Zdravlje iz prirode: Moćna biljka koja pomaže pri varenju, smanjuje stres, a žene je OBOŽAVAJU
Matičnjak, poznat i kao limun trava, je višegodišnja biljka koja zbog svog prijatnog limunastog mirisa može da se gaji u baštama kako bi privukla pčele. Njegova upotreba datira još iz antičkih vremena, kada se koristio za smirenje nerava, poboljšanje varenja i kao prirodni lek protiv nesanice. Danas se matičnjak sve češće koristi i u savremenoj fitoterapiji zahvaljujući brojnim blagotvornim svojstvima koja potvrđuju i neka naučna istraživanja.
Matičnjak može poboljšati gastrointestinalni zdravlje
Matičnjak može pomoći kod različitih manje ozbiljnih stanja koja utiču na gastrointestinalni trakt. Prema jednom pregledu studija, neka od oboljenja kojima matičnjak može da pomogne su:
- želudačna kiselina
- nadimanje
- grčevi
- loše varenje
- mučnina
Jedna manja studija iz 2010. godine ukazuje na to da matičnjak može pomoći kod lošeg varenja.
Matičnjak može da smanji stres
Matičnjak može pomoći u smanjenju stresa. Naime, jedna manja studija ispitivala je uticaj hrane koja sadrži matičnjak na raspoloženje i nivo stresa. Tokom studije, učesnici su konzumirali matičnjak u napicima i jogurtima. Posle toga su morali da obave stresni zadatak koji je uključivao obavljanje više zadataka odjednom i simulirano javno govorenje. Istraživači su zaključili da određene doze i načini unošenja matičnjaka mogu smanjiti stres i negativna raspoloženja ili anksioznost.
Matičnjak ima antioksidativno dejstvo
Prema jednom pregledu studija, matičnjak deluje kao antioksidans i efikasna je u borbi protiv oksidativnog stresa. Istraživači su naveli da matičnjak može pomoći kod stanja povezanih sa oksidativnim stresom, kao što su:
- dijabetes
- hronične neurodegenerativne bolesti (Parkinsonova i Alchajmerova bolest)
- kardiovaskularne bolesti
Matičnjak može da pomogne pri spavanju
Prema jednoj starijoj studiji, kombinacija matičnjaka i valerijane može pomoći u lečenju problema sa spavanjem i nemirom kod dece. Studija je obuhvatila više od 900 dece i pokazala da je preko 80% dece imalo poboljšanja u vezi sa problemima sa snom nakon uzimanja suplemenata.
Takođe, 70% dece je pokazalo smanjenje nemira. Nijedno dete nije imalo neželjene efekte od preparata.
Matičnjak može da smanji upale
Postoje dokazi da matičnjak može pomoći u borbi protiv upala. Autori studije iz 2013. godine delimično podržavaju upotrebu matičnjaka za ublažavanje bola i upale posle povreda. Dok su primećeni efekti na smanjenje otoka i bola, autori nisu mogli da potvrde tačan mehanizam njenog protivupalnog delovanja.
Matičnjak može da ublaži simptome PMS-a
Mala iranska studija među adolescentkinjama pokazala je pozitivne rezultate u ublažavanju simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS) i bolova tokom menstruacije.
Matičnjak se bori protiv virusnih infekcija
Neki dokazi ukazuju na to da matičnjak ima antivirusna svojstva. Prema jednom pregledu studija, istraživači su ispitivali antimikrobna svojstva matičnjaka u vezi sa infekcijama virusima kao što su herpes simpleks tip 1 i 2.
Istraživači su naveli da određene koncentracije i kombinacije koje sadrže matičnjak mogu biti efikasne u tretmanu ranih faza herpesa.
Drugi pregled studija takođe je potvrdio antivirusnu aktivnost matičnjaka. U laboratorijskim uslovima, matičnjak je inhibirala rast virusa koji izazivaju herpes simpleks, grip i miksoviruse.
Matičnjak opušta mišića
Neke studije ukazuju na to da je matičnjak efikasan u opuštanju glatkih mišića zahvaljujući svojim antispazmodičnim efektima.
Matičnjak i neželjeni efekti
Za većinu inače zdravih osoba, matičnjak je bezbedan za upotrebu. Postoji malo studija o rizicima, ali anegdotski prijavljeni neželjeni efekti uključuju:
- osip na koži
- glavobolje
- mučninu
- lupanje srca
(Ona.rs)