PRERUŠILA SE U MONAHA I PROVELA 30 DANA NA SVETOJ GORI: Dnevnik Francuskinje razotkrio tajni svet Atosa

 
  • 8

Niko nije znao da je jedan od "mladih monaha" na Atosu zapravo – žena. Francuska novinarka Mariz Šoasi 1931. godine učinila je nezamislivo: prekršila je hiljadugodišnju zabranu i ušla u najsvetiju mušku zajednicu pravoslavlja.

Mesto na kom je samo Majci Božjoj dozvoljeno da bude žena

Sveta Gora, duhovno središte pravoslavlja, obuhvata 20 manastira i više desetina isposnica i kelija na poluostrvu Atos, koje se nalazi na trećem prstu Halkidikija. Njena svetost i monaška strogoća vekovima su čuvane posebnim pravilima – a jedno od najpoznatijih jeste ono koje ženama zabranjuje pristup ovom svetom tlu.

Sveta gora, manastir Pantokrator Foto: Tanjug/AP

Zabrana, poznata kao avaton, datira još iz 1046. godine, kada je vizantijski car Konstantin IX Monomah ukazom proglasio da nijedna žena ne sme da kroči na Atos. Odluka je bila verski motivisana: Sveta Gora je "bašta Presvete Bogorodice", koja je po predanju kročila na ovo tlo i blagoslovila ga kao svoje duhovno nasleđe.

Kada istorija zabeleži izuzetke: Carice, princeze i misteriozne žene među monasima

Uprkos višemilenijumskoj zabrani, kroz istoriju se beleže slučajevi kada su žene ipak boravile na Atosu – doduše, u specifičnim okolnostima. Najpoznatija među njima je carica Jelena, supruga cara Dušana Silnog. Prema narodnom predanju, on ju je doneo na rukama, kako bi izbegao da "ženska noga" dotakne tlo Svete Gore.

Istoričari takođe navode da su tokom turskih i gusarskih upada monasi znali da na kratko utočište pruže i ženama – ali isključivo u životnoj opasnosti. Ipak, najkontroverznija i najintrigantnija priča potiče iz 20. veka – o ženi koja se prerušila u monaha i ostala neprimećena čitav mesec.

Ko je bila Mariz Šoasi i zašto je rizikovala sve?

Rođena 1903. godine u jugozapadnoj Francuskoj, Mariz Šoasi je bila obrazovana, emancipovana i odvažna žena. Školovala se na Kembridžu, putovala svetom, pisala o filozofiji, psihologiji, ezoteriji – ali i o "nevidljivima" društva. Imala je lični susret sa Sigmundom Frojdom, koji je otkrio detalje njenog detinjstva bez da mu išta kaže. Bila je novinarka, spisateljica, intelektualka i avanturistkinja.

maryse choisy, Mariz Šoasi Foto: Wikipedia

U jednom trenutku, Mariz je poželela da vidi ono što nijedna žena ne sme: unutrašnji svet Svete Gore. Znala je da će joj biti zabranjeno, ali umesto da odustane – odlučila je da se preruši u mladog pravoslavnog monaha.

Putovanje u muški svet: Kako je Mariz provela 30 dana među monasima

U leto 1931. godine, Mariz je, uz pomoć prijatelja iz Istanbula, obezbedila odoru, bradu, kapu i šminku kojom je sakrila svoj identitet. Pod lažnim identitetom uspela je da uđe na Atos, ne izazvavši sumnju ni kod jednog stražara.

Tokom 30 dana provedenih na Svetoj Gori, boravila je u kelijama, prisustvovala liturgijama, jela za zajedničkim trpezama i razgovarala sa monasima koji nisu ni slutili da u svom društvu imaju ženu. Svoja zapažanja zapisivala je krišom – beležeći rituale, način života, dijaloge, ali i intimna priznanja o iskušenjima, telesnoj žudnji i dubokoj duhovnosti.

Knjiga koja je uzburkala pravoslavni svet

Godine 1933, objavila je knjigu pod nazivom "Mesec dana među muškarcima", u kojoj je detaljno opisala svoje iskustvo. Knjiga je izazvala buru reakcija. U uvodu je stajala njena fotografija – prerušene Mariz – i citat: "Monah mora biti kao so. So koja izađe iz vode nestaje kada se u vodu vrati. Monah koji potiče iz žene gubi sebe ako joj se vrati."

U knjizi je navela i svedočenja o unutrašnjim borbama monaha, o tome kako i najsvetiji ljudi nisu imuni na ljudsku prirodu. Njeno delo postalo je predmet polemika, ali i negiranja – uprava Svete Gore javno je osporavala istinitost njenih tvrdnji.

Da li je zaista bila tamo – ili je sve fikcija?

Do danas, odgovor na to pitanje ostaje misterija. Nema nikakvih zvaničnih zapisa koji bi potvrdili njeno prisustvo, ali ni dokaza koji bi je nepobitno opovrgli. Mnogi smatraju da bi bilo nemoguće da žena ostane neprimećena 30 dana među više hiljada monaha – ali skeptici ne mogu da ospore ni njeno detaljno poznavanje monaške hijerarhije, termina, običaja i citata iz tipika.

Jedina žena u muškom raju: Ostavila je pitanje koje i danas odzvanja

Mariz Šoasi preminula je 1979. godine, ostavivši za sobom više od deset knjiga i hiljade članaka. Njena priča o Svetoj Gori, bilo da je istinita ili umetnički konstruisana, otvara važno pitanje: da li svetinje prestaju da budu svete ako ih dotakne ženska ruka?

Ona nije bila revolucionarka, već istraživač. Nije rušila pravila iz inata, već je tragala za istinom – i uspela je da svetu pokaže koliko nas istovremeno privlače i plaše mesta gde nam nije dozvoljeno da budemo.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Pogledajte kako teče rekonstrukcija i obnova manastira Hilandar

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Budi jaka

Komentari

  • Nada

    28. maj 2025. | 15:59

    Kad nekome nista sveto nije.

    Podelite komentar

  • kondor

    28. maj 2025. | 15:07

    I sta misli da je pametna ili uspjesna sto je tako glupa pa to napravila

    Podelite komentar