditaciji.

Jedna korisnica je podelila i svoje iskustvo sa dijagnozom tumora dojke, što je ubrzalo njenu perimenopauzu, dodajući da je izuzetno važno u tim trenucima koristiti suplemente i aktivno se baviti fizičkom aktivnošću kako bi se očuvalo zdravlje i dobrostanje.

Takođe, mnoge žene su istakle da su ove promene potpuno normalne, kao i to da je važno posvetiti se sebi i svom zdravlju, što je i Kristina Kovač naglasila u svom postu.

Zaključak i poziv na razgovor

Kristina Kovač nije jedina koja se suočava sa izazovima perimenopauze, ali njeno otvoreno deljenje iskustava i simptoma sigurno će pomoći mnogim ženama da se osećaju manje same u ovom procesu. Perimenopauza je prirodan deo života i ne bi trebalo da bude tabu tema. Zajedničkim deljenjem iskustava, žene mogu da se međusobno podrže, kao i da potraže odgovarajuću medicinsku pomoć ako je to potrebno.

Na kraju, važno je zapamtiti da, iako je ovaj period života izazovan, svaka žena ima jedinstveno iskustvo koje se može oblikovati kroz pravo informisanje i podršku. Kristina Kovač je tim putem sigurno dala dobar primer, pokrenuvši važnu diskusiju o temi koja je predugo bila u senci.

(Ona.rs)