VTO ne sme da bude tabu: Loznica održala radionice za sve parove koji žele da se bore za roditeljstvo

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Nikola Anđić

Za mnoge parove koji se suočavaju s izazovima neplodnosti, vantelesna oplodnja (VTO) predstavlja svetionik nade i priliku za ostvarenje sna o roditeljstvu.

Povodom Evropske nedelje borbe protiv neplodnosti, udruženje RODA iz Loznice je osmislila otvorene radionice, koje su u petak 15. i u subotu 16. novembra otvorile svoja vrata svim parovima koji imaju pitanja, a pre svega želju da saznaju više o proceduri koja im može podariti ulogu roditelja.

U petak su nakon kratkog predstavljanja, stručnjaci iz Češke Dijana Garabasova, Nela Janosova i koordinator Andrijana, obavljali prijatan razgovor i konsultacije jedan na jedan sa posetiocima ovih radionica.

Usponi i padovi, ali pobeđuje jedno - želja

Kada se govori o VTO, mnogi se fokusiraju samo na vesti - uspešno ili ne, ali veoma malo se govori na psihičku borbu kroz koju parovi prolaze. Od samog trenutka kada dobiju saznanje da postoji problem koji im sprečava mogućnosti da prirodno dobiju dete, preko psihičkog pada, pronalaska snage da se izbore za ono što im je najveća želja i na kraju - uspeh. Upravo zbog celog tog puta, kroz koji ne prolazi samo žena, već isto tako često i muškarac, ovo udruženje je uključilo i razgovore sa psihologom.

Drugog dana ove radionice svoje znanje i želju da pomognu u ovom otvorenom projektu, bili su i stručnjaci Sanja Jovanović, koja je koordinator VTO za inostranstva, kao i dr Mirjana Anđelić, koja je specijalista iz Novog Sada za VTO.

Kako je Sonja Janković navela, koja je i inicijator i osnivač ovog udruženja, a i sama žena koja se ostvarila kao majka zahvaljujući VTO, ovo udruženje postoji da pomogne i da uputi na prave staze sve one parove, koji imaju želju da se upuste u ovu "borbu" za ono najlepše - da ih neko oslovi sa "mama i tata".

Ovo nije poraz i daleko je od te reči. U razgovoru sa Sonjom, koja je inicijator ove inspirativne radionice, shvatili smo i koliko spoljni faktori mogu da utiču na razmišljanje parova koji nemaju priliku da se prirodnim putem ostvare kao roditelji. Mnogima se informacije koje se mogu naći na internetu nagomilaju i mogu biti i više nego zbunjujuće, zato je veoma važno da ovakva udruženja postoje, gde parovi imaju priliku da se neko posveti lično njima i njihovoj priči. To je prvi i pravi korak. 

Takođe žene i muškarci koji imaju probleme sa sterilitetom ne treba to smatrati svojom sramotom i razmišljati šta će drugi misliti. Ovo su bitke koje nijedan čovek ne treba sam da prođe, a društvo treba da pokaže punu podršku. Ovo je samo put koji treba da se uz strpljenje i želju pređe, a Sonja je i sama primer da, na koju god vas život stazu baci, cilj postoji i - dostižan je. 

(Ona.rs)