Devojčicu napala bakterija mesožderka, jedva je preživela: Prvo nismo mogli da skinemo temperaturu, a onda...

M. M.
M. M.  
  • 0

Zbog komplikacija izazvanih varičelama, devojčica iz Vača je dospela u životnu opasnost, napadnuta je bakterijom „mesožderkom“. Devetogodišnja Vanesa je obolela od varičela u januaru, ali visoka temperatura joj nije bila sumnjiva jer je znala da varičela uzrokuje povišenu temperaturu, dok lek za snižavanje temperature nije delovao. Devojčica je provela ukupno 20 dana na intenzivnoj nezi.

"Teško smo snižavali temperaturu sa dva različita leka. Zatim smo primetili da je crvenilo na njenom stomaku, kod preponskog dela postalo ljubičasto, a zatim je počelo da otiče. Kasnije je povraćala tečnost i lek za temperaturu. Oteklina nije samo svrbela, već je i bolela. Mogla je da sedi samo uz pomoć, a na kraju nije ni jela", ispričala je za Bors majka Vanese, Furak Klaudija.

Majka je tada pozvala porodičnog lekara, koji je odmah poslao dete u bolnicu, jer su se kod nje pojavili simptomi dehidracije. Nakon laboratorijskih testova, otkriveno je da je njeno telo napadnuto streptokokom. Pošto je nivo upale bio visok, Vanesa je prebačena na Semmelweis dečju kliniku.

"Lečenje je već započeto u Vaču, a nastavili su ga u sanitetskom vozilu. Na budimpeštanskoj klinici, ultrazvučni pregled je pokazao da je upaljeni deo bio pun tečnosti, pa su je odmah odveli na operaciju. Stavili su vakuum jastučić na zahvaćeno područje, koji je neprestano usisavao tečnost u kojoj se nalazio otrov", nastavila je majka, dodajući da je bakterija izazvala ogromnu štetu u organizmu njene ćerke, a ispostavilo se da je reč o bakteriji "mesožderki".

Sepsa izazvana bakterijom

Ispostavilo se da je bakterija izazvala toksikološki šok i sepsu kod devojčice. Majka je objasnila da je trebalo ukloniti mrtvu kožu s obe strane stomaka, kao i dodatno kožno i masno tkivo koje je bakterija uništila. Devojčica je stavljena na aparat za veštačko disanje kako ne bi osetila strašan bol, a zatim je urađena transfuzija krvi, davali su joj lekove za podizanje krvnog pritiska, kao i podršku cirkulaciji i funkciji bubrega. Ukupno je imala šest operacija, od kojih su dve bile životno važne. Vanesza je provela 20 dana na intenzivnoj nezi, a bolnicu je napustila 31. januara.

„Rekli su nam da ove bakterije žive na koži svakog čoveka, a postoji mnogo različitih vrsta. Ova je jedna od najopasnijih i najgorih… Problem nastaje kada dođe u organizam. Kako smo saznali, dovoljno je samo da postoji rana ili povreda. Moja ćerka nije čeprkala osip od varičela tokom dana, ali je moguće da je to radila dok je spavala i da je bakterija ušla kroz ranu“, objašnjava majka, dodajući da je veoma važno da se simptomi prepoznaju na vreme.

Kada bakterija uđe u organizam, u 30-50% slučajeva može da bude fatalna. Ako izazove sepsu, šanse za smrtnost rastu na 70%. Imuni sistem Vanese bio je oslabio zbog varičela, što je omogućilo bakteriji da lakše izazove toksikološki šok i sepsu. Zbog brzog reagovanja lekara i pažljivog lečenja, devojčica se na kraju potpuno oporavila.

(Ona.rs / Blik.hu)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Slavica Maris o malim boginjama, velikom kašlju i svim virusima koji haraju

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje