Prestonica Finske grad je bogatog kulturnog i istorijskog nasleđa
Ono po čemu je prestonica Finske specifična na prvom mestu je izuzetno bogato kulturno i istorijsko nasleđe
Sa više od 130 kilometara dugom obalom i brojnim zelenim površinama, prestonica Finske važi za jednu od atraktivnijih destinacija u zemlji.
Helsinki ima ponudu za svačiji ukus. Savršena je kombinacija urbanog i opuštenog.
Opuštanje u nekoj od čuvenih finskih sauna ili uživanje u lepotama Baltičkog mora, šetnja ulicama grada i upoznavanje sa bogatim nasleđem i zanimljivom arhitekturom ili proba brojnih specijaliteta nacionalne kuhinje nešto su čemu niko ne može da odoli. Sve je to na raspolaganju turistima u gradu koji je interesantan za posetu tokom cele godine.
Bogato nasleđe Helsinkija
Ono po čemu je prestonica Finske specifična na prvom mestu je izuzetno bogato kulturno i istorijsko nasleđe.
Kako navodi „Myhelsinki“, tajna ovog grada leži upravo u tome, jer je Helsinski svojevrsna zemlja u malom, budući da se u njemu nalaze i stara zdanja, izgrađena od drveta i kamena, kao u određenim delovima zemlje, ali i najmodernije poslovne zgrade.
Bez ikakve sumnje, crkva Tempeliaukio je ne samo najpoznatija u Helsinkiju, nego i jedan od njegovih simbola. U samom srcu grada, vrlo neobične arhitekture, crkva izgrađena 1969. godine postala je poznata kako među stanovnicima finske prestonice, tako isto i među turistima.
Centralni deo ove crkve krasi prostrana kupola, obložena bakrom, dok su unutrašnji zidovi ostali autentični i usklađeni sa prostorom. Zbog odlične akustike, u ovoj luteranskoj crkvi se neretko organizuju i koncerti.
Na Listi svetske kulturne baštine UNESCO-a nalazi se i crkva Soumenlinna, koja je takođe jedna od znamenitosti grada, ali i cele zemlje, budući da svedoči o njenoj pomorskoj istoriji. I danas se u centralnoj kupoli ove crkve može videti svetionik, koji se koristi za signaliziranje u vazdušnom i morskom saobraćaju.
Helsinški parkovi i šume
Na desetine utvrđenja, koja su izgrađena u periodu Prvog svetskog rata danas se mogu videti u brojnim šumama i parkovima Helsinkija.
Neka od njih su vrlo lako dostupna, a kako ističe „Myhelsinki“, odlična su prilika za istraživanje ljubitelja istorije.
Od 70-ih godina prošlog veka, očuvana utvrđenja iz Velikog rata nalaze se pod zaštitom. Izuzev bunkera, obuhvataju i osmatračnice, mitraljeske pozicije, rovove i druge delove zanimljive za istraživanja.
(Ona.rs)