Na tlu današnje Srbije rođeno je 16 rimskim careva: 7 lokaliteta svedoče o vremenu postojanja Rimskog carstva

 
 
  • 0

Teritorija na kojoj se danas nalazi naša zemlja, u vreme postojanja Rimskog carstva nalazila se na njegovoj istočnoj granici.

U tom smislu je bila izuzetno značajna, jer su se na području na kome se Srbija danas nalazi u tom periodu odvijale i mnoge značajne bitke.

Čak 16 imperatora, koji su u određenim istorijskim periodima bili na čelu Rimskog carstva, bili su rođeni na teritoriji današnje zemlje.

U želji da osvetli i taj deo istorije, Turistička organizacija Srbije među tematskim turama predlaže i onu, koja je nazvana "Put rimskih careva i dunavski put vina", u okviru koje se nalazi ukupno sedam lokacija.

Sirmium

Na području današnje Sremske Mitrovice je, sada već davne 1957. godine otkrivena Carska palata, za koju je istraživanjima utvrđeno da datira iz perioda između kraja trećeg i početka narednog veka.

Uz carske odaje, budući da je u pitanju rezidencija imperatora, otkriven je i antički cirkus, čija je primarna svrha bila da se narodu pokaže aktuelni imperator, budući da su se tu odvijale zvanične ceremonije.

Područje današnje Sremske Mitrovice, u vreme kada je tu postojao antički Sirmium, budući jedna od ukupno četiri carske prestonice, igralo je značajnu ulogu u periodu između prvog i četvrtog veka. Upravo tu su vršene i pripreme vojnika, dok je kasnije okarakterisan i kao značajan ekonomski centar u tom delu Rimskog carstva.

Rimski šlem tip Berkasovo Rimski šlem s početka 4. veka, pronađen 2006. u selu Jarak kod Sremske Mitrovice (antičkog Sirmijuma), čuva se u Muzeju Vojvodine. Foto: Wikimedia/Museum of Vojvodina

Singidunum

Najpre su područje na kome se danas nalazi Beograd naseljavali Kelti. Sa dolaskom Rimljana, Singidunum postaje vojni logor. Nalazio se na području jedne od pokrajina Rimskog carstva - Mezije, u kojoj je karakterisan kao jedno od značajnijih naselja.

Singidunum je funkcionisao kao vojni logor, a sa dolaskom IV Flavijeve legije, što se zbilo 86. godine, bio je na vrhuncu moći.

Viminacijum

Na nešto više od deset kilometara udaljenosti od Požarevca nalazi se arheološki lokalitet Viminacijum, odnosno nekada glavni grad Gornje Mezije, jedne od provincija na području Rimskog carstva.

Uz vojni logor, u antičkom Viminacijumu su se, pored ostalog nalazili i hramovi, trgovi i terme, ali i amfitetar i akvadukt. Prema procenama, prostirao se na površini većoj od 650 hektara.

SRBIJA ISTOČNA TURIZAM TRAJANOVA TABLA Foto: Tanjug/Andrija Vukelić

Trajanov put

Deo ove tematske ture je i Trajanova tabla, koja je postavljena povodom završetka radova na izgradnji obalskog puta, koji se u to doba protezao duž obala Dunava. Bilo je to na samom početku drugog veka, u vreme kada je car Trajan vršio pripreme za rat, koji je trebalo da vodi protiv Dačana.

Na tom području se nalaze i ostaci dve tvrđave - Pontes i Diana, kao i ostaci Trajanovog mosta, koji se nalazio na Dunavu.

Felix Romuliana, Gamzigrad, Zaječar Foto: Shutterstock

Felix Romuliana

Palata u okviru arheološkog nalazišta Felix Romuliana je danas deo Liste svetske baštine UNESCO-a i nalazi se u neposrednoj blizini današnjeg sela Gamzigrad. U doba postojanja Rimskog carska je bila na teritoriji Priobalne Dakije.

Palatu koja dominira nalazištem je car Galerije podigao i nazvao je tako u čast svoje majke.

Budući da je utvrđeno da se na mestu te palate nekada nalazilo drugo utvrđenje, to su oni na neki način spojeni, pa na palati postoje i dvostruki bedemi. Utvrđenja su najverovatnije izgrađena u rasponu od nekoliko godina, odnosno jedno nakon 297. godine, a drugo 305. ili 306 godine.

Osim tri hriščanske crkve, u okviru kompleksa su postojala i dva paganska hrama, kao i druge građevine.

Medijana Niš Foto: Nikola Anđić

Naisus

U drevnom gradu Naisusa, koji se nalazio na području današnjeg Niša, rođen je i imperator Konstantin Veliki, koji je za hrišćane bio i ostao izuzetno značajan, i to najpre zbog donošenja Milanskog edikta. Sem toga, njegovo zaslugom carstvo je dobilo grad, koji je mogao da parira antičkom Rimu, budući da je zaslužan i za osnivanje tadašnjeg Konstantinopolja, današnjeg Istanbula u Turskoj.

Medijana je bila predgrađe antičkog Naisusa, a danas istoimeno arheološko nalazište zauzima površinu od oko 40 hektara. U vreme vladavine cara Konstantina Velikog, kada je izgrađena, Medijana je uključivala i raskošno uređenu carsku rezidenciju, koja je bila namenjena smeštaju vladara koji su posećivali antički grad.

Osim ostataka rezidencije, tu su i ostaci žitnice, ali i vodotornjeva, te baraka namenjenih vojnicima. Takođe, na području nalazišta se nalaze i ostaci dve hrišćanske svetinje. Posebno su interesantni podni mozaici, koji se prostiru na površini većoj od čak hiljadu kvadratnih metara.

Juliana Prima

Glavni grad rimske provincije Ilirik nalazio se nadomak današnjeg Leskovca u Srbiji. Tačnije na prostoru na kome se danas nalazi Caričin grad je nekada bio grad Juliana Prima.

Ne samo da je u pitanju znamenitost iz perioda Rimskog carstva koja se nalazi najjužnije u našoj zemlji, nego je reč i antičkom gradu koji je izgrađen najkasnije, budući da ga je tokom šestog veka izgradio rimski car Justinijan Prvi.

Grožđe bi ove godine trebalo dobro da rodi Foto: Pixabay

Putevima vina

Još jedan segment ove tematske ture TOS-a je i obilazak gradova na Dunavu, koji su poznati po zasadima vinove loze, odnosno proizvodnji vina. Zapravo su u pitanju tri vinska rejona, odnosno regiona, koja su poznata po proizvodnji vina i to "beogradski, sremski i negotinski". U vreme kada je tu postojalo Rimsko carstvo, dolina Dunava je bila vrlo značajna i za proizvodnju odličnih vina.

Zanimljivo je pomenuti da je i Beograd deo ove ture, budući da se na padinama Avale i Kosmaja gaji vinova loza.

Grožđe bi ove godine trebalo dobro da rodi Foto: Pixabay

Naravno da je i Smederevo uvršteno, kao i fruškogorsko, te vinogorje na području Negotinske krajine. Svaki od ovim regiona specijalizovan je za uzgoj određenih sorti grožđa, pa se tačno zna i koja su vina iz kog kraja naše zemlje najcenjenija.

Belo vino Smederevka, kako joj i sam naziv kaže, znak je raspoznavanja tog kraja, dok su ausbruh i bermet specijalnost proizvođača na području fruškogorskog vinogorja. Kako je crna tamjanika autohtona na području Negotinske krajine, to je vino zaštitni znak negotinskih proizvođača.

(Ona.rs/Serbia.travel/TO Niš)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: 136. Smederevska jesen

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja